Blog o zwierzętach

Anemia u psa: Objawy, przyczyny i skuteczne metody leczenia

Anemia u psa

Anemia u psa to poważne schorzenie, które może prowadzić do osłabienia, apatii, a nawet zagrożenia życia Twojego pupila. Objawy bywają subtelne, dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę już w najwcześniejszym stadium. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny anemii u psów, jak rozpoznać jej symptomy oraz jakie metody leczenia są najskuteczniejsze, by przywrócić zdrowie i…

Kamień nazębny u kota – poradnik dla opiekunów

Kamień nazębny u kota

Kamień nazębny u kota to poważny problem zdrowotny, który może dotknąć każdego czworonoga. Dowiedz się, jak rozpoznać kamień nazębny, jakie są jego przyczyny i objawy, oraz jak skutecznie zapobiegać jego powstawaniu?   Czym jest kamień nazębny? Kamień nazębny to twarda, zmineralizowana warstwa, która tworzy się na powierzchni zębów kota. Powstaje, gdy płytka nazębna, czyli miękka…

Twój pies je łapczywie? Dowiedz się jak temu zaradzić!

Pies je łapczywie

Twój pies rzuca się na jedzenie, jakby nie jadł od tygodnia? Szybkie i łapczywe jedzenie to częsty problem, z którym zmaga się wielu opiekunów psów, nawet zupełnie nieświadomie. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się to tylko zabawną cechą, w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak wzdęcia, torsja żołądka, a nawet…

Wątróbka w diecie kota: wartości odżywcze i zasady podawania

Wątróbka dla kota

Wątróbka to prawdziwa bomba witaminowa w kociej diecie – pełna witaminy A oraz minerałów takich jak miedź i cynk, może znacząco wpłynąć na zdrowie naszego pupila. Jednak mimo swoich licznych zalet, nie powinna stanowić jedynego składnika kociego menu. Jakie są wartości odżywcze wątróbki, jakie jest jej miejsce w dietach BARF i gotowanych, a także w…

Oznaki bólu u psa – co musisz wiedzieć

Oznaki bólu u psa

Jeżeli chcesz, aby Twój pupil towarzyszył Ci nie tylko jak najdłużej, ale i w pełni zdrowia, to priorytetem każdego opiekuna jest zapewnienie swojemu czworonogowi odpowiedniej opieki. Psy bardzo często sprawnie maskują swoje dolegliwości, dlatego kluczowe jest ich rozpoznanie poprzez odczytywanie konkretnych zachowań i reakcji fizycznych. Artykuł ten kieruję do każdego świadomego opiekuna psa, który chce…

Struwity u kota – powszechny problem

Struwity u kota

Koty to zwierzęta znane z wrażliwego układu moczowego. Powiedzenie „biegać jak kot z pęcherzem” powstało nie bez powodu! Jedną z przyczyn takiego zachowania kotów jest pojawienie się w moczu struwitów, czyli kryształów fosforanu amonowo-magnezowego. Skąd się to bierze? Jak to leczyć? Czy można temu zapobiec?   Struwity u kota Struwity to jedne z wielu rodzajów…

Choroby wątroby u psa – rodzaje i co warto wiedzieć

Choroby wątroby u psa

Objawy nieprawidłowości ze strony wątroby bywają trudne do zauważenia. Dość często psy z chorobami tego narządu trafiają do lekarza weterynarii, gdy ich stan robi się bardzo poważny. Na jakie objawy warto zwrócić uwagę? Co robić, gdy okazuje się, że pies cierpi z powodu chorej wątroby?   Po co jest wątroba? Wątroba jest narządem, który pełni…

Kaszel kenelowy u psów – co warto wiedzieć

Kaszel kenelowy u psa

Kaszel jest objawem, który pojawia się nie tylko u ludzi, ale również u zwierząt. Może być on spowodowany przez różne czynniki – podrażnienie dróg oddechowych, wirusy, bakterie czy niektóre choroby przewlekłe. Czy każdy kaszel można nazwać kaszlem kenelowym? Co robić w takim przypadku? Każdy opiekun psa powinien wiedzieć czym jest kaszel kenelowy – co podać,…

Zatrucie u psa – co robić w jego przypadku?

Zatrucie u psa

Czym może zatruć się pies? Przyczyną zatrucia u psa jest zjedzenie jakiegoś szkodliwego produktu zwykle wbrew woli, a czasem również bez wiedzy opiekuna. Niektóre psy lubują się w poszukiwaniu i zjadaniu dziwnych, często niejadalnych przedmiotów. Może się też zdarzyć, że zwierzak dobierze się do ludzkiego jedzenia, które dla niego jest szkodliwe. Na co warto zwrócić…

Grzybica u kota – najważniejsze informacje

Grzybica u kota

Grzyby u kota atakują głównie skórę oraz jej wytwory (włosy i pazury) i mogą stanowić czynnik wikłający inne stany chorobowe, w tym zapalenie ucha zewnętrznego. Objawy choroby grzybiczej bywają bardzo charakterystyczne, ale najczęściej ich zdiagnozowanie wymaga dodatkowych badań, ponieważ często przypominają inne schorzenia skóry u kotów. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest grzybica u…

Robaki u psa – co trzeba o nich wiedzieć

Robaki u psa

Choroby pasożytnicze są wśród psów bardzo powszechne. Nawet jeśli pilnujesz swojego pupila, by nie zjadał na spacerach nic podejrzanego i podajesz mu odpowiednio przygotowane jedzenie, szansa, że zarazi się pasożytami, może być wciąż duża. Wystarczy, że po spacerze wyliże łapy, pogryzie buty lub napije się wody z kałuży. Formy inwazyjne pasożytów są stale obecne w…

Alergia u kota – z czym się wiąże i jak sobie z tym radzić?

Alergia u kota

Alergia to powszechny problem nie tylko u ludzi, ale również u psów i kotów. Jest to choroba układu immunologicznego, która u kotów najczęściej objawia się problemami skórnymi. Zwierzę zaczyna intensywnie się drapać, wylizywać i może też tracić sierść. Skąd się bierze alergia? Jakie mogą być jej przyczyny? Jak ją leczyć?   Alergia – dolegliwość układu…

Wakacyjny wyjazd z psem – jak się przygotować?

Wyjazd z psem

Jeśli jesteś opiekunem zwierzaka, planując wakacje, musisz zastanowić się, co zrobić w tym czasie ze swoim pupilem. Można zostawić go pod opieką bliskich czy znajomych, znaleźć dla niego hotel dla zwierząt lub zabrać ze sobą. Jeśli Twój pies jest do Ciebie bardzo przywiązany, a ty lubisz spędzać z nim czas na wakacjach, ta ostatnia opcja…

Wilczy pazur – co to za twór i skąd się bierze?

Wilczy pazur u psa

Każdy opiekun psa wie, że jego pupil jest blisko spokrewniony z wilkami, choć w przypadku niektórych ras (zwłaszcza miniaturowych czy brachycefalicznych) wydaje się to wręcz niemożliwe. W związku z tym wciąż u niektórych osobników mogą pojawić się tzw. atawizmy, czyli cechy, które były typowe dla psich przodków, ale obecnie występują bardzo rzadko. Jedną z nich…

Zatkane gruczoły okołoodbytowe u psa – jak sobie z nimi radzić?

Gruczoły okołoodbytowe u psa

Gruczoły okołoodbytowe, zwane też zatokami okołoodbytowymi, to specyficzne gruczoły zapachowe znajdujące się w okolicy odbytu u niektórych ssaków, w tym naszych domowych psów i kotów. Jeśli działają prawidłowo, nie powodują żadnych dolegliwości i nie wymagają szczególnej pielęgnacji ze strony opiekuna. Część opiekunów nawet nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, póki u ich zwierzaka nie…

Choroby uszu u kota – co warto wiedzieć

Choroby uszu u kota

Uszy u kota to bardzo ważna część ich ciała. Charakterystyczne ruchliwe trójkąciki poruszające się w różne strony nadają tym pięknym zwierzętom wyjątkowości. Natura dobrze przemyślała budowę i funkcje kocich uszu – z jednej strony są one niezwykle czułe, z drugiej posiadają cechy chroniące je przed uszkodzeniem. Miłośnicy kotów wiedzą, że są one dodatkowo środkiem komunikacji…

Herpeswirus u kota – jedna z przyczyn kociego kataru

Herpeswirus u kota

Herpeswirus to czynnik wywołujący u kotów zakaźne zapalenie nosa i tchawicy. Jest on bardzo powszechny i występuje szczególnie często u kotów żyjących w dużych skupiskach. Herpeswirus jest jednym z zarazków wywołujących zespół wirusowo-bakteryjnych zapaleń górnych dróg oddechowych i spojówek, który znany jest potocznie jako koci katar. Co to za wirus, w jaki sposób się roznosi…

Ile kolan ma pies? Budowa szkieletu psa i najczęstsze problemy układu ruchu

Biegający szczeniak

Patrząc na psy, odnosi się wrażenie, że są one zupełnie inaczej zbudowane niż ludzie. Często nie jest łatwo odnieść poszczególne części ciała człowieka do tych występujących u psa. Wynika z tego jedna z najczęstszych pomyłek – stwierdzenie, że pies ma 4 kolana: przednie i tylne. Trudno się temu dziwić, bo na pierwszy rzut oka może…

Jak często karmić kota w praktyce

Jak często karmić kota

Koty to zwierzęta o specyficznych potrzebach żywieniowych i wyjątkowym metabolizmie. Jak policzyć zapotrzebowanie energetyczne i jak często karmić kota?   Specyfika kotów Wbrew obiegowej opinii, kot nie jest „jak mały pies”, a wymagania gatunków kotowatych są zupełnie inne niż psowatych. Duża liczba kotów, spędzając całe dnie w statycznym środowisku domowym, nie ma możliwości swobodnie zaspokajać…

Stłuszczenie wątroby u kota – co musisz wiedzieć?

Stłuszczenie wątroby u kota

Koty są zwierzętami, które nie lubią pokazywać swoich problemów zdrowotnych. Wynika to z ich wrodzonych zachowań. Dlatego warto rozpoznać, jakie są pierwsze symptomy stłuszczenia wątroby u kota.   Stłuszczenie wątroby u kota objawy Stłuszczenie wątroby to groźne schorzenie występujące u kotów dojrzałych i starszych niezależnie od płci, najczęściej u osobników otyłych. Objawy są początkowo niespecyficzne:…

Ile powinien jeść pies? – kluczowe zasady

Ile powinien jeść pies

Kiedy postanawia się zostać opiekunem psa, jedną z najważniejszych rzeczy, którą należy przemyśleć jest odpowiednie żywienie swojego pupila. Jaka powinna być zdrowa dieta psa? Dieta psa powinna być dobrze zbilansowana, bogata w składniki odżywcze i zaspokajać jego zapotrzebowanie energetyczne. Zbyt duże i zbyt małe posiłki oraz słabej jakości pokarm będą nieuchronnie prowadzić do różnego rodzaju…

Pchły u psa i kota – co musisz o nich wiedzieć?

Pies w kąpieli

Pchły u psów i kotów, to jedne z częściej spotykanych pasożytów. Warto wiedzieć jak z nimi walczyć.   Co to są pchły? Pchły to pasożyty, które można spotkać powszechnie u psów i kotów, zwłaszcza u tych przebywających w dużych skupiskach. Występują również u zwierząt dzikich. Są to małe owady o długości zaledwie kilku milimetrów. Charakterystyczne…

SIBO u psa – co warto wiedzieć?

Chory pies

SIBO u psa, to coraz częściej spotykana dolegliwość. Warto wiedzieć czym ona jest i jak jej przeciwdziałać.   Co to jest SIBO? SIBO to trudna do zdiagnozowania choroba jelit cienkich. Jej nazwa wywodzi się z angielskiego „small intestinal bacterial overgrowth”. Po polsku nazywana jest „dysbakteriozą jelita cienkiego” lub ze względu na sposób leczenia „biegunką reagującą…

Agility dla psa – czym charakteryzuje się ten sport

Agility dla psa

Agility dla psa, to coraz bardziej popularna dyscyplina. Wielu opiekunów psów postanawia właśnie w taki sposób spędzać czas ze swoim pupilem.   Co to jest Agility? Agility (z ang. zwinność) jest psią dyscypliną sportu wywodzącą się z Wielkiej Brytanii. Polega ona na pokonaniu przez psa specjalnego toru przeszkód w odpowiedniej kolejności, w jak najkrótszym czasie…

Toksoplazmoza u kota – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Toksoplazmoza u kota

Toksoplazmoza u kota to stosunkowo często poruszany temat, zwłaszcza wśród osób, które obawiają się wziąć pod opiekę nowego pupila. Pytanie jednak, czy faktycznie jest czego się obawiać.   Co to jest toksoplazmoza Toksoplazmoza to choroba wywoływana przez pasożyta Toxoplasma gondii należącego do królestwa Protista (dawniej Pierwotniaki). Jest to organizm jednokomórkowy występujący w różnych formach rozwojowych…

Kocia toaleta, czyli jaki żwirek dla kota wybrać

Jaki żwirek dla kota

Koty, jako zwierzęta przebywające wyłącznie w mieszkaniu, potrzebują miejsca, gdzie mogą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Dlatego warto wiedzieć, jaki żwirek dla kota wybrać.   Gdzie postawić kuwetę dla kota Biorąc pod uwagę naturalne zachowania tych zwierzaków, opiekunowie muszą znaleźć odpowiednie miejsce na kuwetę oraz wybrać właściwy żwirek dla kota. Zwykle najlepsza lokalizacja to łazienka, bo…

Wibrysy u kota – jaka jest ich rola?

Wibrysy u kota

Kocie wąsy u każdego z kotów mogą się różnić – białe, czarne, bardzo długie… Jakie by nie były, wibrysy, bo tak fachowo nazywamy kocie wąsy, każdemu kociakowi dodają niesamowitego uroku. Jest jednak jedna bardzo ważna rzecz, o której należy pamiętać – ich funkcja estetyczna jest najmniej ważna! A więc, po co kotom wibrysy?    Co…

Czy wiszący brzuch u kota jest niepokojący?

Zwisający brzuch u kota

Często wiszący brzuch u kota, budzi niepokój wśród opiekunów zwierząt. Jednak, czy na pewno jest to zasadne?   Co oznacza zwisający brzuch u kota? Tutaj powinniśmy zacząć od anatomii naszego pupila. Często powtarza się, że wiszący brzuch u kota ma swoje źródło w kastracji oraz jest oznaką nadwagi lub otyłości. Jednak nie jest to prawda,…

Co zrobić żeby psu nie śmierdziało z pyska

Psu śmierdzi z pyska

Nigdy nie powinniśmy ignorować symptomu, gdy zauważymy, że psu śmierdzi z pyska. Może to świadczyć o poważnych problemach zdrowotnych.   Dlaczego psu śmierdzi z pyska? Powodów brzydkiego zapachu z jamy ustnej u psa może być wiele. Część z nich może świadczyć o potencjalnym problemie zdrowotnym, a druga część może być w zupełności normalna. Jednak w…

Arginina dla kota – co warto o niej wiedzieć?

Arginina dla kota

Koty jako bezwzględni mięsożercy mają specyficzne zapotrzebowanie na określone aminokwasy. Warto wiedzieć jak ważna jest arginina dla kota.   Co to jest arginina Arginina to jeden z aminokwasów egzogennych dla kotów, o bardzo rozbudowanej nazwie kwas 2-amino-5-guanidynowalerianowy. Większość organizmów ssaków takich jak człowiek, przeżuwacze, świnia, gryzonie są w stanie samemu syntetyzować ten aminokwas, a więc…

Czego nie może jeść pies?

Czego nie może jeść pies

Zatrucia pokarmowe u psów, to niestety dość częsta przypadłość, z którą się spotykam. Zazwyczaj, podczas naszej nieuwagi zdarza się, że pupil zjada coś, co może mu zaszkodzić. Dlatego zdecydowanie warto wiedzieć, czego nie może jeść pies, aby zapobiegać zatruciom.   Produkty zakazane dla psa Wyszczególniono wiele substancji, które możemy określić, jako toksyczne dla psa możemy…

Dlaczego warto zdrowo żywić kota? – kompleksowy poradnik

Zdrowa dieta kota

Prawidłowe żywienie odgrywa ogromną rolę w życiu i zdrowiu kota. Właściwa dieta zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, a także wydłuża życie naszego pupila.   Artykuł powstał, aby pokazać Ci dlaczego warto zdrowo żywić swojego kota. Odpowiedź na to pytanie może wydawać się oczywista, jednak czasem warto jest postawić twarde dowody, aby pokazać jak faktycznie istotne…

Fretka – najważniejsze informacje

fretka na ręce

Fretki to zwierzęta, których popularność jako zwierząt domowych, rośnie tak samo jak w przypadku psów i kotów. W tym artykule opisuję podstawowe informacje na temat fretek.   Co to jest fretka? Fretka to zwierzę należące do rodziny Mustelidae, czyli łasicowate. Jest ona spokrewniona z norkami, łasicami, gronostajami, skunksami, borsukami i wydrami. Fretka domowa jest niewielkim drapieżnikiem…

Kocimiętka dla kota – co musisz o niej wiedzieć?

Kocimiętka dla kota

Myślę, że każdy obecny lub przyszły koci opiekun zna taką roślinę jak kocimiętka. Jest ona uważana za afrodyzjak dla kotów.   Co to jest kocimiętka? Kocimiętka lub inaczej zwana kocimiętką właściwą (Nepeta cataria), to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Była ona znana już w Starożytności, gdzie była wykorzystywana przez ludzi z uwagi na jej właściwości…

Dlaczego pies je trawę?

Dlaczego pies je trawę

Dość często się spotykam z pytaniem, dlaczego pies je trawę i czy jest to normalne zachowanie, czy może powinniśmy mu przeciwdziałać. Jak się okazuje, odpowiedź może być tutaj dwuznaczna.   Jedzenie trawy kiedyś i dziś Jak się okazuje w przeprowadzonych badaniach kału wilków i lisów z różnych regionów geograficznych, można było zaobserwować materiały pochodzenia roślinnego,…

Jak karmić szczeniaka – najważniejsze zasady

Jak karmić szczeniaka

Żywienie szczeniąt to dziedzina, która bardzo często przewija się w mojej praktyce dietetycznej. Wielu świadomych opiekunów psów, chce odpowiednio zadbać o dietę swojego pupila, już od pierwszych, wspólnych chwil.   Jak długo suka karmi szczeniaki Karmienie szczeniaków możemy podzielić na etapy pod kątem wieku zwierzęcia. Pierwszym etapem jest okres karmienia wyłącznie mlekiem matki. Jest to…

Czy psy i koty mogą jeść wieprzowinę?

Wieprzowina w diecie psów i kotów

Wieprzowina to mięso, które zyskało złą sławę, jeżeli chodzi o dietę psów i kotów. Pytanie, czy faktycznie psy i koty nie mogą spożywać mięsa wieprzowego?   Wieprzowina w diecie psów i kotów Wieprzowina jest mięsem pochodzącym od świń. Psy i koty będące zwierzętami mięsożernymi mają specyficzne zapotrzebowanie na aminokwasy zawarte w białku pochodzenia zwierzęcego, którego…

Czy mój pies lub kot jest gruby? – ocena sylwetki BCS

Ocena BCS

Ocena sylwetki psa i kota w skali BCS jest czymś, co praktykuje każdy dietetyk zwierzęcy, a może również przydać się świadomym opiekunom swojego pupila. Jest to metoda pozwalająca odpowiednio zareagować w sytuacji, gdy sylwetka naszego pupila zaczyna odbiegać od normy. Czym jest skala BCS? BCS, czyli Body Condition Score, to skala, która pozwala ocenić kondycję ciała…

Pies niejadek – jak zachęcić psa do jedzenia

Pies niejadek

W swojej praktyce dietetycznej coraz częściej spotykam się z problemem, gdzie opiekun psa zgłasza mi niechęć psa do jedzenia. Jeszcze jakiś czas temu ten problem był zauważalny głównie wśród kotów, które próbowano przestawić na nową dietę, ale jak widać pies niejadek, to również powszechnie występujący problem.   Powody spadku apetytu u psa Zanim zaczniemy kombinować…

Odkłaczanie kota – skuteczne sposoby

Odkłaczanie kota - skuteczne sposoby

Większość opiekunów kotów zapewne zna pojęcie kul włosowych lub inaczej bezoarów. Koty jako zwierzęta wybitnie dbające o swoją higienę, potrafią zjadać nadmierną ilość sierści, przez co może dojść do tzw. zakłaczenia. Warto znać sposoby na odkłaczanie kota, aby ułatwić mu życie i zapobiegać nadmiernemu połykaniu kul włosowych.   Bezoary – czym są i jak wyglądają…

Dieta eliminacyjna u psa i kota

Dieta eliminacyjna u psa i kota

Alergia pokarmowa to coraz powszechniej występująca dolegliwość u naszych psów i kotów. Może ona się objawiać w różny sposób. Najlepszą metodą jej przeciwdziałaniu jest przeprowadzenie diety eliminacyjnej u psa lub kota.   Alergia pokarmowa u psa i kota W pierwszej kolejności należy wytłumaczyć, czym właściwie jest alergia pokarmowa. Alergia pokarmowa jest odpowiedzią układu immunologicznego. Mechanizmy…

Czy karma bezzbożowa jest dobra dla psa i kota?

Karma bezzbożowa

Często przeglądając internet, oglądając reklamy, możemy natknąć się na atrakcyjne hasła: karma bezzbożowa dla psa, karma bezzbożowa dla kota. Widząc tego typu komunikat, automatycznie zostajemy zachęceni do zainteresowania się takim produktem, ale czy na pewno taka karma będzie dobrym rozwiązaniem dietetycznym dla naszych psów i kotów?   Białko w diecie psów i kotów Nie powinno…

Alergia pokarmowa u psa – rozpoznanie oraz zapobieganie

Alergia pokarmowa u psa

Można przyjąć, że alergia pokarmowa to zmora dzisiejszych czasów. Jak się okazuje, ten problem nie dotyka tylko i wyłącznie ludzi, a również naszych psów. Czym jest alergia pokarmowa? Alergia pokarmowa u psa jest nadmierną reakcją układu immunologicznego organizmu. Organizm traktuje niegroźne substancje, jako niebezpieczne ciała obce zwane alergenami. W reakcji alergicznej uczestniczą komórki układu odpornościowego…

Jak wyglądają konsultacje żywieniowe u zoodietetyka?

Konsultacje żywieniowe u zoodietetyka

Tak jak w świecie ludzi mamy podział na lekarzy i dietetyków, tak samo w przypadku świata zwierząt mamy lekarzy weterynarii i zoodietetyków. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę o istnieniu takiej profesji jak zoodietetyk. W Polsce jednak jest to jeszcze pewna nowość.     Kim jest zoodietetyk? Zoodietetyk lub inaczej dietetyk zwierzęcy to osoba, która…

Biegunka u psa – przyczyny i jak jej przeciwdziałać?

Biegunka u psa

Jednym z częstszych problemów gastrycznych, które można zaobserwować, jest biegunka u psa. Warto wiedzieć, co może ją powodować oraz jak sobie z nią radzić, gdy już wystąpi.   Problem biegunek u psa Biegunka jest dość częstym objawem klinicznym, które zostaje stwierdzony podczas wizyt u lekarzy weterynarii lub dietetyków zwierzęcych. Podobnie jak przy wymiotach, jej konsekwencje…

IBD u kota – czym jest i jak sobie z tym radzić?

IBD u kota

IBD lub inaczej idiopatyczne zapalenie jelit u kota, to coraz powszechniej występująca dolegliwość. Jest ona często powodem występowania biegunek i wymiotów u kota.   Co to jest IBD u kota? IBD odnosi się do grup chorób jelitowych, które najczęściej objawiają się wymiotami, biegunkami i problemami we wchłanianiu wartości odżywczych z pokarmu. To określenie stosuje się…

11 objawów przegrzania u psa

Przegrzanie u psa

Gdy za oknem robi się coraz piękniejsza i bardziej słoneczna pogoda zazwyczaj wydłużamy spacery z naszymi psiakami. Ruch oczywiście jest bardzo zdrowy dla naszych zwierząt i taki dłuższy spacer niesie ze sobą bardzo wiele pozytywów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i możliwym przegrzaniu naszego psa. Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest 11 objawów…

Co gotować psu? – zdrowy posiłek dla psa

Gotowanie dla psa

Coraz więcej opiekunów psów decyduje się na żywienie swojego pupila gotowanym modelem żywieniowym. Gotowanie dla psa może być równie, a nawet bardziej odżywcze od karmy komercyjnej. Przewagą tej diety nad karmą gotową, jest na pewno jakość stosowanych składników oraz możliwość indywidualnego dopasowania posiłku pod psa.   Gotowanie dla psa – kiedy warto zacząć? Jednym z…

Dlaczego pies je kupy? – przyczyny i skutki

Dlaczego pies je kupy?

Szczególnie wśród świeżo upieczonych psich opiekunów prędzej czy później pojawia się pytanie, dlaczego pies je kupy? Jest to częste zwłaszcza wśród osób, które wzięły pod swój dach młodego, ciekawskiego szczeniaka. Zjadanie odchodów przez psa jest niezrozumiałym i obrzydliwym zachowaniem dla nas ludzi, ale warto zadać sobie pytanie, czy jest to dla psa niebezpieczne oraz jak…

10 objawów choroby u kota

Objawy choroby u kota

Jako opiekunowie kotów, powinniśmy umieć odpowiednio zadbać o naszego pupila. Jedną z ważnych umiejętności jest rozpoznanie objawów choroby u kota. Koty pod tym aspektem są bardzo skrytymi zwierzętami, gdyż doskonale maskują ból i negatywne objawy, dlatego tak ważne jest umieć je odpowiednio odczytać.   Chudnięcie kota Specyficzne wypadanie sierści u kota Nadmierne picie wody przez…

Azotany i azotyny – czym są i jaki mają wpływ na zdrowie psów i kotów?

Azotany i azotyny

Wybierając karmę dla naszego psa i kota lub składniki, gdy przygotowujemy dietę domową dla pupila, zwracamy uwagę na jakość produktów. Nie wszystko niestety widać gołym okiem, a jednym z istotnych aspektów decydujących o jakości produktu, jest obecność w nim azotanów i azotynów.   Czym są azotany i azotyny? Zanim omówimy wpływ tych związków na organizm…

Popiół surowy w karmie – co to takiego?

Popiół surowy

Popiół surowy to nazwa niespecjalnie kojarząca się z czymś dobrym i zdrowym. Jednakże czytając etykiety karm dla zwierząt za każdym razem się na nią natykamy. Czym zatem jest popiół surowy w karmie?   Niniejszy artykuł na blogu jest wyjątkowy, gdyż nie ja jestem jego autorem. Ten wpis przygotowała Kasia ze strony ,,Zwierzęcy punkt widzenia”. Jest…

Czy pies może jeść kości?

Oblizujący się pies

Zapewne już nie raz udało Ci się przeczytać lub usłyszeć informacje przestrzegające przed podawaniem psu kości. Zdarza się również, że lekarze weterynarii, wręcz proszą opiekunów psów, aby ich nie dawali swoim pupilom. Kość może stanowić bardzo wartościowy element w diecie psa, ale należy mieć odpowiednią wiedzę w tym temacie. Dlaczego na pytanie, czy pies może…

Dieta BARF dla psa i kota – co musisz o niej wiedzieć?

dieta BARF

Dieta BARF to temat, którego nie mogło zabraknąć na tym blogu. Jest to rodzaj diety dla psów i kotów, który czasami niepotrzebnie budzi kontrowersyjne odczucia. Sam jestem zwolennikiem żywienia BARFem  i sam go stosuje u moich zwierząt, ale nie neguję, gdy ktoś żywi swojego pupila karmami gotowymi (oczywiście, jeżeli są to karmy odpowiedniej jakości). Musimy…

Whole prey – co to jest i z czym to się je?

Czarny kot na zewnątrz

Whole prey to model żywienia, który u niektórych właścicieli psów i kotów budzi pewne kontrowersje. Podobnie jak dieta BARF, whole prey jest typem żywienia, który opiera się na skarmianiu naszego pupila surowym pokarmem.   Co to jest whole prey? Whole prey, czyli tłumacząc z angielskiego cała ofiara, to rodzaj diety, w którym podajemy kotu do…

Jak wytresować psa? – kluczowe zasady

Tresura psa

Każdy, kto decyduje się na adopcję psa pod swój dach, powinien poznać jego podstawowe potrzeby. Zazwyczaj pamiętamy o podstawach, takich jak akcesoria, karma czy zabawki, a zapominamy o potrzebach behawioralnych oraz psychologicznych psa. Warto wiedzieć, jak wytresować psa, aby zarówno on, jak i opiekun prowadzili wspólne, komfortowe życie.   Tresura psa – dlaczego powinniśmy o…

Lamblia u psa – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Lamblia u psa

W przyrodzie obecne są niewidoczne gołym okiem pierwotniaki, zagrażające zdrowiu naszych podopiecznych. Jednym z nich jest Giardia, która znana jest z choroby nazywanej lambliozą lub giardiozą. Warto wiedzieć co nieco o tym pierwotniaku, gdyż jest zagrożeniem szczególnie dla tych psów, które lubią odkrywać nowe miejsca i zakamarki.   Co to jest lamblia u psa? Na…

Rośliny trujące dla kotów – jakich koniecznie unikać?

Rośliny trujące dla kotów

Wiele ludzi uwielbia dekorować swój dom, czy mieszkanie przeróżnymi roślinami. Musimy jednak mieć na uwadze, że w domu, w którym mieszka kot, taka roślina może być dla niego na prawdę niebezpieczna. Przed zakupem konkretnego kwiatka do domu, warto zastanowić się czy nie zalicza się on do roślin trujących dla kotów.   Dlaczego kot gryzie rośliny?…

Jak nauczyć kota spać w nocy?

Śpiący kot w legowisku

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że w trakcie, gdy już zapadasz w głęboki sen, albo właściwie już śpisz, to Twój kociak właśnie wtedy się uaktywnia i chce się bawić? Koty to z natury zwierzęta aktywne nocą, natomiast z racji, że obecnie większość jest typowymi kanapowcami, możemy przyzwyczaić je do naszego trybu życia. Dzisiaj pokażę praktyczne…

Jaka miska dla kota i psa?

Miska dla psa i kota

Jednym z głównych akcesoriów, w każdym kocim oraz psim domu jest miska. W końcu nasz pupil musi mieć z czego jeść. Na rynku mamy spory wybór misek, ale czy zastanawialiście się jaka miska dla kota i psa jest najlepsza? W tym artykule opiszę jaką miskę najlepiej wybrać.   Rodzaje misek dla kotów i psów  …

10 groźnych objawów choroby u psa

Objawy choroby u psa

Bywa taki moment, gdy zauważamy, że z naszym psem zaczyna dziać się coś złego. Widzimy pewne objawy, ale nie wiemy, czy to już czas, aby skonsultować się z weterynarzem, czy przeczekać. Problemem w podjęciu decyzji może być to, że niektóre objawy choroby u psa mogą wskazywać na łagodną, przejściową chorobę. Dzisiaj wypiszę objawy u psa,…

Jak zrobić zabawkę dla kota?

Jak zrobić zabawkę dla kota?

Jednym z naturalnych, codziennych potrzeb naszego kota, jest zabawa. Koty to urodzeni łowcy, w naturze zabawę, zastępują polowaniem. Zabawa kota ma również bardzo istotne znaczenie w jego prawidłowym rozwoju oraz dla jego behawioru. Dzisiaj chciałbym pokazać Ci jak zrobić zabawkę dla kota? Zabawa z kotem Zanim przedstawię pomysły na własnoręczne zrobienie zabawki dla kota, parę…

FIP u kota – zakaźne zapalenie otrzewnej

FIP u kota

Choroba, przy której u każdego opiekuna kota, zaczynają się jeżyć włosy. FIP u kota to śmiertelne zagrożenie dla naszych zwierzaków, dlatego też warto mieć świadomość, na czym ta choroba polega. Jakie są objawy i w jaki sposób można przed nią chronić nasze koty?   Fip u kota to duże zagrożenie Jest to wirusowa choroba zakaźna…

Wypadanie sierści — jak sobie z tym radzić?

Wypadanie sierści u psa i kota

Gdy za oknem robi się coraz cieplej, normalnym jest, że nasze psy i koty zaczynają gubić sierść. Wypadanie sierści u psa i kota to normalna cecha fizjologiczna. W czasie intensywnej wymiany okrywy włosowej, możemy non stop chodzić po domu i zbierać kłębki sierści. Są jednak pewne sposoby na wypadanie sierści u psa i kota, które…

Jak karmić kota? – dieta dla kota

Oblizujący się kot

Pytanie jak karmić kota, zadaje sobie nie jeden opiekun tego cudownego stworzenia. Problem ten nie dotyczy tylko i wyłącznie osób, które od niedawna mają pod swoim dachem kota. Dzięki zbilansowanej diecie kota, możemy odpowiednio zadbać o jego zdrowie oraz szczęśliwe życie.   Jaka karma dla kota? Na rynku mamy do dyspozycji wiele różnych marek i…

Czyszczenie zębów u psa

Zęby psa

Chyba każdy zna to niefajne uczucie, kiedy zaczyna nas boleć ząb i znowu trzeba iść do dentysty. Często słyszymy, że trzeba regularnie dbać o higienę jamy ustnej, dzięki czemu zapobiegniemy częstym wizytom u stomatologa. Podobna sytuacja dotyczy naszych zwierząt. Czyszczenie zębów u psa jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, dzięki czemu zapewniamy u niego odpowiednie samopoczucie…

Obcinanie pazurów u kota – jak to zrobić i czy to konieczne?

Łapa kota

Jak każdy wie natura wyposażyła nasze koty w bardzo potężną broń, czyli pazury. Są one bardzo istotne w codziennym życiu naszych pupili. Zapewniają im one przetrwanie jak i również codzienne, normalne funkcjonowanie. Obcinanie pazurów to bardzo popularny zabieg kosmetyczny, tylko czy jest on w 100% konieczny i jak się za to zabrać? Pazury kota Pazury…

Jaka karma dla psa lub kota? – wszystko co musisz wiedzieć o doborze karmy

Głowa psa

Często rozmawiając z opiekunami psów i kotów, czy też czytając różne posty na facebooku spotykam się z pytaniami: jaką karmę wybrać dla mojego psa lub jaka jest najlepsza karma dla kota? W wyborze odpowiedniej karmy oprócz świadomości opiekuna zwierzęcia, ważna jest odpowiednia umiejętność czytania składu takiej karmy. Dzisiaj chciałbym odpowiedzieć na tego typu pytania.  …

Jak przygotować przysmaki dla psa?

Pies chcący smakołyki

Na rynku zoologicznym mamy bardzo duży wybór przeróżnych przysmaków dla psów. Niestety, jak to w rzeczywistości jest, każdy zdaje sobie sprawę. Nie zawsze te przysmaki są zdrowe i odpowiednio dopasowane do naszych psów. Dzisiaj pokażę, wam jak łatwo przygotować zdrowe, naturalne przysmaki dla psa.   Suszone mięso dla psa Tak, dokładnie najlepszym i bardzo atrakcyjnym…

Najpopularniejsze koty rasowe w Polsce – złota 10

Koty rasowe

Pisałem już o najpopularniejszych rasach psów w Polsce. Czas spojrzeć jakie koty rasowe są najchętniej kupowane przez Polaków 🙂 .   Zanim przejdziesz do listy top 10 rasowych kotów w Polsce, chciałbym Cię zaprosić na możliwość uzyskania porady żywieniowej dla Twojego kota pod tym linkiem Konsultacje żywieniowe.   10. Kot sfinks 9. Kot syberyjski 8.…

Fosfor – niedobór i nadmiar

Pies podający łapę kobiecie

Nie bez powodu, jako kolejny z cyklu opisywanych przeze mnie minerałów i witamin pojawił się tutaj fosfor. Jest on bardzo zależny od opisywanego wcześniej wapnia i vice versa. Jak fosfor wpływa na organizm psa i kota? Podobnie jak wapń, fosfor wpływa na budowę kości i zębów. Ponadto wchodzi w skład struktury kwasów nukleinowych czyli DNA…

Wapń dla psa i kota

Pies z kością na trawie

Wapń to jeden z makroelementów o bardzo ważnej funkcji w organizmie psów i kotów. Dbając o nasze zwierzęta, musimy znać ich potrzeby, dlatego tak ważne jest by nie zapominać o witaminach czy minerałach. Szczególnie ważne jest to, gdy przygotowujemy posiłek dla naszego pupila samemu. Dzisiaj chciałem napisać jak ważna jest wapń dla psa i kota.…

Jak żywić kocięta? – żywienie kociąt od narodzin do dojrzałości

Trzy kocięta w legowisku

Kot w momencie narodzin jest zwierzęciem bezbronnym i w zupełności uzależnionym od matki. Żywienie kociąt w okresie od narodzin do osiągnięcia dojrzałości decyduje o dalszym zdrowiu i odpowiednim rozwoju kotów. Dzisiaj przedstawię wam jak wyżywić kocie maluchy by były zdrowe i szczęśliwe. Zaczynajmy 🙂 Żywienie kociąt noworodków Pierwszym i najważniejszym pokarmem dla noworodków jest mleko…

Jak przyzwyczaić kota do innego kota? – czyli socjalizacja z izolacją

Dwa koty na dworze

Mając już jednego kota lub psa bywa tak, że decydujemy się na kolejnego lub kolejnych domowników. Wtedy zaczynamy się zastanawiać, jak to jest, czy można tak po prostu wprowadzić nowego psa lub kota do już obecnego domownika? Dzisiaj chciałbym wytłumaczyć Jak przyzwyczaić kota do innego kota, lub psa do innego psa czyli tak zwana socjalizacja…

Obroża z dzwoneczkiem dla kota i psa

Pies z obrożą

Często zdarza mi się dostawać zapytania: czy mój kot może nosić obrożę z dzwoneczkiem albo jaka obroża z dzwoneczkiem będzie idealna dla mojego psa? Oczywiście za każdym razem odradzam właścicielowi zwierzaka takiego pomysłu. Pies czy kot to nie krowa na pastwisku i w sumie taki argument powinien wystarczyć. Dzisiaj chciałbym przytoczyć ile niebezpieczeństw i nieprzyjemności…

Jaki drapak dla kota?

Łapy kota

Decydując się na kota w domu musimy pamiętać, aby zadbać o odpowiednie wyposażenie dla niego. Poza podstawowymi rzeczami jak dobrej jakości karma, kuweta, transporter, zabawki, ważne jest by zainwestować w odpowiedni drapak a nawet dwa drapaki, gdyż przyjmuje się że na jednego kota w domu powinny przypadać przynajmniej dwa takie drapaki. Dzisiaj odpowiem na pytanie…

Tauryna dla kota

Puszka z tauryną

Myślę, że każdy kto interesuje się żywieniem kotów, spotkał się z takim związkiem jak tauryna. Jest to aminokwas, którego największe zapotrzebowanie mają właśnie koty. Przeważnie czytając etykiety składu produktów, skupiamy się na białku, energii i węglowodanach, a to nie wszystko. Warto doczytać do końca i zastanowić się nad pozostałymi składnikami. Ale tak właściwie to po…

Czy czesać kota i psa?

Pies liżący rudego kota

Tak się ostatnio zastanawiałem, ile osób czesze sierść swoich pupili? Kiedyś sam tego nie robiłem bo uważałem, że skoro mój kot jest krótkowłosy to po co w ogóle go czesać, ale zauważyłem ile to daje korzyści dla mnie i dla niego, że stało się to codzienną, nieodzowną czynnością. Mniej sierści na meblach Oczywiście nie chodzi…

Jak przestawić kota i psa na lepszą karmę?

Kot przytulony do psa

Zdarza mi się dostawać pytania: co powinien jeść pies? albo co powinien jeść kot? Co robić? Powiem szczerze, że zawsze się zastanawiałem skąd aż tyle tych pytań, bo ja nigdy nie miałem takiego problemu z moim kotem. Może dlatego, że jest on strasznym głodomorem i jadł to co mu wpadło do łap 😀 . Ostatnio…

Kastracja psa i kota – czy warto?

Spaniel wąchający czarnego kota

Tak jakoś mnie naszło, żeby napisać parę słów o zabiegu kastracji. Czasami jeszcze widuję wątpliwości, wśród właścicieli i pytają dlaczego kastrować psa i kota, a czy to nie zaszkodzi, a po co okaleczać. Chciałbym dzisiaj rozwiać te wątpliwości i opisać jakie korzyści przynosi kastracja. Czym jest kastracja? Dużo osób może powiedzieć, że po co tłumaczyć…

Jak odchudzić kota?

Otyły szary kot na dworze

O otyłości chyba każdy słyszał. Powszechny problem wśród ludzi, a jak się okazuje również i u naszych zwierząt. Mówi się, że cierpi na nią aż 50 % populacji wszystkich psów, a niektóre rasy takie jak retrievery czy też jamniki są szczególnie narażone. Trzeba też umieć rozróżnić nadwagę od otyłości. O nadwadze mówimy w momencie gdy waga zwierzęcia…

Woda dla psa i dla kota jako ważny składnik diety

Kot pijący wodę z misy

Dzisiaj postanowiłem napisać trochę o najważniejszej substancji odżywczej dla wszystkich żywych organizmów, czyli o wodzie. Tytuł wziąłem stąd, że często się o niej zapomina. W przypadku ludzi, gdy ktoś zaczyna żyć fit, przeważnie myśli o białku, tłuszczu, witaminach i minerałach a woda idzie w odstawkę. Tzn. jak ktoś zaczyna ćwiczyć to przeważnie pije tylko wodę…

Jak chronić psa przed kleszczami?

Człowiek z psem na smyczy

Wiosna, lato, coraz więcej słońca, coraz cieplejsze dni i coraz częściej będziemy spędzać czas na spacerach. Chyba większość ludzi uwielbia te pory roku, jednak żeby nie było tak pięknie są i pewne osobniki, które również upodobały sobie ciepło i chętnie w tym okresie się uaktywniają – mowa oczywiście o kleszczach. Dzisiaj chciałbym, przedstawić jakie zagrożenia…

10 najpopularniejszych ras psów w Polsce

Owczarek niemiecki, york i rottweiler leżące na trawie

Ras psów na świecie jest około 340, jednak są te bardziej lub mniej popularne. Fakt, faktem ostatnio udało mi się zauważyć, że panuje pewien trend w Polsce i większość właścicieli decyduje się na mniejsze rasy psów. Spójrzmy na ranking jak to wygląda w Polsce aktualnie.   10. Siberian Husky 9. Beagle 8. American Staffordshire Terrier…

Czy koty mogą pić mleko?

Czy koty mogą pić mleko?

Dzisiaj chciałbym napisać parę słów o stereotypie starym jak świat. W większości kreskówek czy w filmach animowanych, w których występują koty, możemy zobaczyć ciekawy obraz, jak piją mleko. Czy faktycznie jest to odpowiedni posiłek dla zwierzęcia typowo mięsożernego i czy koty mogą pić mleko? Faktem jest, że koty to ssaki, a jak to ssaki w…

Jak chronić psa przed mrozem?

Jak chronić psa przed mrozem?

Dzisiaj w mojej miejscowości, chyba pierwszy raz w tym roku miałem okazję zobaczyć śnieg. Skoro zima co roku zaskakuje kierowców, to nie dopuśćmy do sytuacji, ze zaskoczy też nas, właścicieli naszych pupili. Poniżej przedstawiam jak uchronić nasze zwierzaki przed niekorzystną zimą. Żywienie Najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy zagwarantować naszym pupilom, to dostarczenie odpowiedniej ilości energii, która…