ZdrowieŻywieniePies z kością na trawie

Wapń to jeden z makroelementów o bardzo ważnej funkcji w organizmie psów i kotów. Dbając o nasze zwierzęta, musimy znać ich potrzeby, dlatego tak ważne jest by nie zapominać o witaminach czy minerałach. Szczególnie ważne jest to, gdy przygotowujemy posiłek dla naszego pupila samemu. Dzisiaj chciałem napisać jak ważna jest wapń dla psa i kota.

 

Budowa wapnia

Wapń występuje w postaci zjonizowanej, wolnej i związanej z białkami lub w postaci kompleksów czy też chelatów. Pierwiastek ten aż w 99% jest magazynowany w kościach i zębach, natomiast pozostały 1% znajduje się we krwi, chłonce oraz innych płynach ustrojowych.

 

Rola wapnia u psów i kotów

Wapń jako pierwiastek jest bardzo powiązany z fosforem, gdyż razem uzupełniają się i pełnią określone funkcje. Najważniejszymi z nich są:

  • budulec tkanki kostnej
  • uczestniczy w międzykomórkowym przekazywaniu informacji
  • uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi

 

Rola wapnia w żywieniu psów i kotów

Niedobór wapnia u psów i kotów

Niedobór wapnia u psów i kotów jest raczej rzadko spotykany, gdyż tak naprawdę najważniejszym parametrem jest stosunek wapnia do fosforu, gdzie za ideał uważa się 1:1. Niestety jest to bardzo trudne do osiągnięcia i ważne jest by starać się trzymać jak najbliżej tej proporcji. Objawami niedoboru wapnia jest wystąpienie wtórnej żywieniowej nadczynności przytarczyc. Innym z objawów jest przewlekłe wysokie stężenie PTH, co może powodować demineralizację kości oraz utratę ich gęstości i masy. Szczególnie u psów pierwsze objawy widać w okolicach żuchwy czyli np: choroby przyzębia czy utrata zębów. Kolejnym z objawów jest widoczna trudność z pobieraniem pokarmów, bolesność, kulawizny oraz spontaniczne złamania. U suk i kotek w okresie reprodukcji przy niedoborze wapnia może wystąpić tężyczka poporodowa.

 

Napisałem ebooka, którego możesz pobrać bezpłatnie ,,Prawidłowe odżywianie psów i kotów”. W tym ebooku, również przeczytasz cenne informacje na temat stosunku wapnia do fosforu w diecie psów i kotów.

 

Nadmiar wapnia u psów i kotów

Tutaj znajdzie swoje miejsce powiedzenie „co za dużo to nie zdrowo”. Oprócz niedoborów, może również wystąpić nadmiar wapnia, który również prowadzi ze sobą do wielu nieprzyjemnych konsekwencji jak np: zmiany w tkankach szkieletu czy rozwój klinicznych objawów rozwojowych chorób ortopedycznych. Nadmiar wapnia w pokarmie, ogranicza również wchłanianie magnezu.

 

Źródła wapnia

Pamiętać należy o tym, że psy i koty to zwierzęta mięsożerne, dlatego też celowo nie umieszczam tutaj źródeł wapnia pochodzenia roślinnego. Głównymi źródłami wapnia są: skorupki jaj, mączki mięsno-kostne i oczywiście kości. Z nieorganicznych źródeł mamy do wyboru: węglan wapnia, siarczan wapnia, chlorek wapnia i fosforan wapnia.

8 komentarzy

  1. co to dokładnie znaczy : „widoczna trudność z pobieraniem pokarmów”
    z powodu problemów z zębami?
    mój kot zaczął kuleć na jedną łapkę, a potem miał coś co można było podciągnąć pod kaliciwirozę (miał nadżerki w pyszczku, odmawiał jedzenia i picia),
    do tego lizał ściany…
    czy to było z braku wapna?
    w trakcie diagnozowania wyszły zawyżone parametry trzustkowe…

    • Tak, trudność z pobieraniem pokarmów wynika z demineralizacji kości żuchwy, czyli w tym różne choroby przyzębia lub utrata zębów. Lizanie ścian może być spowodowane niedoborem wapnia, ale nie koniecznie. Tutaj potrzebne by było zrobić więcej badań i obserwować kota, aby stwierdzić co jest winowajcą. Przy problemach z trzustką należy również pamiętać o odpowiedniej diecie dla kota 🙂

  2. Moja 14 letnia kotka ma nadmiar magnezu a znowu za mało wapnia,co robić i jak ją karmić , również jest chora na tarczycę czy da się ją wyleczyć?

    • Przede wszystkim należy przeanalizować stan zdrowia kotki, aby ocenić skąd odchylenia w poziomach magnezu i wapnia. W następnej kolejności należy ocenić dietę pod tym kątem. Jeżeli chodzi o tarczycę, to niestety problemy z nią związane najczęściej utrzymują się już do końca życia zwierzęcia i trzeba podawać leki stabilizujące pracę tarczycy.

  3. Witam, moj 9-miesieczny leonberger nie chiał jeśc suchej karmy, więc od 2-3 miesięcy zaczęlam mu dawać dwa posiłki mięsne plus jeden suchą karmę Brit care. Dzisiaj miał badaną krew i ma niedobór wapna /1,74/ oraz nadmiar fosforu /2,06/ i potasu /5,34/. Wiem, że to wina diety. Juz mu nie będę dawać mięsa, ale co zrobić, żeby szybko przywrócić go do normy?

    • Dieta mieszana z reguły nie jest dobrym rozwiązaniem. Często ciężko taką dietę zbilansować. Tutaj albo należałoby przejść na dobrej jakości karmę pełnoporcjową, albo zastosować dietę domową z odpowiednią dawką suplementów. Podwyższony fosfor może również wynikać z okresu wzrostu.

      • Mój 10 tygodniowy kotek spadł z drapaka i zlamał 3 kończyny. Operowaliśmy go. Jego kości na zdjęciach RTG nie wyglądają dobrze, nie są wzmocnione, ewidentnie błędy żywieniowe, kotek ze mną od 2 tygodni. Nie ukrywam, to bardzo trudny ,dla nas czas. Na razie dodajemy mu do jedzenia raz dziennie pół łyżeczki pokruszonych skorupek jaj. Co jeszcze możemy zrobić?

        • Oj bardzo mi przykro z powodu kotka. Tutaj przede wszystkim warto zrobić badania krwi kotu, aby ocenić czy nie ma jakichś niedoborów. Poza tym przeanalizować, czy obecna dieta jest wysokomięsna. Można też pomyśleć o suplementacji wspierającej na stawy. Ze skorupkami jaj trzeba uważać, aby nie zaburzyć stosunku wapnia do fosforu w diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz