KotyPsyZdrowiePies z obrożą

Często zdarza mi się dostawać zapytania: czy mój kot może nosić obrożę z dzwoneczkiem albo jaka obroża z dzwoneczkiem będzie idealna dla mojego psa? Oczywiście za każdym razem odradzam właścicielowi zwierzaka takiego pomysłu. Pies czy kot to nie krowa na pastwisku i w sumie taki argument powinien wystarczyć. Dzisiaj chciałbym przytoczyć ile niebezpieczeństw i nieprzyjemności może nieść obroża z dzwoneczkiem dla psa lub kota.Słuch kotów i psów

Na pierwszy ogień idzie słuch naszych milusińskich. Musimy wiedzieć o tym, że psy i koty mają o wiele bardziej rozbudowane narządy słuchu od nas. Są one o wiele bardziej czułe a zwłaszcza na wysokie tony. Potrafią również ultradźwięki. Bądźmy szczerzy, nawet gdyby nam, ludziom ktoś założył taki dzwoneczek na szyi, który by przy każdym pochyleniu czy obróceniu głową brzęczał, to wątpię że na dłuższą metę ktoś byłby w stanie to znieść. Obarczając naszych pupili takimi dźwiękami, na przestrzeni czasu przyczyniamy się do znacznego pogorszenia a nawet utraty zmysłu słuchu. Kiedyś widziałem, taki idealny przykład, żeby człowiek poczuł się jak pies z obrożą z dzwoneczkiem. Założono pewnej Pani słuchawki na uszy, podkręcono głośność i przez mikrofon zaczęta dzwonić dzwoneczkiem. Po tym doświadczeniu, Pani zrozumiała i już nigdy nie założyła dzwoneczka swojemu psu 🙂

Bezpieczeństwo

Teraz parę słów o bezpieczeństwie ale bardziej w kontekście mechanicznym. Pamiętajmy, że koty i psy to drapieżniki, zwierzęta posiadające instynkt łowiecki. Naturalnym ich zachowaniem jest skradanie, pogoń za ofiarą, przeciskanie się przez dziury czy omijanie różnych przeszkód. Szczególnie u kotów widzimy zamiłowanie do wskakiwania na wysokie meble. Zwierzę mające obroże z odstającym dzwoneczkiem, jest o wiele bardziej narażone na zahaczenie lub nawet zawiśnięcie na różnych wystających przedmiotach, które posiadamy w domu. Mowa tutaj np o klamkach czy różnych uchwytach. Może się zdarzyć, że nasz pies czy kot tylko się lekko poddusi, ale nigdy nie mamy tej pewności. A tym bardziej gdy stanie się to pod naszą nieobecność. Podobne niebezpieczeństwa można znaleźć na zewnątrz. Takie jak np. płoty czy gałęzie drzew i krzewów.

Komfort

Temat komfortu bardziej będzie się tyczył kotów, bo większość psów od małego przyzwyczajamy do obroży, lecz są wyjątki. Pamiętajmy, że koty nie lubią jak coś dotyka ich ciała i coś je uwiera. Z automatu, krępuje to ich ruchy i powoduje stres. A dodatkowo, jeżeli obroża jest jeszcze źle dopasowana, to dopiero jest katorga. Niestety, nasze zwierzaki nie umieją mówić ludzkim głosem i nie powiedzą nam wprost co jest nie tak.

Obroża z dzwoneczkiem niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw i zdecydowanie nie pomaga w codziennym życiu naszych psów czy kotówMusimy o tym pamiętać. Na szczęście, gdzieś ta świadomość wśród ludzi rośnie i mało kto decyduje się na ten niepotrzebny dodatek. Niestety, jednak istnieje jeszcze pewna część ludzi, dla których to wygląda słodko i zakładając psu czy kotu dzwoneczek na obroży, czekają aż zwierzę się przyzwyczai. Pamiętajmy zdrowie naszych zwierząt jest najważniejsze. Decydując się na psa lub kota, obligujemy się do odpowiedniej opieki i zapewnieniu naszemu pupilowi komfortowego życia, dlatego nie patrzmy egoistycznie tylko na siebie, lecz również z tej drugiej strony.

19 komentarzy

  1. Mam kotka i myślę, że w ogóle nie byłaby mu potrzebna żadna ozdoba, jest wspaniały w swojej wspaniałości 🙂

  2. Bardzo ciekawy wpis, nie mam zwierzaka w tej chwili, ale za rok może się już uda. Informacje do zapamiętania 😘

    • Ja wszystko rozumiem. Nie mniej jak dla mnie koty wychodzące z domu powinny nosić obrożę z dzwoneczkiem. Albo wydającą jakikolwiek dźwięk. A dlaczego? Dla bezpieczeństwa innych zwierząt, np. ptaków lub wiewiórek. Obok mnie sąsiadka ma 2 koty wychodzące. Obie mamy duże ogrody, na tyle blisko zalesionych terenów, że często zaglądają do nas wiewiórki. I niestety, ale kilka z nich zginęło zamordowanych przez kota. Ja rozumiem jakby kot polował z głodu, ale on zabija dla zabawy. W domu czeka na niego micha żarcia, którą dokładnie opróżnia. Poza tym sąsiadka dokarmia ptaki zimą, co niby jest szlachetne, ale karmniki ma ustawione przy takich krzakach, że kot systematycznie zaczaja się i poluje. Od niedawna koty dostały dzwoneczki i dzika natura odetchnęła. Ale ile wiewiórek straciło życie zanim do tego doszło… kocham zwierzęta, ale nie wyróżniam, że domowe są ważniejsze od dzikich. Wszystkie traktuję tak samo. Więc albo dzwonek, albo niech kociak siedzi w ciepłym domu.

      • Tak to prawda, artykuł był głównie skierowany w kierunku bezpieczeństwa psów i kotów. Natomiast oczywiście dochodzi tutaj kwestia kotów wychodzących. Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu niewypuszczanie kotów samopas i w ten sposób nie narażamy innych zwierząt na niebezpieczeństwo. Nawet jeśli kot będzie miał obrożę z dzwoneczkiem, to nie daje 100% gwarancji, że nie upoluje ptaka lub wiewiórki. Dlatego miejsce kota domowego jest w domu 🙂

  3. Dzien dobry, mam tez pytanie – co do mojego jorka, ma obecnie 3 mc. i po prostu dla jego bezpieczensta mu zalozylismy bardzo delikatny dzwoneczek- boimy sie, ze go kiedys przez przypadek nadepniemy- byl to spontaniczny pomysl i nosi go dopiero od 2 dni, ale chcialam zapytac, czy moze jednak trzeba mu go zdjac? Boje sie o sluch, ale wlasciciele niektorych jorkow powiedzieli mi, ze u nich ze sluchem pieska wszystko ok, nawet jak nosily przez jakis czas obrozke z dzwoneczkiem?

    • Dzwoneczek niestety może negatywnie wpłynąć zarówno na słuch, jak i psychikę psa. Długotrwały dźwięk dzwonka może prowadzić do poczucia frustracji. W związku z tym lepiej zrezygnować z takiego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz