Jako opiekunowie kotów, powinniśmy umieć odpowiednio zadbać o naszego pupila. Jedną z ważnych umiejętności jest rozpoznanie objawów choroby u kota. Koty pod tym aspektem są bardzo skrytymi zwierzętami, gdyż doskonale maskują ból i negatywne objawy, dlatego tak ważne jest umieć je odpowiednio odczytać.
- Chudnięcie kota
- Specyficzne wypadanie sierści u kota
- Nadmierne picie wody przez kota
- Apatia u kota
- Wymioty u kota
- Biegunka u kota
- Pozycja bólowa u kota
- Kichanie i kaszel u kota
- Zmiany skórne u kota
- Zmiany w zachowaniu u kota
Świetną profilaktyką przed chorobami jest odpowiednia dieta. Jednym z najlepszych możliwych rozwiązań żywieniowych dla kotów jest dieta BARF. Jeśli chcesz nauczyć się tej diety i wprowadzić ją u swojego pupila, to zerknij na mój kurs online ,,Dieta BARF jest prosta – kot”.
Jeżeli potrzebujesz indywidualnego wsparcia w celu poprawienia zdrowia swojego kota, możesz zapisać się do mnie na konsultację żywieniową. Poza dietą BARF zajmuję się też dietą gotowaną i opartą o karmy mokre.
Chudnięcie kota
Nadmierny lub gwałtowny spadek masy ciała kota to jeden z pierwszych sygnałów, że mamy do czynienia z chorobą. Powodów chudnięcia kota może być mnóstwo od błędów żywieniowych, przez choroby metaboliczne, aż po zarażenia pasożytami. Istotne jest regularne ważenie kota oraz kontrola jego sylwetki. Jeśli zauważymy jakieś odstępstwa, powinniśmy skonsultować to z lekarzem weterynarii.
Specyficzne wypadanie sierści u kota
Wszystkie koty gubią sierść, jest to naturalny proces wymiany okrywy włosowej. Natomiast zdarzają się sytuacje, gdzie wypadanie sierści możemy podciągnąć pod objawy choroby. Jeśli mamy do czynienia z nadmiernym lub plackowatym wypadaniem sierści u kota, to powinna nam się zaświecić czerwona lampka. Zbyt intensywne wypadanie sierści może wskazywać na problemy cukrzycowe, zaś wyłysienia w okolicach oczu i pyszczka na obecność pasożytów. Gubienie zbyt dużej ilości sierści oraz jej stan może być związany również z nieodpowiednią lub niekompletną dietą kota.
Więcej o gubieniu sierści możesz przeczytać w artykule: ,,Wypadanie sierści — jak sobie z tym radzić?”.
Nadmierne picie wody przez kota
Koty z natury piją niewiele wody, a jednak nawodnienie organizmu jest bardzo istotne. Koty wodę pozyskują głównie z pożywienia i jest to dla nich jak najbardziej naturalne oraz wystarczające. Jeśli obserwujemy, że kot pije bardzo dużo wody, to może wskazywać na początki choroby. Nadmierne picie wody przez kota bardzo często wskazuje na takie choroby jak cukrzyca, czy choroby nerek. W tej sytuacji kot bardzo szybko powinien zostać przebadany, szczególnie pod kątem tych chorób. Koty jedzące suchą karmę również będą spożywały więcej wody, natomiast nie jest to dla nich ani naturalne, ani zdrowe, ale wodę powinny mieć stale dostępną.
O tym, jak ważna jest woda dla kociego organizmu, przeczytasz w artykule: ,,Woda dla psa i kota jako ważny składnik diety”.
Apatia u kota
Jedną z naturalnych kocich potrzeb jest polowanie. W warunkach domowych zastępujemy je zabawą oraz w konsekwencji posiłkiem. Jeśli kot przez cały dzień jest osowiały, ospały, niechętny do jakichkolwiek zabaw ruchowych, to może świadczyć o rozpoczynającym się stanie chorobowym. Oczywiście mogą się zdarzyć dni, gdy kot jest mniej lub bardziej aktywny, bo jest to jak najbardziej normalne. Chodzi tu bardziej o sytuacje, gdy apatia u kota pojawia się nagle i utrzymuje się przez pewien dłuższy czas.
Wymioty u kota
U kotów zdarzają się wymioty, związane z zaleganiem bezoarów (kul włosowych). Takie zachowanie przeważnie nie jest objawem choroby, a naturalną metodą „odetkania” układu pokarmowego. W takiej sytuacji powinniśmy przeciwdziałać nadmiernym zaleganiu kul włosowych u kota. Natomiast jeśli wymioty u kota występują regularnie, często oraz np. brak w nich treści pokarmowej, to już może wskazywać na stan chorobowy. Wymioty mogą pojawiać się przy niewydolności nerek, nietolerancjach pokarmowych, czy zatruciu pokarmowym.
Biegunka u kota
Biegunka u kotów również może wskazywać na problemy zdrowotne. Zdarzają się przypadki jednorazowej niestrawności, gdzie problem luźniejszego kału pojawia się raz czy dwa razy. Natomiast jeśli biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas, to powinniśmy problem skonsultować z lekarzem weterynarii.
Pozycja bólowa u kota
Znajomość terminu, jakim jest pozycja bólowa u kota, może pomóc nam zdiagnozować, że kot czuje pewien dyskomfort lub ból. Pozycje bólowe możemy podzielić na 3 grupy:
- pozycja bólowa kucająca;
- head pressing;
- oddawanie moczu lub kału poza kuwetą;
Pozycja bólowa kucająca
Jest to pozycja niestety dość często mylona z tzw. pozycją „na chlebek”, którą koty bardzo często przybierają. Pozycja bólowa kucająca charakteryzuje się szczególnie tym, że brzuch jest zdecydowanie odciągnięty od podłoża na której siedzi kot, a ciężar ciała przenoszony jest na przednie łapy. Na pyszczku zauważalne jest napięcie, może występować napięty kark i plecy, a głowa i uszy mogą być skierowane w dół. Widząc takie zachowanie u naszego kota, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii oraz przebadać naszego pupila.
Head pressing
Pozycja ta charakteryzuje się tym, że kot przyciska głowę do ściany lub innej powierzchni. Takie zachowanie świadczy o tym, że zwierzę odczuwa silny ból. W taki sposób kot odcina się od bodźców zewnętrznych, takich jak np. drażniące światło.
Przyczyny head pressingu:
- zaburzenia neurologiczne;
- toksykoza (zatrucie);
- zakażenie pasożytami;
- udar;
- guz mózgu;
Widząc tę pozycję bólową, nie można jej lekceważyć. Nie powinniśmy jej również mylić z ,,barankowaniem” oznaczającym kocią radość.
Poniższe zdjęcie przedstawia Mię, krótko po zabiegu kastracji. Widoczny był ewidentny wstręt na światło oraz uczucie dyskomfortu lub bólu.
Więcej o zjawisku head pressingu możesz przeczytać w artykule dr Karen Becker.
Oddawanie moczu lub kału poza kuwetą
Wszelkie zachowania objawiające się załatwianiem się kota poza kuwetą mogą wskazywać na problemy zdrowotne (szczególnie choroby nerek i układu moczowego) oraz nadmierny stres. Pierwsze co powinno zostać zrobione, w sytuacji, gdy kot oddaje mocz lub kał poza kuwetą, to przeprowadzenie u kota badań krwi, moczu i kału. Zdarza się również, że czasami takie zachowania wynikają z zupełnie innego powodu, jak np. niewłaściwie dobrany żwirek lub problemy behawioralne. Natomiast pierwsze, co powinniśmy wykluczyć, to problemy zdrowotne u kota.
Kichanie i kaszel u kota
Są to objawy, które występują w sytuacji zalegania kul włosowych w układzie pokarmowym kota. Natomiast jeśli zdarzają się regularne napady kichania, czy kaszlu u kota to należy zwierzę dokładnie przebadać. Takie objawy mogą wskazywać np. na choroby pasożytnicze lub choroby układu oddechowego i sercowego.
Zmiany skórne u kota
Wszelkie zmiany skórne, wypryski, wyłysienia, zaczerwienienia mogą wskazywać na objawy choroby, alergii lub nietolerancji pokarmowej u kota. W takiej sytuacji najpierw zwraca się uwagę na dietę kota, lecz jeśli jest ona odpowiedniej jakości, to na początku należy wykonać dokładne badania krwi, aby wykluczyć problemy zdrowotne.
O tym, jak powinna wyglądać odpowiednia dieta dla kota przeczytasz w artykule: ,,Jak karmić kota? – dieta dla kota”.
Zmiany w zachowaniu u kota
Wszelkie odstępstwa od naturalnego zachowania kota mogą wskazywać na początki lub rozwijający się stan chorobowy. Do najpopularniejszych zmian w zachowaniu u kota możemy zaliczyć:
- osowiałość;
- nadmierną aktywność;
- agresję;
- skrytość, unikanie kontaktu;
- nadmierną senność;
- niepokój;
- nadmierną wokalizację;
Podsumowanie
Powyższe zestawienie objawów choroby u kota przedstawia te najczęściej spotykane, natomiast właściwa lista jest znacznie bardziej rozbudowana. Niektóre objawy choroby u kota mogą pojawić się nagle i będą wskazywać na poważniejszą chorobę. Te powyższe objawy to pewien drogowskaz, który powinien zasugerować wizytę z kotem u lekarza weterynarii.
Poniżej dodaję jeszcze ogólną infografikę skupiającą się na pozycjach bólowych u kota.
Bardzo ciekawy poradnik. Mój kot kiedy był chory przestał jeść. Warto obserwować zwierzaka i jak najszybciej pomóc mu w tych trudnych chwilach
Żałuję, że nie trafiłam tutaj przed śmiercią mojej kochanej kotki. Chore nerki doprowadziły do jej odejścia. Nie odczytałam zmian jakie zaszły w jej zachowaniu. Bardzo boli…
Czasem nie jesteśmy w stanie niektórych sytuacji przewidzieć, a czasem też niektóre rzeczy są nieuniknione, chociaż bywają kompletnie niesprawiedliwe. Kotka na pewno pomimo bólu w związku z chorobą, była szczęśliwa mając kochającą opiekunkę 🙂
Witam
Nasza kotka najprawdopodobniej połkneła zatyczkę z jakiegoś kosmetyku taka wysoka na 2.5 cm i szeroką na 1 cm. Weterynarz polecił dać jej do pyszczka olej i obserwować jej zachowanie.
Co można jeszcze zrobić?
Oczywiście trzeba kota obserwować, czy nic się nie dzieje. Natomiast ja raczej szedłbym w kierunku diagnostyki obrazowej, aby sprawdzić, czy ta zatyczka gdzieś czasem nie utknęła. Sam olej może nie wystarczyć.
Kot wyrywa na ogonie sierść aż do krwi
Warto skonsultować kota u lekarza weterynarii. Może to być też objaw alergii pokarmowej.
moja 1.5 roczna kotka od 3 tygodni wymiotuje pianą lub żółcią, czasem jedzeniem. Miała robione parę razy USG plus RtG z kontrastem nie wyszło nic. Zwymiotowała kawałkiem zabawki, było dobrze przez tydzień teraz jest to samo. Co nie zje to zwymiotuje. Żaden lekarz nie wie co jej dolega, krew tez wychodzi dobrze. Brała antybiotyk, starydy i nic. Widać że boli ją brzuch, całe dnie przesypia.
Tego typu objawy mogą świadczyć o alergii pokarmowej, dlatego dobrym pomysłem byłoby rozważenie diety eliminacyjnej. Również warto podawać coś na odkłaczanie. W badaniach krwi koniecznie polecam zbadać witaminę b12 i kwas foliowy.
Kotka powinna dostawać probiotyki przynajmniej i conajmniej przez 2 miesiące.
Probiotyk podajesz rano na czczo, to tak, aby szybko trafił do jelit, gdzie ma wykonać zadanie, a nie utknął z pokarmem w wysokiej temperaturze żołądka ,gdzie straci 90 % właściwości..
Rozpuszczasz go w 1-2 ml letniej wody i strzykawką podajesz wprost do pysia. Po 15 minutach dajesz jedenie.
witam mam problem od jakiegoś czasu mój kot nie chce sam jeść karmię go daje.mu pić schudł 2 kg wyniki wyszły bardzo dobre a kot dalej chory nie wiem co robić mój weterynarz mówi obserwować. ale ile można co mogę jeszcze zrobić ?
Dzień dobry, powody mogą być bardzo różne, zdrowotne, żywieniowe lub behawioralne. Musiałbym przeanalizować stan zdrowia kota i jego dotychczasowe żywienie. Zapraszam na konsultację, to postaram się pomóc 🙂
Moja kotka ma niewydolność nerek jest leczona w klinice nefrologicznej ale od tygodnia ma problem z oddawaniem moczu cały czas jest w pozycji bólowej wymiotuje czy powinnam ja uśpić czy poczekać jak biedactwo samo odejdzie
Powinnaś to szczegółowo omówić ze swoim prowadzącym lekarzem weterynarii. Powinien on przedstawić rokowania oraz zasugerować, co jeszcze można zrobić. Czasem niestety zdarzają się sytuacje, na które kompletnie nie mamy wpływu i gdy widzimy, że kot się męczy, to jedynym wyjściem niestety bywa eutanazja. Natomiast, to jest oczywiście ostateczny krok, tak więc wcześniej warto omówić wszelkie opcje. Bardzo współczuję z powodu kotki 🙁
Moja kotak nagle zaczęła pić dużo wody. Zaczęło się od dzisiaj. Miała pobraną krew na biochemię a jutro wizyta na 18. Czy powinnam jeszcze dzisiaj kolejny raz zgłosić zmianę w zachowaniu kotki? Bardzo się martwię.
Tak zdecydowanie warto lekarza weterynarii o wszystkim informować. Poza badaniem krwi polecam jeszcze zbadać mocz.
Mam 9 tygodniową kotkę. Jest u nas od tygodnia. Ogólnie dużo pije wody. Karmę dostaję mokrą i suchą, a także raz dziennie mleko uzupełniające Lactol. Niestety zdarzyło się jej już kilkukrotnie zsikac się poza kuwetą. Nie wiem czy mam się czym martwić.
Zdecydowanie w tej sytuacji warto by było zrobić kotce badania krwi i moczu, aby wykluczyć podłoże zdrowotne. Natomiast problem może również leżeć po stronie behawioralnej z uwagi na zbyt wczesne odłączenie od matki.
Dzień dobry,
Mam 14-letnią kotkę . Ma alergie pokarmową na ryż, wołowinę, wieprzowinę, groch . Od miesiąca ma zdiagnozowane zapalenie trzustki :(. Jak mogę jej pomóc, czym ją karmić, żeby ulżyć trzustce? Producenci nie podają dokładnie składu karmy, dieta lekkostrawna powoduje u niej dodatkowe drapanie.
Dzień dobry, przy chorej trzustce najlepiej się sprawdza dieta gotowana i taką też polecam wprowadzić u kotki. Dodatkowo z uwagi na alergie może być konieczność przeprowadzenia diety eliminacyjnej.
Dzień dobry
Moja kotka od pewnego czasu zaczęła dziwnie zachowywać – wskakuję na moje łóżko, ugniata pościel mrucząc i jeśli ktoś ją dotknie w tym czasie od razu atakuje. Podczas ugniatania również dziwnie pociera pupą. Czy to jakaś choroba? Nigdy się tak nie zachowywała.
Dzień dobry, czy kotka jest wykastrowana? Tego typu zachowania mogą wskazywać na frustrację, co może mieć związek z jakimś stanem chorobowym w organizmie.
Witam, mam kilku letnią kotkę, zawsze była dość „dzikim” kotem. Ruchliwa, ciężko było ją utrzymać w domu w ciągu dnia, rzadko spała w domu w nocy (mieszkam na wsi), lecz od kilku dni jest nie do poznania, jest bardzo ospała, śpi prawie cały dzień, A jeśli się budzi to tylko po to żeby coś zjeść i wraca z powrotem do swojego legowiska. Zauważyłam również że ma ostatnio bardzo ciepłe uszy, nie wiem czy to może być coś złego. Proszę o pomoc
Dzień dobry, w tej sytuacji warto zabrać kotkę na badania krwi, aby wykluczyć podłoże zdrowotne zmiany zachowania.
Witam, miałam przykre zdarzenie z kotką, którą adoptowałam ze schroniska. Miała około 6 mc pakiet szczepień i po sterylizacji. W domu mam 2 dorosłe kocice i sunie, też wysterylizowane. Koteczka zachowywała się dobrze przez 5 dni, ale coś się wydarzyło tego 5 dnia bo moje stare kocice przestały jeść, były mało żywotne, zwracały. Nowa kotka też wymiotowała raz wieczorem ale potem wyglądała ok. Po kolejnych 2 dniach stare kocice zaczęły jeść i wydawało się, że wszystko wróciło do normy. 10 dnia wieczorem młoda kotka przestała jeść, następnego dnia rano zwymiotowała resztą jedzenia z poprzedniego dnia. Od tego momentu leżała przy misce z wodą i bardzo dużo piła. Wizyta u weta niczego nie wniosła, dostała lek p. wymiotów i p. zapalny. Z godziny na godzinę było coraz gorzej, jej oczka były małe i mętne. Koło północy zaczęła chodzić , wskoczyła na łóżko, odeszła od wody więc myślałam, że czuje się lepiej. Niestety nad ranem zwróciła tzw. strawioną krwią i zgasła. Zachodzę w głowę co to było? Co takiego się stało, że w tak szybkim czasie ze zdrowego, wesołego kotka uszło życie ? Jestem załamana.
Dzień dobry, bardzo mi przykro z powodu kotki :(. Myślę, że niestety ciężko będzie dojść do tego co mogło być przyczyną. Mogła to być jakaś ukryta zmiana nowotworowa, może problem z sercem, czy wątrobą. Nie wiemy, jaka była przeszłość kotki, zanim ją Pani adoptowała, a tam właśnie mogło być źródło tego co się wydarzyło.