BehawiorPsyTresura psa

Każdy, kto decyduje się na adopcję psa pod swój dach, powinien poznać jego podstawowe potrzeby. Zazwyczaj pamiętamy o podstawach, takich jak akcesoria, karma czy zabawki, a zapominamy o potrzebach behawioralnych oraz psychologicznych psa. Warto wiedzieć, jak wytresować psa, aby zarówno on, jak i opiekun prowadzili wspólne, komfortowe życie.

 

Tresura psa – dlaczego powinniśmy o niej pamiętać?

Niektórzy mogą pomyśleć, po co tresować psa, niech sobie żyje swoim życiem, niech robi to, co chce, itd. Niestety, jeśli planujemy, że nasz pies będzie miał styczność z innymi ludźmi oraz innymi psami, czy to na spacerze, czy w domu, ważne jest ustalenie konkretnych zasad. Jest to dobre zarówno dla nas samych, jak i dla samych psów, które dzięki określonym zasadom, będą miały spokój psychiczny.

 

Tresowanie psa

Jak zrozumieć psa?

Ludzie między sobą komunikują się językiem werbalnym. Bardzo często opiekunowie psów stosują ten rodzaj komunikacji również do swoich zwierząt. Trenując czy bawiąc się z psem, tworzymy z nim wspólny język. Aby zrozumieć psa, należy wiedzieć, na co powinniśmy zwrócić uwagę. Psy komunikują swoje odczucia między innymi poprzez wzrok, machanie ogonem, czy całokształt postawy ich ciała. Jest również wiele innych sygnałów, z których można odczytać emocje psiaka.

 

Pies i człowiek

Zalety tresury psa

Tresura psa jest bardzo istotna między innymi z tego względu, że:

  • pies wytresowany, znający zasady nie sprawia problemów behawioralnych i jest lepiej ułożony;
  • pies wytresowany, zna komendy, dzięki czemu w niektórych momentach możemy go uspokoić, albo np. przywołać do siebie;
  • psu, który przeszedł przez tresurę, możemy powierzyć mienię lub bliskich do obrony;
  • tresura psa ma również znaczenie w dogoterapii, gdzie pies stanowi ogromne wsparcie dla osób niepełnosprawnych;
  • pies tak samo, jak my ludzie, ma swoje potrzeby, również te intelektualne. Większość psów lubi uczyć się nowych rzeczy, dzięki czemu odpowiednio przeprowadzona tresura, jest dla niego dużą przyjemnością.

 

Szczęśliwy pies

Jak szkolić psa w domu?

Psa można oczywiście zaprowadzić na profesjonalne szkolenie do trenera, ale są również domowe sposoby, dzięki którym możemy to zrobić w domu samemu. Tutaj chciałbym polecić książkę ,,Słuchając psa” autorstwa Zofii Zaniewskiej-Wojtków oraz Piotra Wojtków, którą miałem okazję przeczytać.

Szczerze mogę polecić tę książkę szczególnie osobom, które planują zaadoptować lub kupić psa, a jeszcze nigdy wcześniej żadnego nie miały. W tej książce bardzo fajnie zostały wyjaśnione mechanizmy, jak interpretować poszczególne zachowania psów, jak odpowiednio na nie reagować oraz jak nauczyć psiaka poszczególnych komend.

W książce zostało przytoczonych sporo przykładów z życia zawodowego autorów, które ułatwiają lepiej zobrazować konkretny problem behawioralny u psa.

Opisują również między innymi akcesoria, które świetnie się przydają zarówno podczas tresury psa, jak i codziennego życia.

 

Książka Słuchając Psa

Idealna książka dla odpowiedzialnego opiekun psa

W tej książce uzyskasz odpowiedź na takie pytania, jak np:

  • Jak głaskać psa, aby sprawiało mu to przyjemność?
  • Co dla psa oznacza patrzenie prosto w oczy?
  • Czy machanie ogonem zawsze świadczy o radości psa?
  • Dlaczego ważne są zasady, które wprowadza opiekun?

Z tej książki dowiesz się, jak wychować psa na mądrego i radosnego członka rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz