Fretkifretka na ręce

Fretki to zwierzęta, których popularność jako zwierząt domowych, rośnie tak samo jak w przypadku psów i kotów. W tym artykule opisuję podstawowe informacje na temat fretek.

 

Co to jest fretka?

Fretka to zwierzę należące do rodziny Mustelidae, czyli łasicowate. Jest ona spokrewniona z norkami, łasicami, gronostajami, skunksami, borsukami i wydrami. Fretka domowa jest niewielkim drapieżnikiem oraz jest udomowioną formą tchórza zwyczajnego.

Fretki są zwierzętami terytorialnymi lubiącymi swoją przestrzeń. Czuje się swobodnie w domu oraz jednym z elementów wyposażenia jest również klatka. Są one z reguły zwierzętami dość aktywnymi jak również towarzyskimi.

Zwłaszcza podobnie do kotów, fretki odznaczają się silnymi instynktami łowieckimi. Są to zwierzęta bardzo sprytne i zwinne, a aktywność przejawiają zwłaszcza w godzinach porannych i wieczornych. Śpią średnio 12 – 14 godzin dziennie.

 

Sylwetka fretki

Cechy fretki domowej

Fretki mają bardzo specyficzne cechy zewnętrzne. Odznaczają się krótkimi nosami, krótkimi uszami, bardzo długimi rurkowatymi korpusami oraz krótkimi kończynami. Te cechy pozwalają fretkom swobodnie poruszać się w ciasnych przestrzeniach oraz zawracać w wąskich tunelach. Dorosłe samce osiągają długość ciała nawet do 50 cm, a ogon stanowi kolejne 15 cm. Z kolei samice są mniejsze i mierzą średnio 33 – 35,5 cm.

Fretki wykazują spory dymorfizm płciowy, zwłaszcza jeśli mówimy o masie ciała. Samice fretek ważą średnio 0,3 – 1,1 kg, a samce 0,9 – 2,7 kg.

Charakterystyczną cechą fretek są ich gruczoły zapachowe, które są zlokalizowane w okolicach odbytu. W związku z tym wydzielina wykorzystywana do oznaczania terytorium ma dość specyficzny zapach, który nie każdy akceptuje.

 

Ile żyją fretki?

Długość życia fretek zależy od wielu czynników takich jak genetyka, dieta, dobrostan, stanu zdrowia. Średnio jednak przyjmuje się, że fretki żyją od 6 do ok. 15 lat.

 

Fretka na hamaku

Co je fretka?

Fretki podobnie jak psy i koty należą do rzędu drapieżnych, co oznacza, że są one zwierzętami mięsożernymi. Mają one również bardzo podobne względem siebie cechy metaboliczne i reprodukcyjne. Dzicy przodkowe fretki żywią się przede wszystkim owadami, małymi ptakami, gryzoniami oraz płazami. Dlatego też w przypadku fretek domowych najlepiej sprawdzają się diety mięsne bazujące na mięsie, podrobach, kościach oraz ewentualnym dodatku warzyw, czy ryb. Podobnie jak w przypadku psów i kotów u fretek doskonale sprawdza się dieta surowa BARF, która będzie tutaj najlepszym rozwiązaniem dietetycznym, chociażby z uwagi na możliwość indywidualnego dopasowania, czy braku przetworzenia składników.

Decydując się na żywienie domowe, czyli bez względu, czy będzie to dieta BARF, czy dieta gotowana, to musimy pamiętać o właściwym bilansie oraz suplementacji. Dieta powinna pokrywać pełne zapotrzebowanie zwierzęcia na poszczególne składniki pokarmowe, minerały oraz witaminy. Jeśli nie chcemy iść w kierunku diety domowej, najlepszym rozwiązaniem wydaje się być wysokomięsna mokra karma dla fretek.

Fretki mają stosunkowo krótki układ pokarmowy oraz szybki metabolizm, przez co wymagają dość częstych posiłków w ciągu dnia. Młode osobniki potrafią jeść co kilka godzin, natomiast dorosłe jedzą średnio 3 razy dziennie, a czasem nawet częściej.

Należy również zadbać o to, aby dieta fretki była dietą różnorodną pod kątem białkowym.

 

Fretka je mięso

Ile kosztuje fretka?

Wszystko zależy od źródła, w którym chcemy zakupić fretkę. W sklepach zoologicznych ceny wahają się w granicach kilkuset złotych, średnio 200 – 600 zł. Natomiast w hodowlach ceny mogą dochodzić do ok. 1000 zł.

 

Wyposażenie dla fretki

Pierwszą rzeczą, którą należy zakupić do klatka, która będzie stanowić schronienie dla fretki. Warto wybierać stosunkowo duże klatki, w której pupil będzie mógł się swobodnie poruszać. W samej klatce warto umieścić miski, kuwetę oraz legowisko. Fajnym dodatkiem dla fretki są specjalne hamaki, na których zwierzęta te lubią odpoczywać.

Należy jednak pamiętać, że fretki nie powinny przebywać cały czas w klatce, gdyż wymagają średnio przynajmniej 2 – 3 godzin aktywności w ciągu dnia, a więc wybieg również stanowi nieodłączny element wyposażenia dla fretki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz