PielęgnacjaPsyZdrowieZęby psa

Chyba każdy zna to niefajne uczucie, kiedy zaczyna nas boleć ząb i znowu trzeba iść do dentysty. Często słyszymy, że trzeba regularnie dbać o higienę jamy ustnej, dzięki czemu zapobiegniemy częstym wizytom u stomatologa. Podobna sytuacja dotyczy naszych zwierząt. Czyszczenie zębów u psa jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, dzięki czemu zapewniamy u niego odpowiednie samopoczucie i zdrowie. W tym artykule pokażę, jak czyścić zęby u psa.



Zęby u psa

Każdy raczej wie jak istotne w codziennym funkcjonowaniu psów są zęby. Niestety choroby zębów i dziąseł są jednymi z najczęściej występujących u psów i kotów, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Istnieją badania, które sprawdzają ile psów na świecie ma problemy z zębami. Szacuje się, że odsetek ten wynosi nawet 60% całej populacji. Najbardziej narażone na choroby zębów i dziąseł są psy starsze oraz ras małych i miniaturowych, takie jak np. yorkshire terrier, shih tzu czy maltańczyki. Nieleczone zęby u psa mogą prowadzić do zakażenia wywołującego duży ból, utraty zębów, a nawet chorób całego organizmu.

Choroby zębów u psów

Największym problemem w przypadku chorób zębów u psów, jest to że choroby te rozwijają się powoli. Przyczyną zapaleń są bakterie obecnie w jamie ustnej. Najczęściej wywołują one choroby przyzębia u psów. Płytka bakteryjna gromadzi się na zębach i jeżeli nie jest regularnie usuwana, dochodzi do jej mineralizacji, czego efektem jest kamień nazębny.

Kamień nazębny u psa jest widoczny jako żółty lub brązowy nalot na zębach poniżej i powyżej linii dziąseł. W zaawansowanym stopniu może to doprowadzić do ubytków w dziąsłach. Tworzą się tzw. kieszonki zapalne w okolicach korzeni, co jest pierwszym krokiem do powstania ropni.

Zęby labradora

Kamień nazębny u psa

Gdy zauważymy żółtawy osad na zębach u psa, to już jest znak że należy zacząć działać. Są jednak jeszcze inne objawy problemów zębowych u psów. Jednym z nich jest brzydki zapach z pyska psa. Należy wiedzieć, że jest to zawsze problem patologiczny i nie powinniśmy go akceptować. Innymi objawami chorób zębów u psa są spadek apetytu, rezygnowanie z posiłku, nadmierne ślinienie się psa, czerwone dziąsła i w konsekwencji tych wszystkich oczywiście utrata masy ciała.

Te wszystkie objawy, oczywiście możemy zauważyć my jako opiekunowie. Musimy wiedzieć, że profesjonalne badanie jamy ustnej psów możemy zrobić praktycznie u każdego lekarza weterynarii.

Jak czyścić zęby u psa

Co ciekawe, jak w praktycznie każdym aspekcie, ogromną rolę pełni tutaj dieta psa. Przecież przodkowie psów, również borykali się z chorobami zębów, a nie było szczoteczek do zębów dla psów, nie było przede wszystkim nas opiekunów i nie było karmy na zęby dla psa, o której parę słów za chwilę 🙂 . Pomijając już fakt, że karma powinna dostarczać pełen komplet witamin i minerałów dla organizmu zwierzęcia. Najważniejsza tutaj jest wapń, o której pisałem w artykule: ,,Zdrowe kości to podstawa – wapń w diecie psów i kotów”



Najlepszym sposobem czyszczenia zębów u psa jest spożywanie przez psy surowych kości oraz poprzerastanego mięsa. Pies gryząc mięso, naturalnie ściera płytkę nazębną. Dlatego między innymi tak bardzo jestem za dietą BARF: ,,Czy barf jest zdrowy? – czyli naturalny posiłek dla twojego pupila”

Są też sposoby na czyszczenie zębów u psa, które możemy wykonać sami. Istnieją na rynku specjalnie szczoteczki do zębów dla psów oraz pasta do zębów dla psa. Nie jest to jednak łatwe, zwłaszcza jeżeli pies nie jest do tego nauczony. Do wszystkiego można psa przyzwyczaić 🙂 . Jest to trochę podobne jak przyzwyczajanie zwierzęcia do obcinania pazurów.

O obcinaniu pazurów pisałem w tym artykule: ,,Obcinanie pazurów u kota – jak to zrobić i czy to konieczne?”.

Mycie zębów u psa

Samo przyzwyczajenie psa do mycia zębów, może trwać kilka dni, a nawet tygodni. Wszystko zależy od temperamentu zwierzęcia. Pojedyncze ćwiczenie powinno trwać maksymalnie kilka minut.

Etapy mycia zębów u psa:
  • Na początku musimy przyzwyczaić psa do naszego dotyku wokół szczęki i żuchwy. Najlepiej, wywołać u psa pozytywne skojarzenia poprzez zabawę lub podawanie smakołyków w momencie gdy pies nie protestuje.
  • Musimy wyposażyć się w specjalną pastę do zębów dla psa, nigdy nie używamy ludzkiej (dobre zastosowanie tutaj ma glinka kaolinowa). W pierwszym etapie nakładamy taką pastę na palec i dajemy zlizać ją psu, aby przyzwyczaić go do smaku. Następnie rozprowadzamy palcem pastę na zębach, dziąsłach i policzkach.
  • Nakładamy na palec gazik i rozprowadzamy środek po zewnętrznej stronie zębów.
  • Kolejno wyposażamy się w specjalną szczoteczkę do zębów dla psa. Taka szczoteczka powinna mieć małą główkę. Najpierw pokażmy ją psu, aby mógł się z nią zapoznać. Gdy już pies wie co jest grane, zaczynamy szczotkowanie zewnętrznej strony zębów. Myjemy w kolejności, siekacze, kły, zęby przedtrzonowe, zęby trzonowe. Pamiętajmy, nic na siłę, jeżeli piesek się denerwuje to nie stresujmy go na siłę. Przerywamy i próbujemy za jakiś czas.
  • W ostatnim etapie, warto wyposażyć się w inny rodzaj szczoteczki do zębów dla psa. Jest to specjalna szczoteczka z podwójną główką. Dzięki niej możemy jednocześnie wyczyścić policzki oraz podniebienie i język.


Pies ze szczotką w zębach

Karma czyszcząca zęby

Teraz bardzo ważna kwestia. Nie ma czegoś takiego jak sucha karma czyszcząca zęby. Jest to mit. Nie dajcie się na to nabrać. Często producenci suchych karm dla psów i kotów, mówią że gdy zwierzę gryzie chrupki to ściera płytkę nazębną. Nic bardziej mylnego. W większości sytuacji pies, czy kot nie gryzie suchej karmy, lecz ją połyka w całości. Zdarza mu się pogryźć tylko niektóre krokieciki, ale to i tak nie pomaga w czyszczeniu zębów. Kolejną kwestię może sprawdzić każdy z Was. Spróbujcie włożyć dłoń w paczkę takiej karmy i ją wyciągnijcie. Zobaczycie wtedy ile osadu z karmy zostało wam z tej karmy. Jak karma, która sama zostawia osad będący idealną pożywką dla bakterii, może wspomóc czyszczenie zębów u psa? Myślę, że każdy już wie jaka jest prawda 🙂 .

Czyszczenie zębów u psa wspiera zdrowie organizmu

Ścieranie płytki bakteryjnej poprzez obgryzanie kości, poprzerastanego mięsa przez psa czy czyszczenie zębów szczoteczką jest bardzo ważne, w zapewnieniu dobrej kondycji psiego organizmu. Niestety dużo z nas bagatelizuje problemy jamy ustnej. Pamiętajmy, że jako właściciele naszych pupilów, jesteśmy zobowiązani do zapewnienia im odpowiedniej opieki. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego jeżeli będziemy na bieżąco kontrolować stan uzębienia u naszego psiaka, nie będziemy musieli się martwić na zapas.

9 komentarzy

    • Miękka (mokra) karma nie jest niczym złym dla zębów. Wbrew pozorom sucha karma w ogóle nie czyści zębów, o czym napisałem w artykule :). Żeby pies mógł sobie samodzielnie, dobrze wyczyścić zęby, bardzo dobrze sprawdza się poprzerastane mięso oraz surowe kości 😉

  1. Bardzo ciekawy wpis, o wielu rzeczach nie mialam pojecia. Moj piesek niestety ma juz problemy z zebami i trzeba bedzie leczyc, ale na przyszlosc bede wiedziala jak zapobiegac.

  2. Pierwszy raz zęby moje suczce myła groomerka i pokazała mi jak to zrobic, bo sama się bałam. Masz rację, jesli pies nie był wcześniej nauczony że myje się mu zęby, najpierw musi się przyzwyczaić do pasty. Fajnie to opisałeś. Dziś wybór past dla zwierząt jest ogromny, można testować różne smaki i wybrać tą, którą pupil najbardziej polubi.

  3. Karmie obydwa swoje psiury surowizna od kilku miesiecy.Ostatnio Lusia dostala objawy typowe przy Babeszjozie.Krew w normie.Usg-diagnoza-zapalenie dwunastnicy. Po wzieciu prochow leczacych objawy, Lusia z zewnatrz jak nowa, a USG wciaz pokazuje, ze dwunastnica ma bardzo przyspieszona perystaltyke i cos nie gra. Wet uczepil sie marchwi, ktora podaje jej jako czesc posilku. POSILEK PSOW; podroby drobiowe(serca i zoladki), starta drobno marchew, krajanka twarogowa, czasami odrobina jogurtu, jajko surowe(zalane wrzatkiem tak na 3-5 min), odrobina oleju lnianego, zmielone skorupki jaj, czasami jablko.Od wczoraj podroby drobiowe zostaly zamienione na wolowine 30% i 70% podrobow i kosci wolowych zmielonych.Wet przepisal leki Alugastrin i IPP, ale ich nie wykupilam, bo jak sam powiedzial. one dzialaja na objawy, a przyczyna jest w zywieniu.Na pewno nie bede karmila psow karmami komercyjnymi. To zywnosc wysoce przetworzona, a taka nie jest dobra ani dla ludzi, ani dla zwierzat.Czy zmiana miesa z drobiowych podrobow na mieso wolowe jest zmiana na lepsze dla jej dwunastnicy? Czy moze przyczyna tkwi gdzies indziej? Pozdrawiam serdecznie

    • Wszystko zależy co jest źródłem problemu. Jeśli jest to jakiś stan zapalny, to jest to kwestia leków. Natomiast jeśli chodzi o dietę, to z opisu wnioskuję, że nie musi to być kwestia gatunku mięsa, a bardziej złego zbilansowania. Przede wszystkim psy nie powinny jeść nabiału oraz olejów roślinnych. Brakuje też większości suplementów, a dieta powinna opierać się na mięsie mięśniowym, czego tutaj brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz