BehawiorKotyPielęgnacjaZdrowieŁapy kota

Decydując się na kota w domu musimy pamiętać, aby zadbać o odpowiednie wyposażenie dla niego. Poza podstawowymi rzeczami jak dobrej jakości karma, kuweta, transporter, zabawki, ważne jest by zainwestować w odpowiedni drapak a nawet dwa drapaki, gdyż przyjmuje się że na jednego kota w domu powinny przypadać przynajmniej dwa takie drapaki. Dzisiaj odpowiem na pytanie jaki drapak dla kota najlepiej zakupić.

 

Kocie pazury…

Zanim zacznę pisać o drapakach, warto przypomnieć sobie trochę anatomii kota i napisać o tym jak ważnym elementem ciała kota są pazury. Koty domowe posiadają pazury chowane i składane, co znaczy że normalnie są schowane a w odpowiednich sytuacjach wyciągane poprzez mięśnie napinające ścięgna. Pazury są podstawowym narzędziem obrony, jak i polowania, dlatego też koty wykorzystują je szczególnie podczas zabawy. Wykorzystują je również do wspinaczki oraz do komunikacji ze swoimi kocimi kompanami. Warto też wspomnieć, że nie można kota oduczyć korzystania z pazurów, gdyż siedzi to w jego naturze. Możemy jednak nakierować go do wykorzystywania pazurów do konkretnych przedmiotów i tu z pomocą przychodzą nam drapaki.

Pazury kota

Po co kotu drapak?

Tak jak już wcześniej napisałem, poza zaspokojeniem naturalnych potrzeb behawioralnych, warto jest również pamiętać o tym, że tak jak u nas ludzi paznokcie tak u kotów pazury cały czas rosną, więc konieczne jest ich ścieranie. Dodatkowo kot drapiąc przedmioty, oznacza swój teren, dzięki gruczołom znajdującym się na końcu łap. Podczas ostrzenia pazurów, koty rozciągają swoje mięśnie oraz usuwają martwe, złuszczające się warstwy pazurów.

Jaki drapak dla kota wybrać?

Jest to kwestia dość indywidualna. Na przykład, dla mojego kota kiedyś, najlepszym drapakiem była zabawka w postaci konika bujanego. Póki nie rozleciał się na kawałki służył mu idealnie do ścierania pazurów  😀 . Natomiast, gdy już decydujemy się na zakup drapaka to jest parę aspektów, na które warto spojrzeć. Przede wszystkim stabilność drapaka. Tutaj też trzeba uwzględnić wielkość naszego kota. Dla 8 kg Maine Coona nie sprawdzi się mały i lekki drapak. Z drugiej jednak strony warto też zwrócić uwagę na podstawę drapaka, gdyż może się zdarzyć że sam przedmiot jest ciężki i wysoki, a podstawę ma niestabilna, co może skutkować przewróceniem się na kota i niepotrzebnymi obrażeniami. W asortymencie mamy również do wyboru bardzo duże drapaki, z możliwością przymocowania do sufitu, co gwarantuje stabilność i dodatkowo umożliwia wspinaczkę kotu. Warto jest zwrócić uwagę na materiał, tzn. czy słupki są ciasno owinięte sznurkiem i trzymają się go odpowiednio, czy jest to materiał, z którego łatwo usunąć kocią sierść. Jeżeli chodzi o wielkość drapak, to przyjmuje się, że dla młodych kotów odpowiedni jest 30 cm drapak, natomiast dla kotów dorosłych już drapak o minimum 1 m wysokości.

Jakie mamy rodzaje drapaków?

Drapaki poziome – leżące

Drapaki pionowe – stojące i wiszące

Małe – do 100 cm

Średnie – 100 do 160 cm

Duże – powyżej 160 cm

Potem mamy już kwestie bardziej dekoracyjne, możemy dobrać drapak wyglądem pasujący do naszego wnętrza, lub też zaopatrzony w zabawki takie jak np z przyczepioną na sznurku piłeczką.

Podsumowując…

Nie ma wątpliwości, że drapak jest nieodzownym elementem, każdego kociego domu. Mamy takie czasy, że wybór jest na prawdę ogromny i możemy dobrać odpowiedni drapak dla naszego kota, jak i dla nas by pasował to naszego wystroju wnętrz. Już tak na koniec chciałbym wspomnieć jeszcze o jednej, dosyć znaczącej rzeczy, pamiętajmy, że nasze koty rosną a stary drapak z biegiem czasu się zużywa, więc warto czasem taki drapak wymienić na nowy, lepszy model  😉 .

2 komentarze

  1. Drapak – ważna rzecz, szczególnie jeśli ktoś nie chce mieć podrapanych w domu różnych przedmiotów. Ciekawy i pomocny wpis 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz