KotyPielęgnacjaJaki żwirek dla kota

Koty, jako zwierzęta przebywające wyłącznie w mieszkaniu, potrzebują miejsca, gdzie mogą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Dlatego warto wiedzieć, jaki żwirek dla kota wybrać.

 

Gdzie postawić kuwetę dla kota

Biorąc pod uwagę naturalne zachowania tych zwierzaków, opiekunowie muszą znaleźć odpowiednie miejsce na kuwetę oraz wybrać właściwy żwirek dla kota. Zwykle najlepsza lokalizacja to łazienka, bo kot lubi, gdy kuweta mieści się w ustronnym i spokojnym miejscu. Jeśli mamy więcej niż jednego kociaka, powinniśmy mieć tyle kuwet w domu, ile mamy kotów, a nawet o jedną więcej. To zaspokaja ich potrzeby behawioralne i dzięki temu możemy uniknąć w przyszłości kłopotów z zanieczyszczaniem innych miejsc w domu. Tutaj należy pamiętać, że załatwianie się poza kuwetą może mieć także podłoże zdrowotne. Polecam przeczytać artykuł ,,10 objawów choroby u kota”.

 

Jaka powinna być kuweta dla kota

Kuweta powinna być duża – jej minimalna szerokość musi być taka, jak długość ciała kota, a długość jeszcze o połowę większa. Powinna być też czysta i wypełniona odpowiednim podłożem. Koty bowiem mają silną potrzebę rozgrzebywania miejsca, w którym chcą się wypróżnić, a następnie dokładnego zakopania odchodów.

 

Kuweta dla kota

Rodzaje żwirków dla kotów

Jaki żwirek dla kota będzie najlepszy? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bo na rynku jest dostępny duży wybór przeróżnych produktów, ale każdy znajdzie najlepsze rozwiązanie.

 

Żwirek bentonitowy

Na pierwszy ogień weźmy żwirek bentonitowy, który wydaje się najbardziej popularny. Jest to rodzaj bardzo drobnego żwiru o silnych właściwościach adsorpcyjnych. Pod wpływem kociego moczu tworzy bryłki, które potem bardzo łatwo jest usunąć z kuwety. Żwirek ten jest sypki i przyjemny w użytkowaniu dla zwierzaka, bo przypomina strukturą naturalną glebę. W dodatku całkiem nieźle pochłania zapachy. Ma jednak kilka wad. Przede wszystkim każdy żwirek bentonitowy bardziej lub mniej pyli i roznosi się na kocich łapach po mieszkaniu (szczególnie w przypadku kotów długowłosych). Czasem zbrylone grudki żwirku przyklejają się do dna kuwety i wtedy usuwanie odchodów jest trudniejsze. Zdarzają się też pojedyncze przypadki kotów (dotyczy to zwłaszcza kociąt), które próbują jeść taki żwirek, a jest to dla zwierzaka bardzo niebezpieczne właśnie ze względu na właściwości adsorpcyjne – może dojść do zatkania przewodu pokarmowego. 

 

Żwirek bentonitowy dla kota

Żwirek drewniany

Kolejnym najczęściej spotykanym jest żwirek drewniany. Jest on tworzony na bazie różnych odpadów produkcji drzewnej – trocin, wiórów i pyłu szlifierskiego. Jest to produkt biodegradowalny i ekologiczny. Najczęściej bardzo ładnie pachnie żywicą, zwłaszcza zaraz po otwarciu nowego worka. Można go podzielić na zbrylający i niezbrylający. Żwirek drewniany zbrylający jest drobny, podobnie jak żwirek bentonitowy i tworzy bryłki łatwe do usunięcia z kuwety. Niestety zdecydowanie mocniej pyli i roznosi się po mieszkaniu. Gorzej absorbuje przykre zapachy i szybciej trzeba go wymieniać w całości. Żwirek drewniany niezbrylający ma formę pelletu – podobnego jak ten używany do palenia w piecach. Ten rodzaj podłoża rozpada się pod wpływem wilgoci – trzeba więc usuwać powstałe drobinki nasączone moczem, a w kuwecie pozostają niezużyte wałeczki. Jest to dość pracochłonne. Istnieje jednak specjalny rodzaj kociej kuwety, który przeznaczony jest właśnie do używania tego typu żwirku – posiada podwójne dno, z czego jedno wygląda jak sito, przez które przedostaje się niżej zużyta frakcja żwirku. Wystarczy przemieszać zawartość.

 

Żwirek drewniany dla kota

Żwirek kukurydziany

Na rynku istnieje również żwirek kukurydziany, który staje się coraz bardziej popularny. Jest on biodegradowalny i wydaje się to opcją najbardziej ekologiczną, bo robi się go z tych części ziaren kukurydzy, które pozostają po produkcji żywności i nie byłyby wykorzystane w inny sposób. Nie dodaje się do niego żadnych dodatkowych substancji. Jest to żwirek zbrylający dzięki naturalnej zawartości skrobi. W przeciwieństwie do żwirku bentonitowego nie przykleja się do dna kuwety, co jest dużą zaletą. Bardzo dobrze neutralizuje zapachy, nie pyli i roznosi się poza kuwetę zdecydowanie mniej niż konkurenci. Ma jednak jedną wadę – zdarzają się koty, które lubią taki żwirek podjadać.

 

Żwirek silikonowy

Dostępny jest też żwirek silikonowy zbudowany z uwodnionej krzemionki. Żwirek ten właściwie nie pyli, ładnie się prezentuje i nie przykleja do łap kotów – w związku z tym praktycznie nie roznosi się po mieszkaniu. Nie zbryla się, natomiast pojedyncze ziarna żwirku wchłaniają w siebie mocz zmieniając barwę na żółtawą. Dobrze absorbuje zapachy. Trzeba go jednak wymieniać w całości, ponieważ na bieżąco usuwamy tylko kał kota, natomiast mocz pozostaje w ziarnach żwirku. Powoduje to, że jest to niestety najmniej higieniczny rodzaj żwirku. Niektóre koty mogą nie chcieć go używać ze względu na twardość granulek i dość głośny szelest w trakcie rozgrzebywania. Żwirek ten potrafi mieć też krótszą żywotność w bardzo wilgotnym mieszkaniu, ponieważ pochłania wilgoć z powietrza.

 

Żwirek silikonowy dla kota

Piasek dla kota

W niektórych społecznościach istnieje przekonanie, że nie potrzeba kupować żwirku, wystarczy zwykły piasek dla kota. Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Przede wszystkim bardzo trudno jest zachować odpowiednią higienę używając piasku. Nie zbryla się on, ani nie pochłania moczu. Nie absorbuje zapachów. Właściwie trzeba by było wymieniać go w całości codziennie. A w dodatku, jeśli jest to piasek przyniesiony po prostu z podwórka, może zawierać różne patogeny, przede wszystkim jaja pasożytów. W takim przypadku może się nimi zarazić zarówno kot, jak i jego opiekun.

 

Żwirek do pobierania moczu kota

Specjalnym rodzajem podłoża do kuwety jest żwirek do pobierania moczu. Możemy kupić go u lekarzy weterynarii lub przez internet, gdy musimy wykonać badanie moczu kota. Są to sterylne, plastikowe kuleczki, które należy wysypać do czystej, wyparzonej kuwety. Gdy kot załatwi już swoją potrzebę, trzeba szybko pobrać próbkę moczu z kuwety przy pomocy pipety dołączonej do zestawu ze żwirkiem i umieścić ją w pojemniku na mocz. Pamiętajmy jednak że najbardziej wiarygodną próbką będzie ta pobrana bezpośrednio ze strumienia moczu, a jeszcze lepiej przez cystocentezę, więc żwirek należy potraktować jako ostatnią deskę ratunku.

 

Jak często wymieniać żwirek dla kota

Odchody powinny być usuwane codziennie, a najlepiej natychmiast, gdy zostaną zauważone. Niezależnie od jego rodzaju powinniśmy wymienić cały żwirek oraz umyć i zdezynfekować kuwetę minimum raz w miesiącu, a w przypadku żwirku silikonowego najlepiej co 2 tygodnie.

 

Jak utylizować żwirek dla kota

Zużyty żwirek po prostu wystarczy wyrzucić do kosza na odpady zmieszane. Nie powinno się go wyrzucać do toalety nawet, jeśli na opakowaniu jest napisane, że jest spłukiwalny. Przedsiębiorstwa wodociągowe w Polsce ostrzegają przed możliwością wystąpienia zatorów w sieciach kanalizacyjnych właśnie z powodu zatkania żwirkiem dla kotów.

 

Warto przeczytać również artykuł ,,Jaki drapak dla kota?”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz