Szczególnie wśród świeżo upieczonych psich opiekunów prędzej czy później pojawia się pytanie, dlaczego pies je kupy? Jest to częste zwłaszcza wśród osób, które wzięły pod swój dach młodego, ciekawskiego szczeniaka. Zjadanie odchodów przez psa jest niezrozumiałym i obrzydliwym zachowaniem dla nas ludzi, ale warto zadać sobie pytanie, czy jest to dla psa niebezpieczne oraz jak temu zapobiec?
Koprofagia – czym jest?
Koprofagia jest to naukowe nazewnictwo czynności, jaką jest zjadanie odchodów. Termin ten pochodzi z greckiego: copros – kał i phagein – jedzenie.
Zjawisko to dotyczy, najczęściej szczeniąt oraz młodych psów. Wynika to z tego, że niektóre szczenięta obserwując swoją matkę, która czyści otoczenie z odchodów, próbują ją naśladować. Innym powodem jest po prostu ciekawość i zabawa odchodami. Te zjawiska są jak najbardziej naturalne w świecie zwierząt.
Zjadanie kup przez psa może powoli zanikać, lecz u niektórych zostaje na dłużej. Należy również pamiętać, że koprofagia może mieć również podłoże zdrowotne, behawioralne lub żywieniowe.
Rodzaje koprofagii
Koprofagię można podzielić w zależności, jakiego pochodzenia kupy zjada pies:
- Autokoprofagia – gdy pies zjada swoje kupy.
- Allokoprofagia – gdy pies zjada kupy innych zwierząt.
Psy naturalnie odznaczają się awersją do kału, co znaczy, że nie załatwiają swoich potrzeb w miejscu, w którym przebywają większość czasu. Jest to jeden z powodów, dla których pies potrzebuje wyjść na spacery.
Obecnie problem, że pies je kupy, jest dość powszechny. Zdarzają się przypadki, gdzie pies wyjada kupy z kociej kuwety lub podczas spaceru ucieka w krzaki, lub zarośla w poszukiwaniu odchodów, które mógłby zjeść. Jest to o tyle niebezpieczne, że poza mało higieniczną kwestią, mamy tutaj również zwiększone ryzyko zarażenia psa pasożytami lub innymi wirusami, czy bakteriami chorobotwórczymi.
Przeczytaj koniecznie artykuł: ,,Lamblia u psa – wszystko co musisz o niej wiedzieć?”.
Dlaczego pies zjada kupy?
Przyczyn zjadania kup przez psa może być bardzo dużo i warto je podzielić na kategorie:
Problemy zdrowotne
Zazwyczaj pierwsze co nam przychodzi do głowy, dlaczego pies je kupy to, że nasz pupil może być chory. Natomiast nie zawsze musi być ono problemem, ale warto wiedzieć, jakie problemy zdrowotne mogą wywoływać koprofagię u psów. Do najczęstszych przyczyn zdrowotnych zjadania odchodów przez psa możemy zaliczyć:
- zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki – powodem jest, że trzustka nie produkuje wystarczającej ilości enzymów, przez co u psa można zaobserwować zaburzone trawienie oraz wchłanianie wartości pokarmowych;
- pasożyty jelitowe;
- polifagia – może być skutkiem np. nadczynności kory nadnerczy;
- zespół krótkiego jelita – choroba odznaczająca się zaburzeniem flory jelitowej oraz zaburzeniem wchłaniania wartości odżywczych z pokarmu.
Zanim jednak stwierdzimy, że powodem koprofagii u naszego psa są problemy zdrowotne, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne, które pozwolą potwierdzić nasze podejrzenia. Te zjawiska chorobowe odznaczają się tym, że pies odczuwa ciągłe uczucie głodu.
Problemy żywieniowe
Inną przyczyną zjadania kup przez psa mogą być czynniki żywieniowe. Najczęstszym przykładem jest niedoborowa lub mało odżywcza dieta. Pies wtedy instynktownie poszukuje wartości odżywczych u innych źródeł. W tej sytuacji podobnie jak w przypadku problemów zdrowotnych warto w pierwszej kolejności zrobić badania krwi psa w celu stwierdzenia ewentualnych niedoborów. Kolejną kwestią jest sprawdzenie i zweryfikowanie obecnej diety naszego psa, czy dostarcza ona mu wszelkich niezbędnych składników pokarmowych, witamin i minerałów w odpowiedniej i dobrze przyswajalnej formie.
Sprawdź, jaka powinna być dobra karma dla psa.
Czynniki behawioralne
Po wykluczeniu dwóch poprzednich powodów koprofagii u psa należy skupić się na ewentualnych problemach behawioralnych. Często właśnie zjadanie kup przez psa wynika w zaburzeniach jego zachowania. Najczęstsze przyczyny behawioralne wywołujące zjadanie kup przez psa to:
- nuda oraz brak zainteresowania ze strony opiekuna;
- nadmierny stres;
- zachowania kompulsywne;
- izolacja w zbyt małej przestrzeni;
- nawyk mający swoje źródło w przeszłości np. przetrzymywanie w złych warunkach.
Problemy behawioralne są często trudne do zdiagnozowania bez pomocy specjalisty, dlatego w takiej sytuacji warto zaczerpnąć porady u psiego behawiorysty.
Ciekawość psa
Ciekawość w zjadaniu kup jest, najczęściej zauważalne u szczeniąt i mija wraz z wiekiem. Młode psy traktują odchody jako zdobycz lub zabawkę. W przeciwieństwie do ludzi, dla psów odchody nie wywołują u nich obrzydzenia. Odchody dla psów są czymś interesującym, gdyż często służą one do oznaczania terenu. Zapach odchodów przyciąga uwagę psa w obwąchiwaniu oraz odczytywaniu sygnałów od innych psów.
Konsekwencje zjadania odchodów przez psa
Zgodnie z aktualną wiedzą weterynaryjną, koprofagia nie stanowi większego zagrożenia w rozprzestrzenianiu się chorób wśród psów. Natomiast nie można wykluczyć ryzyka zarażenia pasożytami jelitowymi czy innymi patogenami chorobotwórczymi. Dlatego też tak ważne jest, aby nie ignorować tego zachowania u naszego psa i skutecznie mu przeciwdziałać. Pierwsze jednak co powinniśmy zrobić, to znaleźć przyczynę koprofagii.
Jak oduczyć psa jedzenia kupy?
Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki w celu oduczenia psa zjadania odchodów, należy go dokładnie przebadać. Podstawowymi badaniami, które należy wykonać, są morfologia i biochemia krwi oraz badania kału. Po konsultacji z lekarzem weterynarii powinniśmy wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne.
Jeśli powodem zjadania kup przez psa jest czynnik żywieniowy, to należy w pierwszej kolejności przeanalizować obecną dietę zwierzęcia. Dieta bazowa powinna być pełnowartościowa oraz zapewniać wartości odżywcze we właściwej ilości, oraz o odpowiedniej jakości.
Innymi sposobami, jednak niezastępującymi poprawy diety bazowej, ale takimi, które mogą jej towarzyszyć, są:
- dodatkowa suplementacja – stosowanie naturalnych suplementów, które wzbogacą organizm psa w niezbędne minerały i witaminy, może pomóc przeciwdziałać zjadaniu kup przez psa;
- suplementacja enzymów – szczególnie w przypadku chorób trzustki stosuje się dodatkową suplementację enzymów, wspomagającą trawienie oraz pracy narządów.
- przysmaki o intensywnym zapachu – przykładem są tutaj żwacze wołowe, które dzięki swojemu intensywnemu zapachowi stanowią równie ciekawą alternatywę dla psa, jak zjadanie odchodów.
Jeżeli przyczynę zjadania odchodów przez psa może stanowić czynnik behawioralny, należy w pierwszej kolejności:
- zachować czystość w otoczeniu psa – powinniśmy sprawdzić, czy otoczenie, w którym przebywa pies, jest higieniczne. Jeżeli jesteśmy również kocimi opiekunami, to ważne jest częste i regularne czyszczenie kuwety.
- dokładna obserwacja psa – powinniśmy sprawdzić w jakich sytuacjach najczęściej pies zjada kupy, np. czy zdarza się to zawsze podczas spacerów.
- trening psa – tutaj może być potrzeba konsultacji z psim trenerem oraz behawiorystą, jednak nauka odpowiednich komend, może być świetnym rozwiązaniem.
Koniecznie przeczytaj: ,,10 groźnych objawów choroby u psa”.
niby taka natura, ale jednak cos trzeba z tym zrobic
Prawda 🙂