KotyPielęgnacjaPsyZdrowiePies liżący rudego kota

Tak się ostatnio zastanawiałem, ile osób czesze sierść swoich pupili? Kiedyś sam tego nie robiłem bo uważałem, że skoro mój kot jest krótkowłosy to po co w ogóle go czesać, ale zauważyłem ile to daje korzyści dla mnie i dla niego, że stało się to codzienną, nieodzowną czynnością.Mniej sierści na meblach

Oczywiście nie chodzi tylko i wyłącznie o meble, ale o wszystko inne do czego przylepiają się włosy. Jest teraz okres, w którym temperatury idą do góry więc u naszych zwierzaków występuje proces linienia. Czesząc regularnie, pomagamy im pozbyć się martwego włosia, które tak czy siak zgubią.

Wyczesany zwierz, zdrowszy zwierz

Sam proces czesania, nie tylko wpływa na pielęgnacje sierści ale również pobudza krążenie zwierzęcia oraz cebulki włosowe. Pobudzając krążenie, tak na prawdę wpływamy na wszystkie inne procesy, które odbywają się w organizmie naszego pupila, przez co wzmagamy jego zdrowotność. Poza tym, czesząc możemy wychwycić wystąpienie pasożytów lub też zgrubień.

Oj kłaczek…

Chyba każdy kojarzy scenę ze Shreka jak kot w butach zaczyna się dławić, po czym wypluwa kulkę kłaków, która mu zalegała. Czesząc i pozbywając naszego pupila martwego włosia, zapobiegamy połknięciu podczas mycia niepotrzebnej sierści, która może zalegać w jego układzie pokarmowym.

Przyjemność

Co jak co, ale w znacznej większości przypadków czesanie naszych pupili jest dla nich niczym SPA, które uwielbiają i domagają się by robić to dłużej i częściej 😀 .

Czesząc, należy obserwować. Powinniśmy dokładnie przejrzeć sierść oraz skórę by wykryć jakieś ewentualne niefajne niespodzianki. Dobrze jest połączyć przyjemne z pożytecznym i jednocześnie sprawiać przyjemność naszemu pupilowi oraz dbać o jego zdrowie.

Na rynku jest dosyć duży wybór szczotek, zgrzebeł, pudlówek dla psów i kotów. Mi ostatnio udało się wyhaczyć dosyć fajną pudlówkę z metalowymi końcówkami, która posiada bardzo fajny system usuwania włosia z końcówek poprzez naciśnięcie przycisku i zgarnięcie wielkiego kłaczka, którego następnie można się łatwo pozbyć.

Jeżeli chodzi o to jak często czesać naszego psa czy kota. Jest to w sumie kwestia do dyskusji. Logicznie im dłuższa sierść, tym częściej i dokładniej trzeba ją pielęgnować. Średnio uważa się, że zwierzę krótkowłose powinno się czesać przynajmniej ten jeden raz w tygodniu.

2 komentarze

  1. Mój pies uwielbia czesanie i kąpiele. Iwan jest wtedy nadzwyczaj zadowolony. I całe szczęście, bo owczarek podhalański, który nie lubi zabiegów pielęgnacyjnych, musi być bardzo problematyczny.

  2. Mój pies uwielbia czesanie i kąpiele. Iwan jest wtedy nadzwyczaj zadowolony. I całe szczęście, bo owczarek podhalański, który nie lubi zabiegów pielęgnacyjnych, musi być bardzo problematyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz