ŻywienieKot pijący wodę z misy

Dzisiaj postanowiłem napisać trochę o najważniejszej substancji odżywczej dla wszystkich żywych organizmów, czyli o wodzie. Tytuł wziąłem stąd, że często się o niej zapomina. W przypadku ludzi, gdy ktoś zaczyna żyć fit, przeważnie myśli o białku, tłuszczu, witaminach i minerałach a woda idzie w odstawkę. Tzn. jak ktoś zaczyna ćwiczyć to przeważnie pije tylko wodę ale to tak na prawdę ze względu na brak cukrów w niej zawartych. Swoją drogą ważne jest, żeby sprawdzać poszczególne wody, pod względem bogactwa mineralnego.

 

Woda daje życie

Każdy wie, że aby żyć należy pić wodę. Ale czy wiecie, że organizm zwierzęcia jest w stanie przeżyć utratę prawie całej tkanki tłuszczowej lub połowy masy białkowej, natomiast strata ok. 10-15% wody może prowadzić do śmierci?

Ale czemu właściwie tak jest?

A no dlatego, że woda odgrywa kluczową rolę w organizmie zwierzęcia. Towarzyszy w ogromnej ilości procesach biochemicznych podtrzymujących życie. Jest ona rozpuszczalnikiem dla wielu związków chemicznych, jak również środowiskiem w którym odbywa się transport substancji odżywczych, enzymów trawiennych i produktów przemiany materii. Pełni również funkcję termoregulacyjną.

Bilans wody

Bilans, może być ujemny, dodatni lub zerowy. Oczywiście optymalny jest bilans zerowy, który świadczy o tym, że zwierzę w ciągu doby pobrało tyle wody ile jej zużyło. Ujemny występuje w przypadku niewystarczającej ilości wody dostarczanej lub w przypadku nadmiernej jej utraty np: biegunka. Dodatni odwrotnie, w przypadku nadmiaru podanych płynów przy ostrej niewydolności nerek. Ważne jest, żeby kontrolować pobieranie wody przez zwierzę, zwłaszcza dotyczy to kotów. Koty z racji, że ich przodkowie to zwierzęta pustynne, niezbyt chętnie spieszy im się do picia wody. Ważne jest by zachęcać naszych pupili do spożywania płynów, szczególnie gdy głównym źródłem pokarmu jest sucha karma.

Źródła wody

Oczywiście jednym z źródeł skąd zwierzęta pozyskują wodę to woda wypijana w postaci płynów. To ile wypiją zależy od wielu czynników takich jak np: temperatura otoczenia, dieta, wysiłek fizyczny czy też stan zdrowia. Kolejnym źródłem wody jest pokarm. Karmy gotowe dzieli się ze względu na zawartość wody na:
  • karmy suche – 3 – 10% wody
  • karmy półwilgotne – ok. 23 – 40%
  • karmy wilgotne – saszetki/puszki – 68 – 83%


Inaczej wygląda sprawa w przypadku pokarmu domowego, gdzie zawartość wody jest różna, lecz średnio wynosi 70%. Warto też zauważyć, że psy i koty preferują karmy z większą zawartością wody, gdyż są po prostu dla nich smaczniejsze.

Ostatnim źródłem wody jest tzw. woda metaboliczna czyli woda, która powstaje w procesach wewnątrzkomórkowego utleniania substancji odżywczych – czyli np. spalanie tłuszczów. To źródło wody nie ma zbyt istotnego znaczenia, gdyż wynosi zaledwie 5 – 10% dziennej ilości dostarczanej wody.

Woda z kranu

W jaki sposób zwierzęta tracą wodę?

Mamy w sumie 4 drogi, poprzez które zwierzę traci wodę:
  • najwięcej wody tracą z moczem
  • z kałem – jest to przeważnie ilość stała. Sprawa komplikuje się w podczas biegunek, gdzie bardzo ważne jest oczywiście poza wizytą u weterynarza aby kontrolować ilość pobieranej wody.
  • poprzez układ oddechowy – w warunkach normalnych nie jest to jakaś znaczna ilość, jednak gdy na dworze robi się cieplej. Ma to ogromne znaczenie w procesie termoregulacji – dyszenie u psów chroni je przed przegrzaniem
  • poprzez skórę – w standardowych warunkach nie jest to znaczna ilość, jednak w momencie gdy zwierzę się stresuje ilość wody wydzielanej z potem rośnie


Dyszący pies leżący na kamieniu

To w końcu ile zwierzęta powinny pić tej wody?

Tak na prawdę wystarczy, że zapewnimy naszemu pupilowi stały dostęp do czystej i świeżej wody co zdecydowanie zapewnia odpowiedni bilans wody w organizmie. Tak jak wcześniej wspominałem jedyna sytuacja w przypadku kotów, by zachęcać je do picia wody lub w przypadku gdy główny pokarm to sucha karma to namaczanie jej wodą. Najważniejsze jest kontrolowanie ilości pobieranej wody w sytuacjach chorobowych, gdzie może wystąpić zaburzone odczucie pragnienia. Jest wiele sposobów obliczenia zapotrzebowania na wodę. Najprostszym z nich jest wzór:

zapotrzebowanie na wodę = 50(60) * masa ciała

Podsumowując, woda to najważniejsza substancja odżywcza dla zwierząt jak i ludzi, dlatego też z racji, że zbliżają się coraz cieplejsze dni, pamiętajmy by pilnować ilość dostarczanej wody do organizmu. W upalne dni na prawdę nie jest trudno o odwodnienie, z czego sobie często nie zdajemy sprawy.
Woda dla psa i dla kota jako ważny składnik diety
Oceń ten wpis