KotyZwisający brzuch u kota

Często wiszący brzuch u kota, budzi niepokój wśród opiekunów zwierząt. Jednak, czy na pewno jest to zasadne?

 

Co oznacza zwisający brzuch u kota?

Tutaj powinniśmy zacząć od anatomii naszego pupila. Często powtarza się, że wiszący brzuch u kota ma swoje źródło w kastracji oraz jest oznaką nadwagi lub otyłości. Jednak nie jest to prawda, bo zwisający fałd skóry u kota to tzw. primordial pouch, czyli naturalna kieszonka pełniącą określoną funkcję. Koty znane są ze swojej zwinności i skoczności. Fałd skórny na brzuchu kota pozwala mu się rozciągać, dzięki czemu zapewniona jest elastyczność podczas skakania, biegu, czy przeciągania się. Wiszący brzuch u kota pozwala mu stawiać dłuższe kroki, co jest bardzo istotne podczas pogoni za ofiarą, jak również podczas ucieczki przed napastnikiem.

Koty z natury mają niewielkie żołądki, ale fałd skórny pozwala żołądkowi odpowiednio się rozciągnąć, w sytuacji zjedzenia bardziej obfitego posiłku. Dodatkowo w fałdzie skórnym może odkładać się tkanka tłuszczowa, która będzie stanowić dla kota zabezpieczenie w sytuacji, gdyby spotkała go głodówka.

Inną funkcją wiszącego brzucha u kota jest funkcja ochronna. Nadmiar skóry stanowi barierę przed uszkodzeniami narządów, co jest istotne zwłaszcza dla kotów żyjących w naturze i toczących walki z innymi zwierzętami. Jest to skuteczna ochrona przed walką z innymi kotami, które w momencie starcia, stosują tzw. królicze kopnięcia.

Królicze kopnięcia kota polegają na tym, że kot łapie swój cel przednimi łapami, a następnie wierzga zaciekle tylnymi łapami. Często można zauważyć to zachowanie podczas zabawy kotów, jednak wtedy oczywiście nie jest ono aż tak intensywne.

 

Jak wygląda primordial pouch?

Pierwotny woreczek u kota rozciąga się po całej długości brzucha, aż do tylnych nóg. Jest to fałd skórny, który luźno zwisa z brzucha kota oraz kołysze się w trakcie poruszania. Uznaje się, że primordial pouch ewoluował, gdyż bez niego wiele kotów na wolności miałoby problem z przetrwaniem.

 

Czy każdy kot ma zwisający brzuch?

Tutaj dochodzi kwestia genetyczna. Teoretycznie przyjmuje się, że każdy kot posiada pierwotną kieszonkę, ale w zależności od genetyki, czy rasy, może ona być w różnym stopniu uwydatniona. Są koty, u których nie jest ona kompletnie zauważalna, a są też takie, gdzie jest ona bardzo widoczna. Często znaczenie ma wiek, rasa, sylwetka. Zdarza się, że starsze i cięższe koty mają bardziej wyrazisty fałd brzuszny.

Warto też zauważyć, że primordial pouch nie dotyczy tylko i wyłącznie naszego dobrze znanego kota domowego. Pierwotna kieszonka występuje również u dzikich kotów takich jak lamparty, gepardy, tygrysy.

 

Biegnący kot

Czy można się pozbyć zwisającego brzucha u kota?

Jeśli zwisający brzuch u kota jest po prostu pierwotną kieszonką, a nie faktycznym nadmiarem tłuszczu, to pozbycie się go nie jest możliwe. Nie istnieją też w medycynie weterynaryjnej, żadne operacje, które pozwoliłyby usunąć pierwotny woreczek. Jednak to bardzo dobrze, bo taki zabieg byłby nieetyczny i szkodliwy, gdyż fałd skórny na brzuchu kota nie jest niczym złym, a jest po prostu kwestią naturalną dla naszego pupila. Każdy świadomy opiekun kota powinien tę cechę zaakceptować u swojego pupila.

 

Kot ostrzy pazury na drapaku

Kiedy fałd skórny u kota może być niepokojący?

Bywają sytuacje, kiedy zwisający brzuch u kota jest czymś negatywny. Jednak mówimy tutaj o sytuacji, gdy mamy do czynienia z kotem z nadwagą lub otyłym. Wtedy w pierwotnej kieszonce odkłada się zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Można jednak łatwo rozpoznać, kiedy fałd skórny powinien wzbudzać u nas niepokój:

  • W momencie, gdy kot będzie się poruszał, a zwisający brzuch będzie sztywny i nie będzie się kołysał na boki, to oznacza, że zgromadziło się w nim sporo tkanki tłuszczowej.
  • Tkanka tłuszczowa jest twarda, a więc w momencie, gdy dotkniemy fałd brzuszny naszego kota i będzie on twardy, to oznacza, że kot może mieć nadwagę lub być otyły. Prawidłowy primordial pouch jest luźny i miękki.

Jednak fałd skórny nie jest głównym czynnikiem do oceny, czy nasz kot jest za gruby. Najlepsza do tego jest ocena sylwetki kota w skali BCS. Skala ta pozwala sprawdzić sylwetkę kota w dwóch płaszczyznach oraz palpacyjnie.

Musimy pamiętać, że otyłość u kota to już bardzo poważny stan chorobowy, który może prowadzić do wielu poważniejszych chorób jak cukrzyca, choroby trzustki i wątroby oraz problemy z układem kostnym. Dlatego warto wiedzieć ,,Jak odchudzić kota?”.

2 komentarze

  1. Gdy wychodzę z moim kocurem na smyczy, wiele osób pyta czy to kotka (w ciąży jak zakładam). Wszystko z powodu tej fałdy. Kot waży stale ok. 5,8 kg, czyli niby w normie dla swojej rasy – to kot Chartreux. Ma 11 lat. Jak mogę sprawdzić czy ta fałda to już objaw otyłości czy niekoniecznie? Podczas biegania kołysze się na boki i jest miękka w dotyku, ale zwisa dość konkretnie.

    • Są koty, które mają mniej lub bardziej uwydatniony fałd skórny. Natomiast nie jest to główny wskaźnik do oceny, czy kotka ma nadwagę lub jest otyła. Masa ciała też nie jest do końca miarodajna. Najlepszym sposobem jest ocena sylwetki kota w skali BCS. O tym jak przeprowadzić taka ocenę, przeczytasz w tym artykule https://petslover.pl/ocena-bcs/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz