PsyZdrowieŻywienieCzego nie może jeść pies

Zatrucia pokarmowe u psów, to niestety dość częsta przypadłość, z którą się spotykam. Zazwyczaj, podczas naszej nieuwagi zdarza się, że pupil zjada coś, co może mu zaszkodzić. Dlatego zdecydowanie warto wiedzieć, czego nie może jeść pies, aby zapobiegać zatruciom.

 

Produkty zakazane dla psa

Wyszczególniono wiele substancji, które możemy określić, jako toksyczne dla psa możemy wyszczególnić bardzo dużo. Część z nich nie jest jeszcze do końca zbadana, a więc jest to temat cały czas odkrywany. Natomiast bardzo często do zatruć pokarmowych u psów dochodzi z powodu niewiedzy opiekunów.

 

Czekolada i kakao

Jest to jeden z tych produktów, o których bardzo wiele się mówi, ponieważ co ciekawe, zatrucia czekoladą u psów wciąż zdarzają się stosunkowo często. Należy pamiętać, że nie tylko sama czekolada jest szkodliwa, ale również produkty z jej dodatkiem. Główną toksyną zawartą w czekoladzie jest teobromina. Szkodliwość tej substancji wynika z tego, że psi organizm nie potrafi sobie poradzić z jej usunięciem i trwa to bardzo długo. Dawka śmiertelna teobrominy dla psa to zaledwie 250 – 500 mg/kg masy ciała. Natomiast w historii zaobserwowano również przypadki psów, które zjadły mniejszą dawkę rzędu 90 – 115 mg/kg masy ciała, i skutkowało to śmiercią zwierzęcia.

Objawy zatrucia czekoladą, a właściwie teobrominą u psów można zaobserwować już po godzien od spożycia, a do najczęściej wymienianych zalicza się: zaburzenia rytmu serca, niepokój, trudności z oddychaniem, częstoskurcz, krwawe wymioty, biegunka, drgawki, osłabienie. Niestety zatrucie może się również odbić na kondycji nerek i wątroby.

Produkty czekoladowe odznaczają się różną zawartością teobrominy:

  • biała czekolada: 0,009 – 0,035 mg/g produktu;
  • mleczna czekolada: 1,5 – 2 mg/g produktu;
  • ciemna czekolada słodzona: 3,6 – 8,4 mg/g produktu;
  • gorzka czekolada: 12 – 19,6 mg/g produktu;
  • kakao w proszku: 4,5 – 30 mg/g produktu;
  • ziarna kakaowca: 10 – 53 mg/g produktu;

 

Czekolada

Winogrono i rodzynki

To właśnie są jedne z tych przykładowych produktów, w których jeszcze nie ustalono, co dokładnie powoduje zatrucie u psów. Na chwilę obecną ustalono, że spożycie 2,8 g rodzynek oraz 19,6 g winogron na kg masy ciała psa jest najniższą toksyczną dawką.

Do najczęstszych objawów zatrucia winogronami i rodzynkami u psów możemy zaliczyć wymioty, brak apetytu, osłabienie, bóle brzucha, biegunka, niezborność ruchowa. W ostateczności zatrucie to może doprowadzić do ostrej niewydolności nerek, i niestety śmierci.

 

Winogrono

Orzechy makadamia

Niektóre orzechy mogą być w pewnym stopniu tolerowane przez psa, ale nie dotyczy to orzechów makadamia. Zatrucie może wystąpić po zjedzeniu zaledwie 2,4 g/kg masy ciała psa.

Do głównych objawów zatrucia tymi orzechami możemy zaliczyć wymioty, osłabienie, drgawki, niezborność ruchowa. Pojawiają się one z reguły po ok. 12 godzinach od spożycia, a ustępują w ciągu 2 dni.

 

Orzechy makadamia

Czosnek, cebula, szczypiorek

Warzywa, które często stosujemy, jako przyprawy w kuchni są toksyczne dla psów. Możemy zaliczyć do nich czosnek, cebulę i szczypiorek. Głównym źródłem zatrucia po zjedzeniu cebuli lub czosnku przez psa są toksyczne dwusiarczki o silnym działaniu utleniającym oraz sulfotlenki. Należy zaznaczyć, że obróbka termiczna niczego tutaj nie zmienia i warzywa te nadal będą trujące. Dwusiarczki niszczą strukturę krwinek czerwonych, co w konsekwencji może doprowadzić do anemii. Do zatrucia może dojść po zjedzeniu 5 – 10 g cebuli/kg masy ciała psa oraz mniej więcej 5 g czosnku/kg masy ciała psa.

Innymi objawami zatrucia widocznymi na zewnątrz będą biegunka i wymioty, a czasem też objawy skórne. Ostatecznie może też dojść do niewydolności nerek.

 

Cebula i czosnek

Pestki owoców

Jest to jeden ze składników, przed którym często przestrzegam opiekunów psów. Owoce bywają elementem psiej diety, ale należy właśnie pamiętać o pestkach. Zwłaszcza jeśli mówimy tutaj o pestkach brzoskwiń, moreli, jabłek, czy wiśni, które zawierają niebezpieczne heterozydy cyjanogenne. Powstaje z nich cyjanowodór, który blokuje oddychanie komórkowe. Połknięte pestki mogą również podrażniać jelita oraz doprowadzić do ich niedrożności.

Do najczęstszych objawów zatrucia pestkami zaliczamy wymioty, ślinotok, przyspieszone oddychanie, drgawki, niepokój, utratę przytomności.

Dlatego pamiętajmy, aby nie dawać psu pestek nawet do zwykłej, w teorii niewinnej zabawy.

 

Pestki owoców

Kości po obróbce termicznej

Kości zostały obarczone dość sporym mitem, który mówi, że nie powinny być podawane psu w żadnej postaci. Jednak kości mogą być jednym z elementów diety BARF.

Więcej o kościach w diecie psów pisałem w artykule ,,Czy pies może jeść kości”.

Natomiast przechodząc do sedna, największe zagrożenie stanowią wszelkie kości poddane jakiejkolwiek obróbce termicznej, a więc mówimy tutaj m.in. o kościach gotowanych, suszonych, wędzonych. Kości pod wpływem obróbki termicznej zmieniają swoją strukturę, przez co stają się kruche i łamliwe. Zjedzenie przez psa takiej kości niestety może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej jelit, niedrożności i perforacji jelit, czy stanu zapalnego.

Do najczęstszych objawów szkodliwego oddziaływania gotowanych kości możemy zaliczyć zaparcia lub brak oddawania kału, spadek apetytu, wymioty, bóle brzucha. W konsekwencji zjedzenie takich kości może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

 

Kości

Ksylitol

Ksylitol to składnik, o którym niestety wciąż wiele osób zapomina. Jest to popularnie stosowany przez nas słodzik. Spożycie ksylitolu przez psa powoduje uszkodzenie wątroby. Ksylitol jest stosunkowo szybko wchłaniany do krwiobiegu, co może doprowadzić do zapaści, czy śmierci zwierzęcia.

To, przed czym ja często przestrzegam, to zwracanie uwagi na skład suplementów diety, które chcemy podać naszemu psu. Zwłaszcza te dedykowane ludziom, mogą zawierać dodatek ksylitolu.

Do objawów zatrucia ksylitolem możemy zaliczyć biegunkę, drgawki, śpiączkę, osłabienie.

Dawką toksyczną ksylitolu dla psów może być już 0,1 – 0,5 g/kg masy ciała.

 

Ksylitol

Alkohol

Alkohol jest oczywiście niezdrowy dla ludzi, ale może być jeszcze bardziej groźny dla psów. Zatrucie alkoholem może wywołać problemy układu sercowego, skurcze mięśni. Do głównych objawów zaliczamy biegunkę, wymioty, a w konsekwencji nawet śmierć.

 

Alkohol

Ciasto drożdżowe

Głównym powodem zatrucia ciastem drożdżowym jest etanol. Jest on produktem fermentacji drożdży. Zjedzenie przez psa ciasta drożdżowego może doprowadzić do skrętu żołądka, co jest bardzo niebezpieczną, zagrażającą życiu zwierzęcia przypadłością.

Do głównych objawów zatrucia drożdżami możemy zaliczyć biegunkę, wymioty, trudności z oddychaniem, osłabienie, spadek temperatury ciała, śpiączkę i w konsekwencji śmierć.

 

Ciasto drożdżowe

Grzyby

O ile pojawiają się różne badania na temat pozytywnego oddziaływania niektórych grzybów na organizm psa, to należy pamiętać, że grzyby stanowią ogromne królestwo taksonomiczne, zawierające wiele odmian i rodzajów.

O potencjalnym zatruciu psa grzybami powinniśmy pamiętać przede wszystkim w okresie świątecznym, kiedy to znajdują się one często na naszych wigilijnych stołach. Tymczasem zatrucie grzybami u psów może wywołać drgawki, ślinotok, pobudzenie, śpiączkę, jak również bóle brzucha, biegunkę, czy wymioty.

 

Grzyby

Przyprawy

Przyprawy takie jak pieprz, gałka muszkatołowa, gorczyca, cynamon, czy nadmiar soli mogą być źródłem zatrucia u psów. Napisałem nadmiar soli, bo sól sama w sobie nie jest trująca, a jest źródłem niezbędnego dla psów sodu. Natomiast jak wiadomo, co za dużo, to nie zdrowo. Dlatego, zwłaszcza jeśli decydujemy się podawać naszemu pupilowi posiłki gotowane, to musimy pamiętać, aby nie były one przyprawione.

Więcej o diecie gotowanej dla psów można znaleźć w artykule ,,Co gotować psu? – zdrowy posiłek dla psa”.

 

Przyprawy

Karma dla kota

Co ciekawe wciąż spotykam się z sytuacją, gdzie pies regularnie podjada kocią karmę. O ile taka karma nie będzie bezpośrednio dla psa trująca, to należy pamiętać, że koty – jako bezwzględni mięsożercy, mają nieco inne zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, minerały, czy witaminy. W związku z tym karma dla kotów często może zawierać więcej białka i tłuszczów. Dlatego częste spożywanie przez psa kociej karmy, może doprowadzić do zaburzenia równowagi mineralno-witaminowej.

 

Karma dla kota

Produkty mleczne i nabiał

Zdarza się, że dajemy naszemu psu do zjedzenia jogurt, czy serek. Osobiście nie jestem za stosowaniem nabiału u psów. Należy pamiętać, że zdolność do tolerancji laktozy zanika wraz z wiekiem, przez co spożycie przez psa produktów pochodzenia mlecznego może doprowadzić do biegunki, bólu brzucha, czy wymiotów. Białka mleka bywają również częstymi alergenami.

 

Produkty mleczne

Surowe mięso i podroby dzika

W diecie psów należy również unikać surowego mięsa i podrobów dzika. Głównym powodem jest śmiertelna dla psów choroba Aujeszkyego. Do głównych objawów choroby Aujeszkyego zaliczamy niedowłady, porażenia, bardzo silny świąd prowadzący do samookaleczania się zwierzęcia.

Mówi się również o wieprzowinie jako potencjalnym źródle wirusa tej choroby, ale od 2006 roku na terenie Polski prowadzi się program zwalczania i monitorowania choroby Aujeszkyego wśród całej populacji świń. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule ,,Czy psy i koty mogą jeść wieprzowinę?”.

 

Co robić w razie zatrucia u psa?

Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy u naszego psa i podejrzewamy, że mogło dojść do zatrucia, to nie zwlekajmy z kontaktem do lekarza weterynarii. Niestety próby ratowania psa we własnym zakresie lub szukanie szybkiego rozwiązania w internecie może nie być skuteczne i może się dla psa skończyć tragicznie.

Oczywiście z reguły możemy na szybko wykorzystać węgiel aktywny, który opóźni przyswajalność substancji toksycznej. Natomiast to może się okazać niewystarczające, dlatego nagła interwencja lekarza weterynarii może się okazać niezbędna.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz