PsyZdrowieObjawy choroby u psa

Bywa taki moment, gdy zauważamy, że z naszym psem zaczyna dziać się coś złego. Widzimy pewne objawy, ale nie wiemy, czy to już czas, aby skonsultować się z weterynarzem, czy przeczekać. Problemem w podjęciu decyzji może być to, że niektóre objawy choroby u psa mogą wskazywać na łagodną, przejściową chorobę. Dzisiaj wypiszę objawy u psa, których przede wszystkim nie powinniśmy ignorować.

Kiedy Twój pies zaczyna się zachowywać dziwnie albo po prostu inaczej, w głowie zapala nam się lampka, czy czasem nie dzieje się coś niedobrego. Czasami niestety na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie określić, czy to coś poważnego, czy tylko chwilowy problem. Poniższe objawy u psa, należą do kategorii, których szczególnie nie powinniśmy ignorować u naszych psów. Te objawy mogą, choć nie muszą, wskazywać na poważną chorobę, ale powinny zostać jak najszybciej zbadane przez lekarza weterynarii.

 

  1. Spadek wagi u psa
  2. Nadmierne zmęczenie u psa
  3. Kaszel u psa
  4. Gorączka u psa
  5. Czerwone oczy u psa
  6. Omdlenie psa
  7. Odruch wymiotny u psa oraz niepokój
  8. Krwawa biegunka u psa, mocz oraz wymioty
  9. Problem z oddawaniem moczu u psa
  10. Problem z oddychaniem u psa

 

Świetną profilaktyką przed chorobami jest odpowiednia dieta. Jednym z najlepszych możliwych rozwiązań żywieniowych dla psów jest dieta BARF. Jeśli chcesz nauczyć się tej diety i wprowadzić ją u swojego pupila, to zerknij na mój kurs online ,,Dieta BARF jest prosta – pies”.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnego wsparcia w celu poprawienia zdrowia swojego psa, możesz zapisać się do mnie na konsultację żywieniową. Poza dietą BARF zajmuję się też dietą gotowaną i opartą o karmy mokre.

 

 

Spadek wagi u psa

Utrata apetytu u psa i spadek wagi, to często pierwszy objaw choroby u psa. Może być wiele powodów, dla których pies nie chce jeść, jak chociażby wysoka temperatura otoczenia. Należy pamiętać, że niejedzenie przez psa, w ciągu 24 godzin, może wpłynąć negatywnie na jego zdrowie. Jeszcze większym problemem, jest to gdy taka utrata apetytu dotyczy 6-miesięcznego lub młodszego szczeniaka. Spadek wagi u psa może nawet być spowodowana anoreksją lub jeśli organizm psa szybciej wykorzystuje składniki odżywcze, niż są produkowane i dostarczane do organizmu.

Czerwona lampka powinna się zapalić, jeśli spadek masy ciała przekroczy 10% prawidłowej wagi psa. Przyczyny takiej utraty mogą być różne, od mniej do bardziej poważnych.

Przy okazji spadku wagi, warto zastanowić się co na co dzień je nasz pies. O tym, jaka jest dobra karma dla psa, przeczytasz w artykule: ,,Dobra karma dla psa lub kota”.

Wychudzony pies

 

Nadmierne zmęczenie u psa

Jeśli u psa zauważymy wolniejszą reakcję na bodźce, większą senność, pies jest bardziej leniwy, to może wskazywać na chorobę. Jest to dość niespecyficzny objaw, który może wskazywać na szereg potencjalnych zaburzeń i chorób. Jeśli nadmierne zmęczenie u psa, objawia się dłużej niż 24 godziny, należy skonsultować to z lekarzem weterynarii.

 

Pies kaszle

Jeśli kaszel objawia się częściej niż sporadycznie raz na jakiś czas, najprawdopodobniej jest to początek choroby. Kaszel u psa może wskazywać na takie choroby jak niedrożność tchawicy, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, robaczyca serca u psa, niewydolność serca, czy guz w płucach. Gdy pies kaszle, należy koniecznie zbadać psa w gabinecie weterynaryjnym.

 

Gorączka u psa

Jeśli temperatura psa rośnie, to najprawdopodobniej jest to objaw walki organizmu psa z infekcją. Prawidłowa temperatura ciała psa to 38,5 do 39 stopni Celsjusza. Gorączkę u psa należy konsultować z weterynarzem.

 

Czerwone oczy u psa

Jeśli biały obszar oka psa zmieni kolor na czerwony, to oznaka stanu zapalnego lub zakażenia. Czerwone oczy u psa mogą wskazywać na chorobę powieki zewnętrznej, trzecią powiekę, chorobę spojówki, rogówki, czy twardówki oka. Przyczyną mogą być również choroby oczodołu czy jaskra u psa. Takie zaburzenia mogą prowadzić nawet do ślepoty psa.

Czerwone oczy u psa

 

Omdlenie psa

Kiedy pies się przewraca, ma problemy ze wstaniem, to najprawdopodobniej omdlenie psa lub utrata przytomności. Żadnego z tych objawów nie należy bagatelizować. Nawet jeśli pies po chwili wstanie, jak gdyby nigdy nic, nie powinniśmy tego ignorować. Każdy powód omdlenia u psa jest poważny i powinien być przebadany. Omdlenie psa może wskazywać na problemy ze strony układu nerwowego, układu mięśniowo-szkieletowego, układu krążenia oraz układu oddechowego.

Omdlenie u psa

 

Odruch wymiotny u psa oraz niepokój

Kiedy zaobserwujemy odruch wymiotny u psa, niepokojące ruchy, pies nie chce usiąść i jest rozdrażniony, to sygnał, że odczuwa on ból lub dyskomfort. Jedną z poważniejszych dolegliwości, której towarzyszą te objawy, jest rozszerzenie i skręt żołądka u psa (GDV), nazywany potocznie wzdęciem.

 

Krwawa biegunka u psa, mocz oraz wymioty

Jeśli zaobserwujemy krew, w kale, moczu lub wymiotach psa, nie możemy tych objawów ignorować.

Świeża krew w stolcu psa może wskazywać na krwawienie w okrężnicy lub odbytnicy.

Krwiomocz u psa może być spowodowany zatkaniem dróg moczowych psa, infekcją bakteryjną, a nawet nowotworem.

Krwawe wymioty u psa, wyglądem mogą przypominać fusy z kawy. Objawy mogą być przeróżne od mniej lub bardziej poważnych i powinny koniecznie zostać skonsultowane z weterynarzem.

 

Problem z oddawaniem moczu u psa

Kiedy zauważymy problem z oddawaniem moczu u psa lub po prostu dyskomfort, nadmierny wysiłek ze strony zwierzęcia powinna nam się zapalić czerwona lampka. Pies może również szczekać lub popiskiwać podczas mikcji. Istnieje wiele przyczyn tego problemu i niektóre z nich mogą spowodować śmierć psa nawet w przeciągu kilku dni.

 

Problemy z oddychaniem u psa

Pies cierpiący na niewydolność oddechową będzie miał duszności oraz będzie ciężko oddychał. Może to być spowodowane tym, że niedostateczna ilość tlenu zostaje dostarczona do komórek jego organizmu. Dodatkowo powodem może być niewydolność serca u psa.

Problemy ze strony układu oddechowego często idą w parze z gromadzeniem się płynu w płucach, co prowadzi do duszności i kaszlu.

Dyszenie u psa

 

Podsumowanie

Niektóre objawy choroby u psa mogą być naprawdę niegroźne i mogą wynikać np. z przejedzenia się psa. Inne natomiast mogą pojawić się nagle i będą wskazywać na poważniejszą chorobę. Te powyższe objawy choroby u psa to taki drogowskaz, który powinien zasugerować wizytę z psem u lekarza weterynarii.

7 komentarzy

  1. Bardzo przydatne informacje, czasami mam wrażenie że ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że zwierzę też może zachorować. Nie mamy jeszcze pieska, ale na pewno w przyszłości zagości w naszym domu 🙂

      • Co to może być szczeniak ma białka czerwone oczu wymioty problemy z jedzeniem prawdopodobnie dziąsła blade problemy z oddychaniem utrata przytomnośći
        ?

        • To może być mnóstwo rzeczy, problemy nerkowe, kardiologiczne, neurologiczne, tutaj nie ma co zwlekać, tylko udać się do lekarza weterynarii na badania.

      • zapomniałam do pisać czasami się trzęsie jakby drgawki nie chce spać całom noc chodzi cały dzień po pomieszczeniu stoji na nogach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz