KotyŻywieniePuszka z tauryną

Myślę, że każdy kto interesuje się żywieniem kotów, spotkał się z takim związkiem jak tauryna. Jest to aminokwas, którego największe zapotrzebowanie mają właśnie koty. Przeważnie czytając etykiety składu produktów, skupiamy się na białku, energii i węglowodanach, a to nie wszystko. Warto doczytać do końca i zastanowić się nad pozostałymi składnikami. Ale tak właściwie to po co kotu tauryna?

 

Gdzie możemy znaleźć taurynę?

Największym źródłem tauryny są mięśnie prążkowane gryzoni. No cóż, nie bez powodu przyroda zadecydowała, że na wolności głównym pożywieniem kotów były myszy. Zawartość tauryny w tuszach mysich jest aż pięć razy większa niż w innym rodzaju mięsa. W związku z tym, że koty dostarczały do organizmu taurynę z pożywienia, ich organizm nie nabył zdolności do syntezy wystarczającej ilości tego aminokwasu z metioniny i cysteiny. Na szczęście w dzisiejszych czasach, przy obecnych możliwościach i zdobytej wiedzy jesteśmy w stanie zapewnić kotom pełnoporcjową dietę. Udowodniono, że poza mięśniami gryzoni bogatym źródłem tauryny są te mięśnie, które najwięcej pracują, czyli np. serce, mózg czy siatkówka. Mamy też źródła, pochodzące z wód takie jak skorupiaki, np. małże lub ryby jak tuńczyk, który jest szczególnie bogaty w ten aminokwas.

Innymi czynnikami, wpływającymi na ilość tauryny są gatunek zwierzęcia, rasa, rodzaj jego diety oraz świeżość mięsa. Metoda produkcji i przygotowania posiłku również ma wpływ, przykładowo obróbka termiczna redukuje ją do ok 75%. Warto również pamiętać, szczególnie w przypadku stosowania diety BARF, że tauryna jest rozpuszczalna w wodzie i gdy rozmrażamy zamrożoną porcję, to ciecz, która nam zostanie, również powinna być podana naszemu pupilowi do spożycia.

 

Tauryna dla kota jest bardzo ważna

Rola tego aminokwasu w organizmie kota jest zdecydowanie bardzo istotna. Wpływa ona na wiele układów. W przypadku niedoboru możemy dopuścić do takich przypadłości jak: centralna degeneracja siatkówki, niewydolność układu rozrodczego, zaburzenia rozwoju płodu, kardiomiopatia rozstrzeniowa oraz upośledzenie funkcjonowania układu odpornościowego. Ważny jest też fakt, że objawy niedoboru nie są widoczne od razu. Przeważnie objawiają się po miesiącach lub nawet latach, a wtedy już tak naprawdę niedobór ten zrobił swoje w organizmie naszego pupila. Tauryna działa również osłonowo na narządy w momencie antybiotykoterapii oraz przed metalami ciężkimi. Wspomaga ona także wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Tak więc widać, że tauryna ma bardzo różnorodne zastosowanie w organizmie kota i chyba nie ma wątpliwości, że jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i zdrowego życia.

 

Dawkowanie tauryny u kota

Zgodnie z naturalnym zapotrzebowaniem, powinno to być od 200 do 500 mg tauryny dziennie. W przeliczeniu na myszy, gdzie jedna waży średnio 30 g, kot by zaspokoić swoje zapotrzebowanie na taurynę, powinien zjeść 7 myszy dziennie. Dlatego też, w przypadku stosowania diety BARF, nie wystarczy samo podawanie surowego mięsa i kości, a ważna jest również odpowiednia suplementacja tego aminokwasu. Średnio podaje się 2,5 g tauryny na kilogram mięsa. Warto też wiedzieć, że nie wykazano nigdzie negatywny skutków przedawkowania tauryny.

 

O diecie BARF pisałem w artykule: Czy barf jest zdrowy? – czyli naturalny posiłek dla twojego pupila

 

Tauryna jest niezbędnym aminokwasem w diecie kota, co jeszcze bardziej udowadnia fakt, że kot jest zwierzęciem bezwzględnie mięsożernym i stosowanie u niego diet lub karm wegetariańskich nie ma po prostu sensu.

10 komentarzy

  1. Nie przekręciłaś :), dokładnie tauryna znajduję się w energetykach właśnie z tego względu, że podczas wysiłku tracimy ją w większych ilościach. Oczywiście dla ludzi też jest pełno suplementów wzbogacających o ten aminokwas, gdyż wspiera on nasz organizm a szczególnie wątrobę. Koty natomiast, same z siebie, naturalnie mają bardzo duże zapotrzebowanie na taurynę i aby ich organizm działał prawidłowo, musimy ją suplementować.

  2. Niestety właśnie nerki to jeden z najczęstszych problemów wśród kotów. Ale odpowiednia dieta może zdziałać cuda 🙂

  3. Bardzo dziękuję za ten artykuł, wreszcie wiem, gdzie jest tauryna dla mojego kota 🙂 Preferuję dla niego surowe mięso, ale dodawałam jeszcze chrupki, w których był ten aminokwas, teraz powolutku sucharki znikną z diety mojego pupila.
    Dzięki za super blog! Szukałam już od dawna czegoś takiego, aby poprzeć moje zdanie fachową wiedzę od specjalisty. Nareszcie zamknę usta niedowiarkom, podsuwając im Twój blog, Marku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz