ŻywienieOblizujący się kot

Pytanie jak karmić kota, zadaje sobie nie jeden opiekun tego cudownego stworzenia. Problem ten nie dotyczy tylko i wyłącznie osób, które od niedawna mają pod swoim dachem kota. Dzięki zbilansowanej diecie kota, możemy odpowiednio zadbać o jego zdrowie oraz szczęśliwe życie.

 

Jaka karma dla kota?

Na rynku mamy do dyspozycji wiele różnych marek i typów karm dla kotów. Najpopularniejsze z nich to karmy mokre lub suche. Od razu zaznaczę, że nie będę tutaj się wiele rozpisywał na temat karmy suchej, gdyż jest ona po prostu nie zdrowa. Nawet jeżeli kupimy karmę, która pod względem składu wydaje nam się ok, wciąż nie będzie dobra dla naszego kota. Suche karmy są najbardziej przetworzonymi typami karm, a dodatkowo bardzo mocno obciążają nerki kotów, gdyż z natury koty nie piją zbyt wiele.

Dużo lepszą alternatywą są wysokomięsne karmy mokre dla kotów. Karma mokra dla kota, zawiera w sobie wysoką zawartość wody, dzięki czemu wspomaga pracę nerek kota. Dobre jakościowo karmy, nie zawierają w sobie zbędnych wypełniaczy, takich jak np. zboża. Pamiętajmy, że koty są bezwzględnymi mięsożercami, więc nie ma sensu stosować w ich diecie produktów roślinnych. Jakiś czas temu napisałem ebooka ,,Prawidłowe odżywianie psów i kotów”, którego możesz bezpłatnie pobrać.

 

Leżący kot

 

Domowe jedzenie dla kota

Kiedy ktoś pyta mnie, jak karmić kota, zawsze polecam właśnie dobrą jakościowo mokrą karmę lub dietę BARF. Jeżeli, ktoś chce odpowiednio zadbać o zdrowie swojego kota, a jednocześnie sprawia mu przyjemność przygotowywanie posiłku dla swojego pupila, tutaj znajdzie swoje miejsce BARF. Dieta BARF jest to dieta oparta na surowym mięsie, surowych kościach, podrobach oraz suplementach. Zanim taką dietę przygotujemy, musimy wyliczyć odpowiednie zapotrzebowanie kota na składniki pokarmowe. Gdy już to prawidłowo zrobimy, udajemy się do dostawcy niezbędnych składników i zaczynamy przygotowywać mieszankę. Plusem poza tym, że zapewniamy naszemu kotu bardzo zdrowy posiłek, jest to że możemy przygotować zapas takiej mieszanki nawet na miesiąc, a zarazem wychodzi taniej niż wszelkie karmy gotowe.

 

Więcej o diecie BARF możesz przeczytać w artykule: ,,BARF dla psa i kota – naturalny posiłek dla Twojego pupila”

 

Ważne! Koty nie mogą jeść resztek ze stołu. Przyprawy, które stosujemy podczas przygotowania potraw są dla kotów toksyczne.

 

Kot próbujący owoc na łące

Ile powinien ważyć kot?

Skutkiem tego jak będziemy karmić kota, będzie też jego waga. Przeciętna waga dorosłego kota waha się między 4 a 5 kg. Nie jest to jednak reguła, gdyż są rasy takie jak np. Maine Coon, które osiągają masę ciała nawet 10 kg. Tutaj od samych liczb, ważniejszy jest wygląd. Kot nie powinien nosić na brzuchu fałdów tłuszczowych. Można zrobić prosty test, wystarczy przeciągnąć dłonią po grzbiecie kota. Jeżeli kręgosłup nie jest wyczuwalny, wówczas kot najprawdopodobniej cierpi na nadwagę lub otyłość. Natomiast, najlepszym sposobem sprawdzenia czy kot cierpi na otyłość, to ocena BCS, czyli Body condition score. Dlatego, gdy ktoś pyta jak karmić kota, to nasuwa się tutaj odpowiedź – tak by kot nie był gruby.

 

Pomijając już fakt, że sucha karma o której wspomniałem wcześniej jest niezdrowa, na otyłość u kotów bardzo często wpływa stały dostęp do pokarmu w misce. Jest to bardzo powszechny błąd popełniany przez opiekunów kotów.

 

Ile powinien jeść kot?

Tutaj odpowiedź będzie nieprecyzyjna – to zależy. Najprościej jest zasugerować się tym co producent karmy podaje na opakowaniu. Nie można jednak ślepo na to patrzeć, gdyż jest to tylko drogowskaz. Musimy obserwować naszego kota i ciągle kontrolować jego wagę oraz kondycję ciała.

 

Przeważnie w przypadku mokrych karm, dla kota ważącego 4 – 5 kg, podaje się 200 g karmy na dzień. Należy również pamiętać, że w przypadku kotów młodych, czyli do roku, karmy nie ograniczamy. Dajemy tyle, ile kot chce, ale jednocześnie kontrolujemy czy kot zbytnio się nie otłuszcza. W przypadku stosowania diety BARF, podajemy zgodnie z tym ile wyliczyliśmy podczas ustalania dawki żywieniowej.

 

Kot z wyciągniętym językiem

Ile razy dziennie powinien jeść kot?

Kolejne pytanie obok tego jak karmić kota, pojawia się ile razy dziennie powinien jeść kot? Możemy przytoczyć tutaj fakt, że taki dziko żyjący kot je nawet dwadzieścia parę razy na dzień. Oczywiście nie jesteśmy w stanie tak rozdzielić posiłku, dlatego też przyjmuje się, że optymalnie jest podawać minimum 4 – 5 posiłków dziennie.

 

Co pije kot?

Tutaj odpowiedź jest prosta… wodę. Wystarczy czysta, zimna woda z kranu. Za żadne skarby świata, nie podajemy kotu do picia mleka, gdyż jest ono dla niego niezdrowe. Mleko zawiera cukry takie jak laktoza oraz niekorzystne białko kazeinę, które mogą wywołać nietolerancję pokarmową u kota. Nie należy również dawać kotu do picia wody mineralnej, gdyż ze względu na zbyt wysokie zmineralizowanie wody, może zaburzyć gospodarkę elektrolitową kota.

 

O mleku w żywieniu kotów pisałem w tym artykule: ,,Czy koty mogą pić mleko?”

 

Natomiast o istocie wody w diecie zwierząt tutaj: ,,Woda dla psa i kota jako ważny składnik diety”

 

Kot pijący wodę

Dieta dla kota

Gdy chcemy być pewni w 100%, jak żywić kota, musimy wiedzieć jakie są podstawowe składniki kociej diety:

  • Białko pochodzenia zwierzęcego – dobre jakościowo białko zwierzęce jest doskonale trawione przez mięsożerne koty
  • Tłuszcze nienasycone, nasycone, Omega-3, Omega-6 – tłuszcze to doskonałe źródło energii. Kwasy Omega-3 oraz Omega-6 są niezbędne między innymi do prawidłowej pracy serca kota.
  • Mikroelementy oraz makroelementy takie jak np. wapń, żelazo, fosfor, potas, magnez, cynk, jod, sód, selen, mangan, miedź. Tutaj bardzo istotny jest również stosunek wapnia do fosforu, o którym pisałem w tym artykule: ,,Wapń dla psa i kota”
  • Witaminy z grupy B oraz D, PP, A, H, E, F, C,K
  • Tauryna – niezbędny aminokwas w diecie kota, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów organizmu kota. O taurynie przeczytasz w artykule: ,,Tauryna dla kota”
  • Woda – organizm składa się w większym stopniu z wody, więc i jej nie może tutaj zabraknąć.

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że choć trochę udało mi się rozwiać wątpliwości w temacie jak karmić kota. Najważniejsze jest tutaj, aby zapewnić naszemu kotu dietę, która będzie dla niego bardzo dobrze strawna i będzie mógł znaczną część składników w diecie, wykorzystać i przetworzyć w procesach metabolicznych. Pamiętajcie również, że dobra dieta dla kota, zmniejsza ryzyko wielu chorób, a co za tym idzie, zmniejszają się koszty leczenia weterynaryjnego.

8 komentarzy

    • Dzięki! Super decyzja, mam nadzieję, że Twoja mama się zdecyduje bo to na prawdę najlepsza, możliwa dieta dla kota 🙂

    • Może kiedyś kotek dołączy do Twojego otoczenia :). Dokładnie dieta jest bardzo ważna dla nas ludzi, jak również dla naszych pupili

    • Dziękuję :). Karmę zawsze dobiera się indywidualnie pod zwierzę, a zwłaszcza jeśli mówimy tu o kocie chorym. Dlatego też niestety nie mam takiej gotowej listy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz