BezpieczeństwoKotyPsyZdrowiePies z obrożą

Często zdarza mi się dostawać zapytania: czy mój kot może nosić obrożę z dzwoneczkiem albo jaka obroża z dzwoneczkiem będzie idealna dla mojego psa? Oczywiście za każdym razem odradzam właścicielowi zwierzaka takiego pomysłu. Pies czy kot to nie krowa na pastwisku i w sumie taki argument powinien wystarczyć. Dzisiaj chciałbym przytoczyć ile niebezpieczeństw i nieprzyjemności może nieść obroża z dzwoneczkiem dla psa lub kota.

 

Słuch kotów i psów

Na pierwszy ogień idzie słuch naszych milusińskich. Musimy wiedzieć o tym, że psy i koty mają o wiele bardziej rozbudowane narządy słuchu od nas. Są one o wiele bardziej czułe a zwłaszcza na wysokie tony. Potrafią również ultradźwięki. Bądźmy szczerzy, nawet gdyby nam, ludziom ktoś założył taki dzwoneczek na szyi, który by przy każdym pochyleniu czy obróceniu głową brzęczał, to wątpię że na dłuższą metę ktoś byłby w stanie to znieść. Obarczając naszych pupili takimi dźwiękami, na przestrzeni czasu przyczyniamy się do znacznego pogorszenia a nawet utraty zmysłu słuchu. Kiedyś widziałem, taki idealny przykład, żeby człowiek poczuł się jak pies z obrożą z dzwoneczkiem. Założono pewnej Pani słuchawki na uszy, podkręcono głośność i przez mikrofon zaczęta dzwonić dzwoneczkiem. Po tym doświadczeniu, Pani zrozumiała i już nigdy nie założyła dzwoneczka swojemu psu 🙂

Bezpieczeństwo

Teraz parę słów o bezpieczeństwie ale bardziej w kontekście mechanicznym. Pamiętajmy, że koty i psy to drapieżniki, zwierzęta posiadające instynkt łowiecki. Naturalnym ich zachowaniem jest skradanie, pogoń za ofiarą, przeciskanie się przez dziury czy omijanie różnych przeszkód. Szczególnie u kotów widzimy zamiłowanie do wskakiwania na wysokie meble. Zwierzę mające obroże z odstającym dzwoneczkiem, jest o wiele bardziej narażone na zahaczenie lub nawet zawiśnięcie na różnych wystających przedmiotach, które posiadamy w domu. Mowa tutaj np o klamkach czy różnych uchwytach. Może się zdarzyć, że nasz pies czy kot tylko się lekko poddusi, ale nigdy nie mamy tej pewności. A tym bardziej gdy stanie się to pod naszą nieobecność. Podobne niebezpieczeństwa można znaleźć na zewnątrz. Takie jak np. płoty czy gałęzie drzew i krzewów.

Komfort

Temat komfortu bardziej będzie się tyczył kotów, bo większość psów od małego przyzwyczajamy do obroży, lecz są wyjątki. Pamiętajmy, że koty nie lubią jak coś dotyka ich ciała i coś je uwiera. Z automatu, krępuje to ich ruchy i powoduje stres. A dodatkowo, jeżeli obroża jest jeszcze źle dopasowana, to dopiero jest katorga. Niestety, nasze zwierzaki nie umieją mówić ludzkim głosem i nie powiedzą nam wprost co jest nie tak.

Obroża z dzwoneczkiem niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw i zdecydowanie nie pomaga w codziennym życiu naszych psów czy kotów

Musimy o tym pamiętać. Na szczęście, gdzieś ta świadomość wśród ludzi rośnie i mało kto decyduje się na ten niepotrzebny dodatek. Niestety, jednak istnieje jeszcze pewna część ludzi, dla których to wygląda słodko i zakładając psu czy kotu dzwoneczek na obroży, czekają aż zwierzę się przyzwyczai. Pamiętajmy zdrowie naszych zwierząt jest najważniejsze. Decydując się na psa lub kota, obligujemy się do odpowiedniej opieki i zapewnieniu naszemu pupilowi komfortowego życia, dlatego nie patrzmy egoistycznie tylko na siebie, lecz również z tej drugiej strony.
Obroża z dzwoneczkiem dla kota i psa
5 (100%) 1 vote