Gdy za oknem robi się coraz piękniejsza i bardziej słoneczna pogoda zazwyczaj wydłużamy spacery z naszymi psiakami. Ruch oczywiście jest bardzo zdrowy dla naszych zwierząt i taki dłuższy spacer niesie ze sobą bardzo wiele pozytywów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i możliwym przegrzaniu naszego psa. Z tego artykułu dowiesz się, jakie jest 11 objawów przegrzania u psa.
Podatność psów na przegrzanie
Psy nieco się różnią od nas ludzi i wbrew pozorom mogą mieć o wiele większe predyspozycje do przegrzania się. Psy mają zdecydowanie wyższą średnią temperaturę ciała oraz mniejsze zdolności do ochłodzenia się. Widać, to szczególnie w sytuacji jak nasze psy potrafią dyszeć w cieplejsze dni.
Prawie całe ludzkie ciało jest pokryte gruczołami potowymi, zaś u psów występują one tylko i wyłącznie na nosie i opuszkach łap. Samo dyszenie u psów jest jednym z głównych sposobów ochłodzenia ciała, jednak nie jest ono zbyt skuteczne. Przegrzanie u psa jest bardzo niebezpieczne, gdyż w krótkim czasie może doprowadzić do nieodwracalnych szkód w organizmie np. uszkodzenia mózgu, serca, wątroby lub układu nerwowego.
Objawy przegrzania u psa
- Podwyższona temperatura ciała.
- Osłabienie i zapaść.
- Nieprzytomność.
- Przyspieszony puls.
- Drgawki.
- Nadmierne pragnienie.
- Nadmierny ślinotok.
- Jasny lub ciemnoczerwony język oraz dziąsła.
- Ciężkie lub przyspieszone oddychanie.
- Szklane oczy.
- Wymioty i krwawa biegunka.
Jak wykryć przegrzanie u psa?
Udar u psa jest najczęściej ostatnim stadium przegrzania i niestety zazwyczaj śmiertelnym. Jest on spowodowany znacznym podwyższeniem temperatury ciała. Najczęściej jednak ma to miejsce u psów, które zostawiają nieodpowiedzialni opiekunowie np. w rozgrzanym i nasłonecznionym samochodzie. Nawet chwila nieuwagi może przynieść tutaj katastrofalne skutki. Nie musi to być środek lata, a spokojnie takie wypadki zdarzają się na przełomie końca wiosny i początku lata. Należy pamiętać, że organizm psa również musi się przyzwyczaić do zmieniającej się pogody.
Innymi czynnikami wywołującymi przegrzanie u psa może być brak dostępu do wody pitnej, nadmierny wysiłek oraz otyłość.
Niektóre rasy psów mają większe predyspozycje do przegrzania. Mowa tutaj o psach brachycefalicznych, czyli o spłaszczonym pyszczku. Większą podatność na przegrzanie mają również starsze psy, psy schorowane oraz szczenięta.
Co robić w sytuacji przegrzania u psa?
W sytuacji, gdy zaobserwujemy do przegrzania naszego psa, należy bardzo szybko zareagować. Pierwsze co powinniśmy zrobić, to przenieść naszego pupila w jakieś chłodne miejsce, może to być miejsce klimatyzowane. Najważniejsze, aby pies nie był zostawiony w pełnym słońcu.
Jeżeli pies jest przytomny i reaguje na bodźce, podsuń mu niewielką ilość wody oraz w miarę możliwości sprawdź jego temperaturę ciała. Jeżeli temperatura ciała wynosi 40°C lub mniej, to wciąż podawać pieskowi niewielką ilość wody. Nie można od razu podać zbyt dużej ilości, gdyż to może doprowadzić do wymiotów, a w konsekwencji do dodatkowego odwodnienia. Nawet jeśli pieskowi zacznie się poprawiać, konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z lekarzem weterynarii i opisanie sytuacji.
Jeśli pies nie reaguje na bodźce, nie potrafi stać, ma drgawki, to może już znaczyć o rozpoczynającym się udarze cieplnym u psa. Tutaj przyda się wsparcie innych osób. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy pies oddycha i czy ma wyczuwalny puls. W tym czasie druga osoba powinna pilnie skontaktować się z lekarzem weterynarii i poinformować o zaistniałej sytuacji.
Gdy mamy podejrzenie udaru, należy w pierwszej kolejności zacząć ochładzać ciało psa, przy pomocy schłodzonych ręczników lub bieżącej chłodnej wody. Należy pamiętać, że woda nie powinna być bardzo zimna, gdyż to może doprowadzić do szoku organizmu. Skup swoją uwagę na ochładzaniu takich partii ciała psa jak głowa, szyja, okolice przednich i tylnych łap. Należy pamiętać, że nie powinno się na siłę poić psa, gdyż może to doprowadzić do zachłyśnięcia.
Po obniżeniu temperatury ciała poniżej 40°C natychmiast należy udać się do lecznicy weterynaryjnej.
Jak zapobiegać przegrzaniu u psa?
- Nigdy nie zostawiaj psa samego w zaparkowanym samochodzie, zwłaszcza w ciepłe i upalne dni. Samochód potrafi bardzo szybko się nagrzewać, do temperatury zagrażającej życiu i zdrowiu zwierzęcia. Pamiętaj, że pozostawienie psa w samochodzie z uchylonym oknem nie jest rozwiązaniem. Uchylone okno nie zapobiega nagrzewaniu się samochodu. Pozostawienie psa w rozgrzanym samochodzie jest surowo sankcjonowane i może wiązać się z uzyskaniem kary finansowej, jak również przechodnie widzący zagrożenie mogą bez konsekwencji zbić szybę w takim samochodzie, w celu ratowania zwierzęcia.
W upalne dni lepiej pozostawić psa w chłodnym i zacienionym domu z bieżącym dostępem do wody pitnej. - Unikaj spacerów po utwardzonej i nagrzanej powierzchni. Spacery na rozgrzanym chodniku mogą bardzo niebezpiecznie poparzyć wrażliwe łapy naszego psa. Poparzenie nie jest jedynym zagrożeniem, gdyż nagrzewające się łapy, mogą bardzo szybko doprowadzić do przegrzania całego organizmu, a nawet udaru u psa. Nie pozwól również psu wylegiwać się i odpoczywać zbyt długo na rozgrzanych powierzchniach.
- Zawsze miej pod ręką wodę pitną dla swojego psa. Jest to bardzo istotne zwłaszcza na spacerach, gdyż oprócz przegrzania pies może się również bardzo szybko odwodnić.
- Staraj się planować spacery w chłodniejszych częściach letniego dnia. Najlepszą porą będzie wczesny poranek oraz wieczór. Jeżeli decydujesz się na spacery w ciągu dnia, to staraj się większość czasu spędzać w cieniu oraz nie przesadzaj z treningiem i aktywnością ruchową swojego pupila. Nawet w pochmurne letnie dni, zbyt intensywny wysiłek może doprowadzić do przegrzania psa.
Koniecznie przeczytaj artykuł o diecie BARF, która zapewnia odpowiednie nawodnienie psa.
Bardzo ciekawe porady! Dobrze wiedzieć, jak reagować w przypadku psiego przegrzania. Kiedy wybieram się na dłuższy spacer z psem, w upalny dzień, zawsze zabieram ze sobą miskę oraz wodę – wodę także dla siebie 🙂