KotyŻywienieTrzy kocięta w legowisku

Kot w momencie narodzin jest zwierzęciem bezbronnym i w zupełności uzależnionym od matki. Żywienie kociąt w okresie od narodzin do osiągnięcia dojrzałości decyduje o dalszym zdrowiu i odpowiednim rozwoju kotów. Dzisiaj przedstawię wam jak wyżywić kocie maluchy by były zdrowe i szczęśliwe. Zaczynajmy 🙂

 

Żywienie kociąt noworodków

Pierwszym i najważniejszym pokarmem dla noworodków jest mleko matki. Zaraz po porodzie w okresie 24 – 72 godzin ma ono postać siary, która jest cieczą bardziej lepką, zawierającą mniej laktozy i więcej suchej masy niż dojrzałe mleko. Jest to bardzo ważny pokarm dla malutkich kociąt, gdyż dostarcza ona im wszystkich niezbędnych składników odżywczych jak również aż 90% swojej odporności. Gdyby przydarzyła się sytuacja, że noworodki zostają osierocone, najlepiej jest podać siarę od innej karmiącej kotki lub w ostateczności zastosowanie liofilizatu siary bydlęcej do rozpuszczenia w preparacie mlekozastępczym. W przeciągu pierwszych 3 dni laktacji siara przekształca się w mleko. Kocięta noworodki na ręczniczku

Co powinny jeść kocięta osierocone?

Najważniejszą zasadą w żywieniu kociąt zostawionych przez matkę, to zapewnienie im pokarmu jak najbardziej zbliżonego do mleka kotki. Jeżeli mamy pod opieką takie maluchy, to pod kątem odżywczym, najlepszym rozwiązaniem będzie znalezienie innej kotki będącej w okresie laktacji i podstawienie jej kociąt. Natomiast należy tutaj pamiętać o zagrożeniu patogenami. Jeśli dostawimy chore kociaki, to niestety może mieć fatalne skutki. Dlatego wszystko powinno być robione pod nadzorem lekarza weterynarii, a jeśli nie mamy pewności, to najlepiej zastosować preparat mlekozastępczy. Zdarza się i to w sumie bardzo często, że nie jesteśmy w stanie maluchom zapewnić matki zastępczej, a przecież kociaki żeby przeżyć muszą coś jeść. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest zastosować odpowiednio zbilansowany preparat mlekozastępczy. Nie jest to idealne rozwiązanie bo przeważnie taki preparat przygotowuje się wykorzystując mleko kozie lub krowie a te mają inny skład niż mleko kotki. Na rynku są dostępne preparaty mlekozastępcze ale najlepszym, lecz niełatwym rozwiązaniem jest przygotowanie go samemu. Nie jest to sprawa prosta więc w takiej sytuacji najlepiej skorzystać z porady dietetyka zwierzęcego. Należy też pamiętać, że nie powinno się przygotowywać takiego preparatu w ilości większej niż na 12 godzin. Tak przygotowany produkt należy trzymać w lodówce a przed podaniem podgrzać do temperatury 38 stopni Celsjusza. Podajemy go natomiast przy użyciu butelki z smoczkiem.

Żywienie kociąt w okresie przejściowym

Za okres przejściowy przyjmuje się 2 do 4 tydzień życia. Jest to czas kiedy kocięta otwierają oczy, słyszą i wyrzynają się im zęby. W tym okresie można już kociętom zacząć podawać pokarm stały, głównie w formie papki. Może to być odpowiednio rozdrobiona wysokomięsna mokra karma z wodą. Z czasem można również wprowadzać do diety mięso będące bardzo dobrym źródłem białka. Z racji że kocięta są jeszcze małe najlepiej takie mięso zmielić, posiekać lub drobno pokroić. Sam osobiście jestem zwolennikiem barfa, o którym pisałem w artykule Czy barf jest zdrowy? – czyli naturalny posiłek dla twojego pupilajednak jeżeli nie jesteśmy przekonani to dla takich maluchów możemy przygotować mięso poddane krótkiej (krótszej niż 10 minut) obróbce termicznej. Musimy pamiętać, że w momencie zmiany karmy należy pamiętać o stopniowym wprowadzaniu nowej karmy. Przeważnie odbywa się to na zasadzie 75% starej karmy – 25% nowej karmy, następnie 50% starej i nowej, potem 75% nowej – 25% starej i na końcu 100% nowej karmy.

Żywienie kociąt w okresie odsadzenia

Odsadzenie kociąt, czyli odłączenie ich od kotki następuje ok 6 do 12 tygodnia życia. Wtedy już w zupełności wprowadza się pokarm stały. Ważne jednak pod względem behawioralnym i zdrowotnym dla kociąt jest to aby młode pozostały przy matce do 12 tygodnia życia, gdyż wtedy uczą się one i nabywają odpowiednich nawyków od kotki co zapobiega późniejszym problemom behawioralnym.

Zdrowe żywienie kociąt do osiągnięcia dorosłości

U kociąt, jak i u wszystkich młodych, dojrzewających organizmów najważniejszy jest odpowiedni przyrost. Ważne jest by w tym okresie na bieżąco, najlepiej co dwa tygodnie sprawdzać masę ciała. W pierwszych 4 do 5 miesiącach u kociąt obserwuje się najszybszy wzrost i wynosi średnio 10 do 13 g/dzień. Całkowitą masę ciała zwierzęcia dorosłego, kotki osiągają w wieku ok. 9 miesięcy a samiec około 12 miesiąca. U ras większych takich jak np. Maine Coon, czy kot norweski leśny osiągnięcie całkowitej masy ciała może wydłużyć się do 24 miesięcy. Kocięta siedzące na trawie Aby ustalić odpowiedni schemat żywienia kociąt, należy poznać odpowiednie zapotrzebowanie energetyczne. Tutaj najlepiej jest skorzystać z porad dietetyka zwierzęcego, gdyż należy pamiętać jak ważny jest dla zdrowia kota okres do osiągnięcia dojrzałości. Kocięta wykorzystują wtedy energię na wzrost, procesy termoregulacyjne oraz na potrzeby bytowe. Przeważnie przyjęło się, że kociętom do okresu dorosłości podaje się karmę wysokomięsną lub odpowiednio przygotowane mieszanki do woli, czyli tyle ile dusza zapragnie. Jednak należy pamiętać o tym, że różne są przypadki i mogą wystąpić jakieś dolegliwości pokarmowe czy też alergie pokarmowe, jak również młody kociak może zbyt mocno utyć co wpłynie niekorzystnie na jego rozwój. Dlatego też żywienie młodych kotów jest w pewnym sensie sztuką i jest to ciężki orzech do zgryzienia. Na zakończenie, chciałem jeszcze przypomnieć o takim zabiegu jak kastracja o którym pisałem w artykule Dlaczego kastrować psa i kota. Pamiętajmy, że najlepiej jest kocury i kotki wykastrować i nie dopuszczać do rozrodu, gdyż wpływamy wtedy na bezdomność kotów. Rozród i odchów młodych kociąt zostawmy odpowiednio przygotowanym do tego hodowlom :).

8 komentarzy

    • Jeśli kotek je już pokarm stały, to bez problemu można przejść na dobrej jakości karmę mokrą lub nawet na dietę BARF https://petslover.pl/barf.
      Sucha karma jest niestety złym rozwiązaniem dietetycznym. Do picia wystarczy najzwyklejsza woda 🙂

  1. Dzien Dobry ,mam pytanie jakie podawac kotce bardzo odzywcze jedzenie po porodzie ,zeby dostarczyc jej jak najwiecej mineralow,czy to ma byc tylko jedzenie dla matek z dziecmi czy mozna podawac cos innego jeszcze ,thx

    • U kotki w okresie laktacji bardzo mocno wzrasta zapotrzebowanie na energię i białko. Są one również zmienne w poszczególnych okresach laktacji, na co należy zwrócić uwagę. Dieta powinna być przede wszystkim bogata w dobrze strawne białko o wysokiej wartości biologicznej oraz tłuszcz. Dodatkowo należy również zwrócić uwagę na zawartość tauryny i kwasów Omega 3 w diecie, które pełnią tutaj ogromną rolę.

  2. dzień dobry jak ja miałam małe kocięta w wieku tygodnia odłączone od matki bo poszła na łowy i nie wróciła to karmiłyśmy je bebikiem ale poszliśmy do weterynarza a on nam dał mleko specjalne idealne dla nich myślę że pójście do weterynarza to najlepsze wyjście kotki nie są chore i szybko się rozwijają to moje zdanie myślę że prawie w każdym zdaniu w kommentarzu jest trochę prawdy bardzo dziękuję

    • Zdecydowanie warto skontrolować kociaki u lekarza weterynarii, chociażby aby wykluczyć problemy zdrowotne :). A co do mleka, to są różne opcje, kwestia którą wybierzemy. Najlepsze będą te najmniej przetworzone i najbliżej zbliżone do mleka matki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz