PsyAgility dla psa

Agility dla psa, to coraz bardziej popularna dyscyplina. Wielu opiekunów psów postanawia właśnie w taki sposób spędzać czas ze swoim pupilem.

 

Co to jest Agility?

Agility (z ang. zwinność) jest psią dyscypliną sportu wywodzącą się z Wielkiej Brytanii. Polega ona na pokonaniu przez psa specjalnego toru przeszkód w odpowiedniej kolejności, w jak najkrótszym czasie i z jak największą precyzją. Dyscyplina ta wymaga zwinności, szybkości i odwagi, a przede wszystkim idealnej współpracy między psem a jego człowiekiem. W Polsce oficjalne zawody agility są organizowane przez FCI w 5 kategoriach zależnych od wysokości psa w kłębie. Mogą w nich startować psiaki w wieku od 15 miesięcy do 8 lat.

 

Zalety agility dla psa

Uprawianie agiity jest dla psa i jego opiekuna świetną okazją do wzmacniania kondycji i koordynacji. Pozwala na wartościowe spędzenie czasu z pupilem i budowanie więzi oraz ćwiczenie komend. Nadaje się przede wszystkim dla tych, którzy lubią wysiłek fizyczny i wyzwania, a także nie boją się systematycznej pracy. Najwięcej radości z tego sportu mają psy, które są zwinne, kochają biegać, skakać i szaleć, czerpią przyjemność ze współpracy z człowiekiem oraz mają niespożyte ilości energii.

 

Biegnący pies

Psy do agility

Agility można trenować z prawie każdym psem, jednak największe predyspozycje mają rasy takie jak: Border collie, Owczarek belgijski, Pudel, Papillon czy Golden retriever, a także ich mieszanki. Kundelki również mogą trenować, bo tak naprawdę najważniejsze są predyspozycje konkretnego osobnika. Powinien on mieć odpowiednią budowę ciała – z tego sportu dyskwalifikują m.in. skrócona kufa (jak u mopsów i buldogów) oraz ogromne gabaryty (np. w przypadku bernardyna). Poza tym psiak powinien czerpać autentyczną radość z pracy z człowiekiem w ruchu oraz mieć odwagę i śmiałość do pokonywania przeszkód, które bywają trudne i onieśmielające. A przede wszystkim pies musi być zdrowy. Jeśli cierpi na dysplazję stawów, nawykowe zwichnięcie rzepki, zwyrodnienia kręgosłupa czy inne choroby układu ruchu – niestety nie powinien uprawiać agility, bo będzie ono dla niego zbyt obciążające.

Zwłaszcza u psów aktywnych warto zadbać o zdrową dietę, gdzie będziemy mieli pełną kontrolę nad jej kalorycznością. Dlatego często najlepszym rozwiązaniem jest dieta BARF.

 

Border collie 

Tor przeszkód dla psa

Tor do agility składa się z kilku przeszkód ustawianych w różnej kolejności. Na każdych zawodach kolejność ta jest inna. Opiekun zapoznaje się z nią tuz przed startem i to on musi odpowiednio pokierować psa na torze. Dzięki temu nie ma możliwości, żeby zwierzak nauczył się toru na pamięć, a każde kolejne zawody stają się zupełnie nowym wyzwaniem.

 

Przeszkody dla psów

Jakiego typu przeszkody można spotkać na torze do agility?

  • Slalom – zbudowany jest z 8, 10 lub 12 tyczek umieszczonych co 60 cm.
  • Tunel – istnieją 2 rodzaje tunelu. Jeden to sztywny tunel, otwarty z obu stron, drugi to tzw. tunel miękki (z workiem), gdzie pies nie widzi wyjścia z tunelu i musi przebiec przez fragment materiału leżącego luźno na ziemi.
  • Stacjonata (tzw. hopka) – jest to przeszkoda wyglądająca podobnie jak w zawodach jeździeckich, tylko w wersji miniaturowej. Może być podwójna. Psiak ma za zadanie ją przeskoczyć.
  • Mur – przeszkoda  do przeskakiwania.
  • Koło – kolejna  przeszkoda wymagająca skoku – tutaj zwierzak musi przeskoczyć przez środek koła zawieszonego ponad ziemią.
  • Huśtawka – ruchoma przeszkoda wymagająca śmiałości i dobrego wyczucia równowagi, która zmienia przechył w trakcie przejścia. Przypomina dziecięcą huśtawkę typu „konik”. 
  • Palisada – dość stroma i wysoka przeszkoda w kształcie trójkąta, przez którą pies musi przebiec.
  • Kładka – wąska przeszkoda umieszczona na wysokości od 40 do 130 cm ponad ziemią.

Zachęcam Cię również do przeczytania artykułu: ,,Jak wytresować psa – kluczowe zasady”.

 

Jak zrobić tor do agility dla psa

Żeby zrobić tor do agility potrzeba przede wszystkim trochę wolnej przestrzeni w plenerze. Do organizacji zawodów wymagany jest teren wielkości minimum 30 x 40 m, jednak do treningu wystarczy nawet nieduży kawałek trawnika pod blokiem, na którym ustawimy przeszkody. Obecnie bez problemu można kupić podstawowe elementy toru przez internet. Można się też pokusić o samodzielne wykonanie przeszkód. Przy projektowaniu takiego toru musimy wziąć pod uwagę wysokość naszego psa w kłębie – od tego zależy w jakiej wielkości przeszkody trzeba się wyposażyć.

 

Domowy tor przeszkód dla psa

Jeśli postanowicie trenować agility z psem, warto zrobić sobie domowy tor przeszkód. Niektóre z nich są bardzo łatwe do wykonania i nie zajmują dużo miejsca. Najłatwiej jest stworzyć slalom. Wystarczy zebrać na spacerze kilka kijków minimum metrowej długości i wbić je w ziemię. Można też kupić do tego celu tyczki bambusowe lub metalowe. Dosyć łatwo można również wykonać stacjonatę. Tu znów przydadzą się kijki, jednak trochę grubsze, żeby dało się wbić w nie gwoździe, na których położymy poprzeczkę. Nie może ona być przymocowana na stałe, musi mieć możliwość spaść, jeśli pies podczas skoku ją potrąci. Kolejna łatwa do wykonania przeszkoda to koło. Można je zrobić z pomocą tyczek, do których przymocujemy linką hula-hop. Wszystkie te przeszkody po złożeniu będą na tyle małe, że bez problemu zmieścimy je w naszym mieszkaniu, gdy już zakończymy trening danego dnia.

 

Nauka psa

Jak zacząć trenować agility?

Przede wszystkim trzeba zorientować się czy nasz psiak jest zdrowy i w pełni sił. Musi być też odpowiednio zsocjalizowany, otwarty na nowe wyzwania i pełen zaufania do swojego opiekuna. Nie może wykazywać agresji wobec ludzi i innych psów. Zanim zdecydujemy się na ćwiczenia z przeszkodami powinniśmy zadbać o podstawowy trening behawioralny – pies musi umieć przyjść na komendę, chodzić przy nodze, siadać, kłaść się i zostawać w miejscu. Inaczej nie damy rady pokierować go odpowiednio na torze do agility. Dlatego na początku musimy zadbać o to, żeby stać się dla swojego pupila prawdziwym przewodnikiem i zmotywować go do współpracy. Potem można spokojnie i cierpliwie zapoznawać psa z kolejnymi przeszkodami dając mu czas na oswojenie się z nimi bez presji i przemocy. Możemy to robić sami, opierając się na filmikach i poradnikach dostępnych w sieci lub zapisać się do miejscowego klubu agility i skorzystać z porad jego doświadczonych członków.

Trenując z psem musimy pamiętać, aby nie robić tego w bardzo upalne dni. Warto też wiedzieć jakie są objawy przegrzania u psa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz