KotyŻywieniePuszka z tauryną

Myślę, że każdy kto interesuje się żywieniem kotów, spotkał się z takim związkiem jak tauryna. Jest to aminokwas, którego największe zapotrzebowanie mają właśnie koty. Przeważnie czytając etykiety składu produktów, skupiamy się na białku, energii i węglowodanach, a to nie wszystko. Warto doczytać do końca i zastanowić się nad pozostałymi składnikami. Ale właściwie po co kotu tauryna?Gdzie możemy znaleźć taurynę?

Największym źródłem tauryny są mięśnie prążkowane gryzoni. No cóż, nie bez powodu przyroda zadecydowała, że na wolności głównym pożywieniem kotów były myszy. Zawartość tauryny w tuszach mysich jest aż pięć razy większa niż w innym rodzaju mięsa. W związku z tym, że koty dostarczały do organizmu taurynę z pożywienia, ich organizm nie nabył zdolności do syntezy wystarczającej ilości tego aminokwasu z metioniny i cysteiny. Na szczęście w dzisiejszych czasach, przy obecnych możliwościach i zdobytej wiedzy jesteśmy w stanie zapewnić kotom pełnoporcjową dietę. Udowodniono, że poza mięśniami gryzoni bogatym źródłem tauryny są te mięśnie, które najwięcej pracują czyli np: serce, mózg czy siatkówka. Mamy też źródła, pochodzące z wód takie jak skorupiaki, np małże lub ryby jak tuńczyk, który jest szczególnie bogaty w ten aminokwas.

Innymi czynnikami, wpływającymi na ilość tauryny są gatunek zwierzęcia, rasa, rodzaj jego diety oraz świeżość mięsa. Metoda produkcji i przygotowania posiłku również ma wpływ, przykładowo obróbka termiczna redukuje ją do ok 75%. Warto również pamiętać, szczególnie w przypadku stosowania diety BARF, że tauryna jest rozpuszczalna w wodzie i gdy rozmrażamy zamrożoną porcję, to ciecz która nam zostanie, również powinna być podana naszemu pupilowi do spożycia.

Tauryna dla kota jest bardzo ważna

Rola tego aminokwasu w organizmie kota jest zdecydowanie bardzo istotna. Wpływa ona na wiele układów. W przypadku niedoboru możemy dopuścić do takich przypadłości jak: centralna degeneracja siatkówki, niewydolność układu rozrodczego, zaburzenia rozwoju płodu, kardiomiopatia rozstrzeniowa oraz upośledzenie funkcjonowania układu odpornościowego. Ważny jest też fakt, że objawy niedoboru nie są widoczne od razu. Przeważnie objawiają się po miesiącach lub nawet latach, a wtedy już tak naprawdę niedobór ten zrobił swoje w organizmie naszego pupila. Tauryna działa również osłonowo na narządy w momencie antybiotykoterapii oraz przed metalami ciężkimi. Wspomaga ona także wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Tak więc widać, że tauryna ma bardzo różnorodne zastosowanie w organizmie kota i chyba nie ma wątpliwości, że jest składnikiem niezbędnym do prawidłowego rozwoju i zdrowego życia.

Dawkowanie tauryny u kota

Zgodnie z naturalnym zapotrzebowanie, powinno to być od 200 – 500 mg tauryny dziennie. W przeliczeniu na myszy, gdzie jedna waży średnio 30 g, kot by zaspokoić swoje zapotrzebowanie na taurynę, powinien zjeść 7 myszy dziennie. Dlatego też, w przypadku stosowania diety BARF, nie wystarczy samo podawanie surowego mięsa i kości, a ważna jest również odpowiednia suplementacja tego aminokwasu. Średnio podaje się 2,5 g tauryny na kilogram mięsa. Warto też wiedzieć, że nie wykazano nigdzie negatywny skutków przedawkowania tauryny.

O diecie BARF pisałem w artykule: Czy barf jest zdrowy? – czyli naturalny posiłek dla twojego pupila

Tauryna, jest niezbędnym aminokwasem w diecie kota, co jeszcze bardziej udowadnia fakt, że kot jest zwierzęciem bezwzględnie mięsożernym i stosowanie u niego diet lub karm wegetariańskich nie ma po prostu sensu.
Tauryna dla kota
5 (100%) 1 vote