ŻywienieKot pijący wodę z misy

Dzisiaj postanowiłem napisać trochę o najważniejszej substancji odżywczej dla wszystkich żywych organizmów, czyli o wodzie. Tytuł wziąłem stąd, że często się o niej zapomina. W przypadku ludzi, gdy ktoś zaczyna żyć fit, przeważnie myśli o białku, tłuszczu, witaminach i minerałach a woda idzie w odstawkę. Tzn. jak ktoś zaczyna ćwiczyć to przeważnie pije tylko wodę ale to tak na prawdę ze względu na brak cukrów w niej zawartych. Swoją drogą ważne jest, żeby sprawdzać poszczególne wody, pod względem bogactwa mineralnego.

 

Woda daje życie

Każdy wie, że aby żyć należy pić wodę. Ale czy wiecie, że organizm zwierzęcia jest w stanie przeżyć utratę prawie całej tkanki tłuszczowej lub połowy masy białkowej, natomiast strata ok. 10-15% wody może prowadzić do śmierci?

 

Ale czemu właściwie tak jest?

A no dlatego, że woda odgrywa kluczową rolę w organizmie zwierzęcia. Towarzyszy w ogromnej ilości procesach biochemicznych podtrzymujących życie. Jest ona rozpuszczalnikiem dla wielu związków chemicznych, jak również środowiskiem w którym odbywa się transport substancji odżywczych, enzymów trawiennych i produktów przemiany materii. Pełni również funkcję termoregulacyjną.

 

Bilans wody

Bilans, może być ujemny, dodatni lub zerowy. Oczywiście optymalny jest bilans zerowy, który świadczy o tym, że zwierzę w ciągu doby pobrało tyle wody ile jej zużyło. Ujemny występuje w przypadku niewystarczającej ilości wody dostarczanej lub w przypadku nadmiernej jej utraty np: biegunka. Dodatni odwrotnie, w przypadku nadmiaru podanych płynów przy ostrej niewydolności nerek. Ważne jest, żeby kontrolować pobieranie wody przez zwierzę, zwłaszcza dotyczy to kotów. Koty z racji, że ich przodkowie to zwierzęta pustynne, niezbyt chętnie spieszy im się do picia wody. Ważne jest by zachęcać naszych pupili do spożywania płynów, szczególnie gdy głównym źródłem pokarmu jest sucha karma.

 

Źródła wody

Oczywiście jednym z źródeł skąd zwierzęta pozyskują wodę to woda wypijana w postaci płynów. To ile wypiją zależy od wielu czynników takich jak np: temperatura otoczenia, dieta, wysiłek fizyczny czy też stan zdrowia. Kolejnym źródłem wody jest pokarm. Karmy gotowe dzieli się ze względu na zawartość wody na:

  • karmy suche – 3 – 10% wody
  • karmy półwilgotne – ok. 23 – 40%
  • karmy wilgotne – saszetki/puszki – 68 – 83%

Inaczej wygląda sprawa w przypadku pokarmu domowego, gdzie zawartość wody jest różna, lecz średnio wynosi 70%. Warto też zauważyć, że psy i koty preferują karmy z większą zawartością wody, gdyż są po prostu dla nich smaczniejsze.

 

Ostatnim źródłem wody jest tzw. woda metaboliczna czyli woda, która powstaje w procesach wewnątrzkomórkowego utleniania substancji odżywczych – czyli np. spalanie tłuszczów. To źródło wody nie ma zbyt istotnego znaczenia, gdyż wynosi zaledwie 5 – 10% dziennej ilości dostarczanej wody.

 

Woda z kranu

 

W jaki sposób zwierzęta tracą wodę?

Mamy w sumie 4 drogi, poprzez które zwierzę traci wodę:

  • najwięcej wody tracą z moczem
  • z kałem – jest to przeważnie ilość stała. Sprawa komplikuje się w podczas biegunek, gdzie bardzo ważne jest oczywiście poza wizytą u weterynarza aby kontrolować ilość pobieranej wody.
  • poprzez układ oddechowy – w warunkach normalnych nie jest to jakaś znaczna ilość, jednak gdy na dworze robi się cieplej. Ma to ogromne znaczenie w procesie termoregulacji – dyszenie u psów chroni je przed przegrzaniem
  • poprzez skórę – w standardowych warunkach nie jest to znaczna ilość, jednak w momencie gdy zwierzę się stresuje ilość wody wydzielanej z potem rośnie

 

Dyszący pies leżący na kamieniu

 

To w końcu ile zwierzęta powinny pić tej wody?

Tak na prawdę wystarczy, że zapewnimy naszemu pupilowi stały dostęp do czystej i świeżej wody co zdecydowanie zapewnia odpowiedni bilans wody w organizmie. Tak jak wcześniej wspominałem jedyna sytuacja w przypadku kotów, by zachęcać je do picia wody lub w przypadku gdy główny pokarm to sucha karma to namaczanie jej wodą. Jednak to nie jest optymalne rozwiązanie i namaczanie suchej karmy, może nieść ze sobą inne negatywne skutki. Zgodnie z naturą koty pobierają najwięcej wody z pokarmu, dlatego też wskazane jest żywienie karmami mokrymi, z wysoką wilgotnością. Najważniejsze jest kontrolowanie ilości pobieranej wody w sytuacjach chorobowych, gdzie może wystąpić zaburzone odczucie pragnienia.

 

Podsumowując, woda to najważniejsza substancja odżywcza dla zwierząt jak i ludzi, dlatego też z racji, że zbliżają się coraz cieplejsze dni, pamiętajmy by pilnować ilość dostarczanej wody do organizmu. W upalne dni na prawdę nie jest trudno o odwodnienie, z czego sobie często nie zdajemy sprawy.

9 komentarzy

    • Bardzo pomocne są Pana informacje.
      Chciałam zapytać, jaka jest najlepsza woda dla kotów, przygotowana, z kranu ?
      I czy mozna ” przedawkowac” nadmiar wody u kota?
      Muszę dopajac kotkę , gdyz wyszła kteatynina powyżej normy. Je 4/5 razy dziennie i do każdego posiłku ( karma mokra), dostaje dwie łyżki wody.

      • Ciesze się, że artykuł okazał się pomocny :). Dla kotów w zupełności wystarczy woda z kranu lub filtrowana. Teoretycznie można przedawkować wodę, ale jest to trudne do zrealizowania 🙂

  1. Człowieka ciężko czasem przekonać do picia odpowiedniej ilości wody, a jak zachęcić do tego zwierzę? 🙂 Chyba w większości przypadków trzeba ufać, że pije wtedy, kiedy tego potrzebuje 🙂

    A po czym poznać, że pies lub kot jest odwodniony?

  2. Człowieka ciężko czasem przekonać do picia odpowiedniej ilości wody, a jak zachęcić do tego zwierzę? 🙂 Chyba w większości przypadków trzeba ufać, że pije wtedy, kiedy tego potrzebuje 🙂

    A po czym poznać, że pies lub kot jest odwodniony?

    • U psów nie ma aż takiego problemu gdyż chętniej piją wodę w przeciwieństwie do kotów. Wszystko też zależy jaki rodzaj pokarmu dostarczamy, bo jeżeli jest to mięso lub karma mokra to dużo wody zwierzęta pozyskują z samego jedzenia. Ale tak jak piszesz zwierzę też przecież odczuwa pragnienie i głód więc wie kiedy potrzebuje się napić 🙂

      Jeżeli chodzi o objawy odwodnienia to tak na prawdę bardzo zbliżone jak u człowieka czyli ogólne osłabienie, utrata elastyczności skóry (bardzo charakterystyczny objaw odwodnienia), zapadnięte oczy, intensywne dyszenie, dziąsła suche i klejące oraz mocz jest o wiele ciemniejszy i gęstszy.

    • Koty z natury mało piją, a większość wody pozyskują z pokarmu, tak więc jest to jak najbardziej możliwe :). Jednak miska z wodą w razie czego zawsze powinna być dostępna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz