KotyZdrowieObjawy choroby u kota

Jako opiekunowie kotów, powinniśmy umieć odpowiednio zadbać o naszego pupila. Jedną z ważnych umiejętności jest rozpoznanie objawów choroby u kota. Koty pod tym aspektem są bardzo skrytymi zwierzętami, gdyż doskonale maskują ból i negatywne objawy, dlatego tak ważne jest umieć je odpowiednio odczytać.

 

 1. Chudnięcie kota
 2. Specyficzne wypadanie sierści u kota
 3. Nadmierne picie wody przez kota
 4. Apatia u kota
 5. Wymioty u kota
 6. Biegunka u kota
 7. Pozycja bólowa u kota
 8. Kichanie i kaszel u kota
 9. Zmiany skórne u kota
 10. Zmiany w zachowaniu u kota

 

Chudnięcie kota

Nadmierny lub gwałtowny spadek masy ciała kota to jeden z pierwszych sygnałów, że mamy do czynienia z chorobą. Powodów chudnięcia kota może być mnóstwo od błędów żywieniowych, przez choroby metaboliczne, aż po zarażenia pasożytami. Istotne jest regularne ważenie kota oraz kontrola jego sylwetki. Jeśli zauważymy jakieś odstępstwa, powinniśmy skonsultować to z lekarzem weterynarii.

 

Specyficzne wypadanie sierści u kota

Wszystkie koty gubią sierść, jest to naturalny proces wymiany okrywy włosowej. Natomiast zdarzają się sytuacje, gdzie wypadanie sierści możemy podciągnąć pod objawy choroby. Jeśli mamy do czynienia z nadmiernym lub plackowatym wypadaniem sierści u kota, to powinna nam się zaświecić czerwona lampka. Zbyt intensywne wypadanie sierści może wskazywać na problemy cukrzycowe, zaś wyłysienia w okolicach oczu i pyszczka na obecność pasożytów. Gubienie zbyt dużej ilości sierści oraz jej stan może być związany również z nieodpowiednią lub niekompletną dietą kota.

Więcej o gubieniu sierści możesz przeczytać w artykule: ,,Wypadanie sierści — jak sobie z tym radzić?”.

 

Drapanie się kota

Nadmierne picie wody przez kota

Koty z natury piją niewiele wody, a jednak nawodnienie organizmu jest bardzo istotne. Koty wodę pozyskują głównie z pożywienia i jest to dla nich jak najbardziej naturalne oraz wystarczające. Jeśli obserwujemy, że kot pije bardzo dużo wody, to może wskazywać na początki choroby. Nadmierne picie wody przez kota bardzo często wskazuje na takie choroby jak cukrzyca, czy choroby nerek. W tej sytuacji kot bardzo szybko powinien zostać przebadany, szczególnie pod kątem tych chorób. Koty jedzące suchą karmę również będą spożywały więcej wody, natomiast nie jest to dla nich ani naturalne, ani zdrowe, ale wodę powinny mieć stale dostępną.

O tym, jak ważna jest woda dla kociego organizmu, przeczytasz w artykule: ,,Woda dla psa i kota jako ważny składnik diety”.

 

Kot pijący wodę

Apatia u kota

Jedną z naturalnych kocich potrzeb jest polowanie. W warunkach domowych zastępujemy je zabawą oraz w konsekwencji posiłkiem. Jeśli kot przez cały dzień jest osowiały, ospały, niechętny do jakichkolwiek zabaw ruchowych, to może świadczyć o rozpoczynającym się stanie chorobowym. Oczywiście mogą się zdarzyć dni, gdy kot jest mniej lub bardziej aktywny, bo jest to jak najbardziej normalne. Chodzi tu bardziej o sytuacje, gdy apatia u kota pojawia się nagle i utrzymuje się przez pewien dłuższy czas.

 

Apatia u kota

Wymioty u kota

U kotów zdarzają się wymioty, związane z zaleganiem bezoarów (kul włosowych). Takie zachowanie przeważnie nie jest objawem choroby, a naturalną metodą „odetkania” układu pokarmowego. W takiej sytuacji powinniśmy przeciwdziałać nadmiernym zaleganiu kul włosowych u kota. Natomiast jeśli wymioty u kota występują regularnie, często oraz np. brak w nich treści pokarmowej, to już może wskazywać na stan chorobowy. Wymioty mogą pojawiać się przy niewydolności nerek, nietolerancjach pokarmowych, czy zatruciu pokarmowym.

 

Biegunka u kota

Biegunka u kotów również może wskazywać na problemy zdrowotne. Zdarzają się przypadki jednorazowej niestrawności, gdzie problem luźniejszego kału pojawia się raz czy dwa razy. Natomiast jeśli biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas, to powinniśmy problem skonsultować z lekarzem weterynarii.

 

Pozycja bólowa u kota

Znajomość terminu, jakim jest pozycja bólowa u kota, może pomóc nam zdiagnozować, że kot czuje pewien dyskomfort lub ból. Pozycje bólowe możemy podzielić na 3 grupy:

 • pozycja bólowa kucająca;
 • head pressing;
 • oddawanie moczu lub kału poza kuwetą;

 

Pozycja bólowa kucająca

Jest to pozycja niestety dość często mylona z tzw. pozycją „na chlebek”, którą koty bardzo często przybierają. Pozycja bólowa kucająca charakteryzuje się szczególnie tym, że brzuch jest zdecydowanie odciągnięty od podłoża na której siedzi kot, a ciężar ciała przenoszony jest na przednie łapy. Na pyszczku zauważalne jest napięcie, może występować napięty kark i plecy, a głowa i uszy mogą być skierowane w dół. Widząc takie zachowanie u naszego kota, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii oraz przebadać naszego pupila.

 

Pozycja bólowa kucająca

Head pressing

Pozycja ta charakteryzuje się tym, że kot przyciska głowę do ściany lub innej powierzchni. Takie zachowanie świadczy o tym, że zwierzę odczuwa silny ból. W taki sposób kot odcina się od bodźców zewnętrznych, takich jak np. drażniące światło.

Przyczyny head pressingu:

 • zaburzenia neurologiczne;
 • toksykoza (zatrucie);
 • zakażenie pasożytami;
 • udar;
 • guz mózgu;

Widząc tę pozycję bólową, nie można jej lekceważyć. Nie powinniśmy jej również mylić z ,,barankowaniem” oznaczającym kocią radość.

 

Head pressing

 

Poniższe zdjęcie przedstawia Mię, krótko po zabiegu kastracji. Widoczny był ewidentny wstręt na światło oraz uczucie dyskomfortu lub bólu.

 

Pozycja bólowa

 

Więcej o zjawisku head pressingu możesz przeczytać w artykule dr Karen Becker.

 

Oddawanie moczu lub kału poza kuwetą

Wszelkie zachowania objawiające się załatwianiem się kota poza kuwetą mogą wskazywać na problemy zdrowotne (szczególnie choroby nerek i układu moczowego) oraz nadmierny stres. Pierwsze co powinno zostać zrobione, w sytuacji, gdy kot oddaje mocz lub kał poza kuwetą, to przeprowadzenie u kota badań krwi, moczu i kału. Zdarza się również, że czasami takie zachowania wynikają z zupełnie innego powodu, jak np. niewłaściwie dobrany żwirek lub problemy behawioralne. Natomiast pierwsze, co powinniśmy wykluczyć, to problemy zdrowotne u kota.

 

Załatwianie się poza kuwetą

Kichanie i kaszel u kota

Są to objawy, które występują w sytuacji zalegania kul włosowych w układzie pokarmowym kota. Natomiast jeśli zdarzają się regularne napady kichania, czy kaszlu u kota to należy zwierzę dokładnie przebadać. Takie objawy mogą wskazywać np. na choroby pasożytnicze lub choroby układu oddechowego i sercowego.

 

Zmiany skórne u kota

Wszelkie zmiany skórne, wypryski, wyłysienia, zaczerwienienia mogą wskazywać na objawy choroby, alergii lub nietolerancji pokarmowej u kota. W takiej sytuacji najpierw zwraca się uwagę na dietę kota, lecz jeśli jest ona odpowiedniej jakości, to na początku należy wykonać dokładne badania krwi, aby wykluczyć problemy zdrowotne.

O tym, jak powinna wyglądać odpowiednia dieta dla kota przeczytasz w artykule: ,,Jak karmić kota? – dieta dla kota”.

 

Oczy kota

Zmiany w zachowaniu u kota

Wszelkie odstępstwa od naturalnego zachowania kota mogą wskazywać na początki lub rozwijający się stan chorobowy. Do najpopularniejszych zmian w zachowaniu u kota możemy zaliczyć:

 • osowiałość;
 • nadmierną aktywność;
 • agresję;
 • skrytość, unikanie kontaktu;
 • nadmierną senność;
 • niepokój;
 • nadmierną wokalizację;

 

Podsumowanie

Powyższe zestawienie objawów choroby u kota przedstawia te najczęściej spotykane, natomiast właściwa lista jest znacznie bardziej rozbudowana. Niektóre objawy choroby u kota mogą pojawić się nagle i będą wskazywać na poważniejszą chorobę. Te powyższe objawy to pewien drogowskaz, który powinien zasugerować wizytę z kotem u lekarza weterynarii.

Poniżej dodaję jeszcze ogólną infografikę skupiającą się na pozycjach bólowych u kota.

 

Pozycje bólowe u kota

9 komentarzy

 1. Bardzo ciekawy poradnik. Mój kot kiedy był chory przestał jeść. Warto obserwować zwierzaka i jak najszybciej pomóc mu w tych trudnych chwilach

 2. Żałuję, że nie trafiłam tutaj przed śmiercią mojej kochanej kotki. Chore nerki doprowadziły do jej odejścia. Nie odczytałam zmian jakie zaszły w jej zachowaniu. Bardzo boli…

  • Czasem nie jesteśmy w stanie niektórych sytuacji przewidzieć, a czasem też niektóre rzeczy są nieuniknione, chociaż bywają kompletnie niesprawiedliwe. Kotka na pewno pomimo bólu w związku z chorobą, była szczęśliwa mając kochającą opiekunkę 🙂

  • Moja kotka ma niewydolność nerek jest leczona w klinice nefrologicznej ale od tygodnia ma problem z oddawaniem moczu cały czas jest w pozycji bólowej wymiotuje czy powinnam ja uśpić czy poczekać jak biedactwo samo odejdzie

   • Powinnaś to szczegółowo omówić ze swoim prowadzącym lekarzem weterynarii. Powinien on przedstawić rokowania oraz zasugerować, co jeszcze można zrobić. Czasem niestety zdarzają się sytuacje, na które kompletnie nie mamy wpływu i gdy widzimy, że kot się męczy, to jedynym wyjściem niestety bywa eutanazja. Natomiast, to jest oczywiście ostateczny krok, tak więc wcześniej warto omówić wszelkie opcje. Bardzo współczuję z powodu kotki 🙁

 3. Moja kotak nagle zaczęła pić dużo wody. Zaczęło się od dzisiaj. Miała pobraną krew na biochemię a jutro wizyta na 18. Czy powinnam jeszcze dzisiaj kolejny raz zgłosić zmianę w zachowaniu kotki? Bardzo się martwię.

  • Tak zdecydowanie warto lekarza weterynarii o wszystkim informować. Poza badaniem krwi polecam jeszcze zbadać mocz.

 4. Mam 9 tygodniową kotkę. Jest u nas od tygodnia. Ogólnie dużo pije wody. Karmę dostaję mokrą i suchą, a także raz dziennie mleko uzupełniające Lactol. Niestety zdarzyło się jej już kilkukrotnie zsikac się poza kuwetą. Nie wiem czy mam się czym martwić.

  • Zdecydowanie w tej sytuacji warto by było zrobić kotce badania krwi i moczu, aby wykluczyć podłoże zdrowotne. Natomiast problem może również leżeć po stronie behawioralnej z uwagi na zbyt wczesne odłączenie od matki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz