Uszy u kota to bardzo ważna część ich ciała. Charakterystyczne ruchliwe trójkąciki poruszające się w różne strony nadają tym pięknym zwierzętom wyjątkowości. Natura dobrze przemyślała budowę i funkcje kocich uszu – z jednej strony są one niezwykle czułe, z drugiej posiadają cechy chroniące je przed uszkodzeniem. Miłośnicy kotów wiedzą, że są one dodatkowo środkiem komunikacji i stanowią istotny element mowy ciała. Co warto wiedzieć o kocich uszach?
Budowa kociego ucha
Jak zbudowane jest ucho kota? Tak jak u wszystkich ssaków, jest ono anatomicznie podzielone na ucho zewnętrzne, ucho środkowe oraz ucho wewnętrzne. Ucho zewnętrzne obejmuje małżowinę uszną, przewód słuchowy w kształcie litery „L” i zewnętrzną powierzchnię błony bębenkowej. Małżowina uszna kota jest zbudowana w taki sposób, by jak najlepiej wyłapywać dźwięki dochodzące z różnych kierunków. Dzięki odpowiedniemu umięśnieniu uszy kota mogą poruszać się niezależnie od siebie i każde z nich może być zwrócone w inną stronę. Wejście do kanału słuchowego zasłaniają długie włosy, które mają za zadanie uniemożliwić przedostanie się do środka ciał obcych. Dalej, w uchu środkowym, znajdują się elementy przewodzące i wzmacniające falę akustyczną (m.in kosteczki słuchowe czy ślimak), natomiast ucho wewnętrzne służy do przetwarzania odebranych dźwięków w impulsy nerwowe oraz odpowiada za zmysł równowagi.
Koci słuch
To, że koty słyszą lepiej niż ludzie nikogo nie dziwi. Jednak ciekawostką jest, że zmysł słuchu kotów jest dwukrotnie czulszy niż u psów! Jak słyszą koty? Ich słuch obejmuje tak szeroki zakres częstotliwości, że część z nich jest dla człowieka nieuchwytna i osiąga kategorię ultradźwięków. W dodatku, dzięki możliwości poruszania uszami niezależnie od siebie, koty potrafią z ogromna precyzją wychwycić kierunek, z którego dobiega dźwięk. Właśnie to czyni z nich tak wyśmienitych nocnych łowców. Z drugiej strony odgłosy, które dla nas są do zaakceptowania, dla kota mogą być bardzo drażniące. Najlepiej widać to w sytuacji, gdy w okolicy mieszkania pojawi się jakieś źródło hałasu (np. remont czy wprowadzka sąsiadów ze szczekającym psem). Niektóre koty mogą w takiej sytuacji reagować stresem nawet, jeśli według opiekunów nowe odgłosy nie są niczym uciążliwym.
Bardzo niebezpiecznie dla kociego słuchu są obroże z dzwoneczkiem, o których możesz przeczytać w artykule ,,Obroża z dzwoneczkiem dla kota i psa”.
Najczęstsze choroby uszu u kota
Mimo, że kocie uszy dzięki swojej anatomii są dość dobrze chronione, mogą pojawić się w ich obrębie różnego typu choroby. Najczęstszym problemem są choroby pasożytnicze (świerzbowiec uszny), zapalenia na tle bakteryjnym i grzybiczym, a także ciała obce, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia dermatologiczne (m.in. na tle alergicznym), oparzenia słoneczne i nowotwory (występujące najczęściej u kotów o białych uszach). U osobników wychodzących i żyjących w stadach zdarzają się również uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. bójkami.
Poznaj najczęstsze objawy choroby u kota: ,,10 objawów choroby u kota”.
Choroby uszu u kota – objawy
Najbardziej widocznym objawem choroby ucha jest drapanie i pocieranie małżowiny usznej oraz potrząsanie głową. Kot może też nienaturalnie przechylać głowę w kierunku chorego ucha, kulić je i mrużyć oko położone po tej samej stronie. Z czasem, gdy problem się nasili, ucho może stać się czerwone, gorące i bolesne. W jego okolicy często pojawiają się ślady zadrapań, które stają się dodatkowymi wrotami zakażenia. Może być też widać dużą ilość wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. W zaniedbanych przypadkach możliwe jest wtórne zapalenia ucha środkowego oraz wewnętrznego, a co za tym idzie – mogą pojawić się problemy z zachowaniem równowagi, porażenie nerwów twarzowych oraz inne objawy neurologiczne. W przypadku niektórych chorób (dermatologicznych, autoimmunologicznych czy nowotworowych) pierwszym objawem może być wyłącznie zmiana wyglądu małżowiny usznej, a zwłaszcza pokrywającej ją skóry.
Zapalenie ucha u kota
Zapalenie ucha u kota powinno natychmiast skierować nasze kroki w stronę przychodni weterynaryjnej. Jeśli pojawiły się niepokojące objawy lub coś zmieniło się w wyglądzie małżowiny usznej, najlepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Im dłużej trwa infekcja, tym trudniej ją wyleczyć i ostatecznie „zwykłe” zapalenie ucha zewnętrznego może skończyć się długotrwałym i problematycznym leczeniem głębszych odcinków aparatu słuchu. W trakcie wizyty lekarz weterynarii zajrzy do ucha i oceni jego wygląd. Częstym postępowaniem jest pobranie próbki wydzieliny do badania mikroskopowego. W ten sposób można m.in. dowiedzieć się czy ucho zostało zaatakowane przez świerzbowca usznego, czy problem jest natury bakteryjnej lub grzybiczej. Na tej podstawie zostanie wdrożone leczenie – najczęściej w postaci kropli lub maści, którą należy aplikować do ucha zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Zwykle zapalenie ucha zewnętrznego leczy się kilkanaście dni, natomiast jeśli rozniesie się ono głębiej – może to trwać nawet kilka tygodni.
Brudne uszy u kota – czy należy je czyścić?
Niektórzy producenci proponują opiekunom kotów regularną profilaktykę zapalenia ucha w postaci aplikacji płynów czyszczących. Jednak w przypadku większości kotów takie działanie w żaden sposób nie pomaga, a może wręcz zaszkodzić. Płyny tego typu mogą spowodować podrażnienia i wtórnie przyczynić się do zapalenia przewodu słuchowego. Czasem rzeczywiście mogą być przydatne, ale tylko w konkretnych przypadkach – wtedy taką profilaktykę może zalecić lekarz weterynarii. Uszy z natury są chronione przez woskowinę i to ona ma za zadanie oblepić ewentualne zabrudzenia i pomóc usunąć je na zewnątrz. Jeśli zdarzy się, że pojawi jej się więcej niż zwykle (przy braku objawów zapalenia ucha), można po prostu delikatnie zmyć ją z małżowiny usznej. Nie wolno jednak czyścić kocich uszu patyczkami ani wkładać innych rzeczy w kanał słuchowy na własną rękę – jest to dozwolone jedynie w szczególnych przypadkach i to na wyraźne zalecenie lekarskie.