Psyrasy psów

Ras psów na świecie jest około 340, jednak są te bardziej lub mniej popularne. Fakt, faktem ostatnio udało mi się zauważyć, że panuje pewien trend w Polsce i większość właścicieli decyduje się na mniejsze rasy psów. Spójrzmy na ranking jak to wygląda w Polsce aktualnie.

10. Siberian Husky

 

husky

Chyba, jedna z najbardziej charakterystycznych raz psów9 jakie istnieją. Zawsze mi się podobały te psy, ze względu na naturalny żywy temperament, a jednocześnie bardzo przyjacielskie nastawienie do ludzi. Nie lubią one samotności i uwielbiają przebywać wśród ludzi lub czy też wśród innych psów. Dodatkowo jest to rasa z bardzo dobrą odpornością na warunki zewnętrzne. Słyszałem kiedyś powiedzenie, że podobno jak ktoś zdecyduję się na tą rasę psa, to już zawsze będzie ją miał.

9. Beagle

 

beagle

Psy o bardzo charakterystycznych, bardzo uwielbianych przez wszystkich uszach, które aż się unoszą z radości co można zaobserwować w niektórych reklamach telewizyjnych. Średniej wielkości psy, podobnie jak poprzednik bardzo żywiołowy. Co ciekawe jest traktowany przez wielu jako pies rodzinny, spokojny a tak na prawdę pierwotnie został przysposobiony do polowań. Dlatego, też lepiej nie zostawiać go samego w domu na długo, bo po powrocie możemy się zdziwić 🙂

8. American Staffordshire Terrier

 

amstaff

Amstaff to również bardzo popularny pies wśród Polaków. Jest to rasa psa, która pomimo nienajwiększych rozmiarów, jest bardzo silna i dobrze zbudowana. Pies ten ma bardzo specyficzny charakter, przez co nie jest łatwy do opanowania, ale już odpowiednio wytresowany, jest bardzo dobrym obrońcą i stróżem.

7. Buldog francuski

 

mops

Rasa psów, której popularność wzrasta w niespodziewanym tempie. Widać bardzo wielu zwolenników tej rasy szczególnie wśród kobiet. Pewnie jest to związane z bardzo łagodnym i towarzyskim temperamentem. Poza tym odznaczają się wysoką inteligencją. Psy te zdecydowanie nadają się do kontaktu z dziećmi.

6. West Highland White Terrier

 

white terrier

Potocznie zwany Westie, pies o bardzo charakterystycznej szacie. Żywiołowy, nieustraszony o silnym charakterze, a jednocześnie bardzo towarzyski. Bardzo pozytywne nastawiony do ludzi i mocno się z nimi związuje, jednak czasami bywa trochę nieufny.

5. Sznaucer Miniaturowy

 

sznaucer miniaturowy

Idealny pies dla wszystkich barberów, ze względu na charakterystyczną brodę i wąsy :D. Żywiołowy i wesoły, odpowiedni do tresury, gdyż lubi się uczyć nowych rzeczy. Jest zdecydowanie typem psa rodzinnego.

4. Berneński Pies Pasterski

 

berneński pies pasterski

Po serii mniejszych piesków, czas na „olbrzyma” :D. Nie jest największa rasą ale w porównaniu do poprzedników zdecydowanie przewyższa ich rozmiarem. Pomimo tego jest psem o bardzo zrównoważonym i towarzyskim temperamencie. Bardzo mocno przywiązuje się do swoich właścicieli. Spokój nabywa dopiero z wiekiem, gdyż na początku jako szczeniak, na pewno nie da Ci spokoju, ale będzie idealnym motywatorem do wyjścia z domu :).

3. Labrador Retriever

 

labrador

Bardzo popularny piesek, pewnie z tego względu że jako towarzysz człowieka, jest można powiedzieć idealnym psem. Bardzo łagodne usposobienie, predyspozycje do zooterapii oraz przyjacielskość to jego znaki szczególne. Bardzo dobrze sprawdza się w kontakcie z dziećmi. Ze względu na łagodność, niezbyt nadaje się na psa stróża, ale ruchliwość ma we krwi :).

2. Yorkshire Terrier

 

york

Nie ma żadnych wątpliwości, że jest to jedna najpopularniejszych ras w Polsce. Aktualnie na drugim miejscu ale myślę, że to kwestia czasu i będzie na pierwszym. Psy te pomimo niewielkich rozmiarów, odznaczają się niezwykłą odwagą i zadziornością. Bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i przez to bywa o niego zazdrosny :), ale nie ma problemu z zostaniem przez jakiś czas samemu w domu. Ze względu na niepokaźną budowę, nie przepada za niedelikatnym traktowaniem.

1. Owczarek Niemiecki

 

owczarek niemiecki

Pomimo rosnącej popularności yorków, w Polsce pod względem ilości góruje owczarek niemiecki. Jest to pies bardzo przywiązujący się do właściciela, dzięki czemu jest wobec niego bardzo lojalny. Jest zwierzęciem o żywiołowym temperamencie i silnej budowie. Doskonały towarzysz aktywnego trybu życia oraz zabawy. Wrodzona odwaga sprawia, że jest doskonałym stróżem i obrońcą. Jest to rasa również idealna do tresury, lecz trzeba mu poświęcić wiele uwagi i troskliwości.