ŻywieniePopiół surowy

Popiół surowy to nazwa niespecjalnie kojarząca się z czymś dobrym i zdrowym. Jednakże czytając etykiety karm dla zwierząt za każdym razem się na nią natykamy. Czym zatem jest popiół surowy w karmie?

 

Niniejszy artykuł na blogu jest wyjątkowy, gdyż nie ja jestem jego autorem. Ten wpis przygotowała Kasia ze strony ,,Zwierzęcy punkt widzenia”. Jest miłośniczką zwierząt, prowadzącą świetnego bloga na ich temat. Porusza na nim bardzo istotne kwestie żywieniowe, zdrowotne oraz dotyczące odpowiedniej opieki nad zwierzętami.

Kasia prowadzi również badania laboratoryjne m.in. na próbkach karm dla zwierząt, z których można się wiele nauczyć i wyciągnąć odpowiednie wnioski.  Z tego miejsca chciałbym Was serdecznie zaprosić na Jej bloga, a teraz zapraszam do lektury! 🙂

 

Czym jest popiół surowy?

Popiół surowy to po prostu składniki mineralne zawarte w karmie. Jest to jedna z niezbędnych do życia grup substancji odżywczych zawartych w żywności, podobnie jak białka, tłuszcze czy węglowodany. Oznacza to, że popiół surowy odnajdziemy w rubryce „Analiza chemiczna” lub „Składniki analityczne” (producenci stosują różne nazewnictwo).

Co ważne: popiół surowy znajdziemy w każdej karmie. Producenci karm mają obowiązek podać jego zawartość procentową na etykiecie. Czasem jednak na etykietach widnieją bardziej przystępne nazwy, na przykład prostsze „Składniki mineralne:… %”. Mimo wszystko pamiętaj, że to nadal popiół surowy i takie jest jego profesjonalne, naukowe nazewnictwo.

 

Skąd nazwa „popiół”?

Nazwa niezbyt przyjazna, ale mająca swoje uzasadnienie. Bowiem oznaczanie popiołu surowego odbywa się przez spalanie próbki w bardzo wysokiej temperaturze (około 550-600˚C) przez kilka godzin w piecu muflowym. Inaczej nazywamy to procesem mineralizacji próby. Przy tak wysokich temperaturach spala się wszelka materia organiczna. W rezultacie otrzymujemy materię nieorganiczną, która ma formę popiołu. To właśnie dlatego nazywamy to „popiołem surowym”.

 

Czy popiół surowy w karmie jest potrzebny?

Składniki mineralne (czyli nasz tajemniczy popiół surowy lub jeszcze inaczej: makro- i mikroelementy) pełnią wiele funkcji w organizmie zwierząt. Ich rolą jest między innymi:

    • Wchodzą w skład komórek, płynów ustrojowych, enzymów i hormonów
    • Stanowią materiał budulcowy m.in. kości, szkliwa, skóry i włosów
    • Biorą udział w transporcie tlenu do komórek
    • Regulują gospodarkę wodno-elektrolitową
    • Utrzymują równowagę kwasowo-zasadową
    • Pomagają zachować prawidłową pobudliwość nerwów oraz mięśni

 

Reasumując: składniki mineralne są niezwykle istotne dla prawidłowego wzrostu i funkcjonowania organizmu. Dlatego ich obecność w diecie psa i kota jest niezbędna. Jednakże czy im więcej popiołu surowego w karmie, tym lepiej?

 

Analiza mineralna karmy

Dowiedz się więcej o istocie fosforu w diecie psa i kota: ,,Fosfor – niedobór i nadmiar”.

 

Ile popiołu surowego powinno się znaleźć w karmie?

Dobrej jakości karmy bytowe dla zwierząt powinny zawierać od 5 do 10% popiołu surowego w suchej masie. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt wysoka zawartość, mogą powodować zaburzenia w gospodarce mineralnej organizmu. Również bardzo ważna jest ilość poszczególnych makro- i mikroelementów. Niestety rzadko kiedy producenci karm podają tak szczegółowe dane na swoich etykietach.

Zbyt duża zawartość popiołu w karmie dla zwierząt wcale nie jest pożądana. Albowiem w przypadku składników mineralnych w szczególności obowiązuje zasada „Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”. Nadmierna podaż niektórych minerałów może działać toksycznie, dlatego dla niektórych pierwiastków zostały określone nie tylko minimalne, ale także maksymalne zalecane zawartości w diecie psa i kota (m.in. dla żelaza, selenu, cynku czy miedzi). Pamiętaj zatem, że zbyt duży procent popiołu surowego w karmie wcale nie jest korzystny.

 

Więcej o karmach przeczytasz w artykule ,,Dobra karma dla psa lub kota”.

 

Podsumowanie

Podsumowując, popiół surowy nie jest kolejnym tanim wypełniaczem karm. Nie znajdziemy go w składnikach karmy, lecz w analizie chemicznej. Popiół to niezwykle istotne dla zdrowia składniki mineralne, które powinny być dostarczane naszym zwierzakom w odpowiednich ilościach. Dzięki nim organizm psa i kota będzie prawidłowo funkcjonował.

 

Autor:
Kasia Kazimierska – Zwierzęcy Punkt Widzenia
https://zwierzecy.pl/
Blog o zwierzętach, dla zwierząt

2 komentarze

    • Dzięki za komentarz :). Tak niektóre osoby nie wiedzą, że istnieje coś takiego jak popiół surowy lub traktują go jako coś negatywnego, a w rzeczywistości nie jest on niczym złym 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz