KotyPsyZdrowieOcena BCS

Ocena sylwetki psa i kota w skali BCS jest czymś, co praktykuje każdy dietetyk zwierzęcy, a może również przydać się świadomym opiekunom swojego pupila. Jest to metoda pozwalająca odpowiednio zareagować w sytuacji, gdy sylwetka naszego pupila zaczyna odbiegać od normy.

Czym jest skala BCS?

BCS, czyli Body Condition Score, to skala, która pozwala ocenić kondycję ciała naszego psa lub kota. Warto tę skalę poznać, gdyż jest uważana za metodę nieskomplikowaną, powtarzalną, odtwarzalną i łatwą do przyswojenia. Ocenę BCS wykonuje się na podstawie obserwacji sylwetki zwierzęcia od góry i od boku oraz poprzez ocenę palpacyjną. Mamy do dyspozycji skalę 5-stopniową oraz 9-stopniową, z czego ta druga jest bardziej precyzyjna i obecnie częściej praktykowana.

 

Dlaczego ocena sylwetki psa i kota jest ważna?

Z reguły, gdy zastanawiamy się, czy nasz pupil jest za chudy lub za gruby, to zwracamy uwagę na jego masę ciała. Jednak okazuje się, że jest to sprawa drugorzędna, bo ostateczna masa ciała zwierzęcia może wynikać z genetyki i np. jeden kot ważący 6 kg będzie o właściwej kondycji, a z kolei drugi kot będzie już otyły. Dlatego w pierwszej kolejności ocenia się sylwetkę zwierzęcia, a dopiero w drugim etapie patrzy się na jego masę.

Dużo opiekunów psów i kotów nie potrafi też racjonalnie ocenić, czy ich zwierzę jest już otyłe, czy jednak jeszcze nie. Natomiast statystyki są porażające i według niektórych źródeł okazuje się, że otyłość u psów i kotów występuje średnio pomiędzy 37%, a 60%. W skrócie można powiedzieć, że na otyłość choruje 2 na 5 zwierząt.

Ten problem jest często bagatelizowany, a należy pamiętać, że otyłość prowadzi do takich chorób jak cukrzyca, problemy z trzustką i wątrobą.

Zachęcam Cię również do przeczytania artykułu ,,Jak odchudzić kota?”.

 

Ocena BCS kota

Ocena BCS kota

  1. Kot wychudzony – mocno widoczne żebra, brak wyczuwalnego tłuszczu, silne podkasanie brzucha, kręgi lędźwiowe i skrzydła kości biodrowej łatwo wyczuwalne. Od góry zauważalny kształt klepsydry.
  2. Kot bardzo chudy – żebra dobrze widoczne u kotów krótkowłosych, kręgi lędźwiowe wyraźnie zaznaczone, wyraźne podkasanie brzucha, brak wyczuwalnego tłuszczu. Od góry zauważalny kształt klepsydry.
  3. Kot chudy – żebra łatwo wyczuwalne z minimalną warstwą tłuszczu, kręgi lędźwiowe wyraźne, wyraźna talia za żebrami, Minimalny tłuszcz brzuszny.
  4. Kot z nieznaczną niedowagą – żebra wyczuwalne z minimalnym pokryciem tłuszczu, wyraźna talia za żebrami, podkasanie brzucha widoczne od boku, od góry widoczne delikatne wklęsłe doły przylędźwiowe, brak podbrzusza tłuszczowego.
  5. Kot z idealną sylwetką – prawidłowe proporcje, żebra wyczuwalne za niewielką warstwą tłuszczu, podkasanie brzucha widoczne od boku oraz od góry niezapadnięte doły przylędźwiowe.
  6. Kot z nieznaczną nadwagą – żebra wyczuwalne z niewielkim nadmiarem tłuszczu, słabo zaznaczone podkasanie brzucha, delikatna podściółka tłuszczowa na brzuchu.
  7. Kot z nadwagą – żebra trudno wyczuwalne z umiarkowaną warstwą tłuszczu, talia słabo widoczna, wyraźne zaokrąglenie brzucha, umiarkowana podściółka tłuszczowa brzucha.
  8. Kot otyły – Żebra trudno wyczuwalne pod nadmiarem tłuszczu, brak talii, wyraźne zaokrąglenie brzucha, zwisający fałd brzuszny, od góry widoczne poszerzenie tułowia.
  9. Kot znacznie otyły – żebra niewyczuwalne pod grubą warstwą tłuszczu, duży zwisający fałd brzuszny widoczny od boku, od góry widoczne znaczne poszerzenie tułowia, wokół głowy, szyi i kończyn widoczna gruba warstwa tłuszczu podskórnego.

 

Ocena BCS psa

Ocena BCS psa

  1. Pies wychudzony – żebra, kręgi lędźwiowe, kości miednicy i wszystkie wypukłości widoczne z daleka, tłuszcz niewidoczny, ewidentny brak masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej. Wyraźne podkasanie brzucha widoczne od boku, od góry kształt klepsydry.
  2. Pies bardzo chudy – znacznie widoczne żebra, kręgi lędźwiowe i kości miednicy, brak wyczuwalnej tkanki tłuszczowej, mocno zaznaczone podkasanie brzucha, od góry kształt klepsydry. Minimalna utrata masy mięśniowej.
  3. Pies chudy – żebra łatwo wyczuwalne i mogą być widoczne, minimalna warstwa tłuszczu podskórnego, widoczne struktury kręgów lędźwiowych, podkasanie brzucha od boku oraz od góry kształt klepsydry.
  4. Pies z nieznaczną niedowagą – żebra łatwo wyczuwalne pod minimalną warstwą tłuszczu, talia łatwo zauważalna, podkasanie brzucha od boku, od góry nieznaczny kształt klepsydry.
  5. Pies z idealną sylwetką – żebra i kości niewidoczne, ale łatwo wyczuwalne przez skórę z cienką warstwą tłuszczu podskórnego, podkasanie brzucha od boku oraz delikatny kształt klepsydry od góry, niezapadnięte doły przylędźwiowe.
  6. Pies z nieznaczną nadwagą – żebra wyczuwalne z niewielkim nadmiarem tłuszczu, talia widoczna od góry, ale niewyeksponowana, mniej widoczne podkasanie brzucha od boku oraz słabo zaznaczony kształt klepsydry od boku.
  7. Pies z nadwagą – żebra z trudem wyczuwalne pod grubą warstwą tłuszczową, od boku widoczne niewielkie podkasanie brzucha, brak widocznej talii od góry, poszerzenie tułowia.
  8. Pies otyły – żebra niewyczuwalne pod bardzo grubą warstwą tłuszczu lub wyczuwalne tylko przy znacznym nacisku, duże nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach lędźwiowej, szyi i nasady ogona, brak talii, wypukłości kostne pogrubione ze względu na pokrywającą je tkankę tłuszczową, widoczny fałd brzuszny.
  9. Pies znacznie otyły – żebra niewyczuwalne, ogromne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach klatki piersiowej, kręgosłupa, szyi, kończyn, pachwin i nasady ogona, brak widocznej talii i wiszący fałd brzuszny, od góry ewidentne poszerzenie tułowia.

2 komentarze

  1. Bardzo dziękuję za ten artykuł. Dzięki niemu wiem, że moja sześcioletni kotka jest troszkę utyta. Dobrze, że jest krótkowłosym dachowcem, więc bardzo łatwo ocenić jej wygląd wizualnie. Szkoda, że nie ma wszystkich rysunków, zwłaszcza wyglądu kota o prawidłowej sylwetce.

    • Cieszę się, że artykuł okazał się pomocny :). Jest rysunek z kotem o prawidłowej sylwetce, to ten z numerem 5 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz