KotyŻywienieKot wkładający łapę w naczynie

Dzisiaj chciałbym napisać trochę o stereotypie starym jak świat. W większości kreskówek, filmach animowanych itp. w których występują koty możemy zobaczyć obraz jak piją one mleko. Ale czy faktycznie jest to odpowiedni posiłek dla zwierzęcia typowo mięsożernego i czy koty mogą pić mleko?Faktem jest, że koty to ssaki, a jak to ssaki w pierwszych etapach swojego życia, żywią się mlekiem matki, gdyż jest to najlepsze źródło niezbędnych mu składników pokarmowych. I tak udowodnione jest, że kot może spożywać mleko tylko do ok. 8 tygodnia życia. Po przekroczeniu tej magicznej bariery, układ pokarmowy kotów rozwija się tak, że nie są one już zdolne odpowiednio trawić mleka. Warto też pamiętać, że skład mleka jest inny w przypadku mleka kotki a krowiego.

Dlaczego koty nie mogą pić mleka?

Głównym winowajcą, przez który mleko nie jest odpowiednim pokarmem dla dojrzewających i dorosłych kotów jest myślę, że przez wszystkich znana laktoza. Tak jak, niektórzy ludzie cierpią na nietolerancję laktozy, która jest spowodowana brakiem w organizmie rozkładającego jej enzymu laktazy i tak samo tyczy się to kotów. Fakt, faktem są osobniki które będą mniej lub bardziej tolerowały mleko, ale dla świętego spokoju, przynajmniej moim zdaniem lepiej jest ograniczyć lub w całości wyeliminować mleko z diety naszego kota. Wszelkie niezbędne składniki pokarmowe jesteśmy mu w stanie dostarczyć w mięsie i suplementach, czy też dobrych karmach dla kota. Dlatego też na pytanie co pije kot, możemy odpowiedzieć że wystarczy w 100% woda :).

Niektórzy się zastanawiają, czy może stosować mleko bez laktozy dla kota. Osobiście nie polecałbym. Kot w naturze piłby wodę i woda mu w całości wystarczy.

Skoro już jestem w temacie mleka, warto też przytoczyć jakie są możliwe przypadłości, które mogą spotkać kota żywiącego się tym właśnie pokarmem. Głównymi dolegliwościami, jakie mogą się zdarzyć to bóle brzucha, nudności oraz biegunka. Warto też pamiętać, że mleko krowie jest dość wysoko kaloryczne co może prowadzić również do nadwagi, czy też otyłości.

Ja akurat z moim kotem, nigdy nie miałem tego problemu bo mleko nigdy mu nie smakowało. Do dzisiaj pamiętam, jak kiedyś na czas wyjazdu na wakacje, zostawiliśmy go u mojej babci. Babcia od zawsze dokarmiała koty, które przychodziły pod jej dom, stawiając właśnie miskę mleka oraz rzucając im kiełbasę czy parówki. Zanim wyjechaliśmy, powiedziałem jej że wystarczy że do picia poda mu miseczkę z wodą, nie musi pić mleka. Babcia odparła coś w stylu „Nie martw się wnusiu, umiem się zaopiekować kotami” :). Pamiętam jak po powrocie z wakacji, przyznała mi się że próbowała mojemu wczasowiczowi podać mleko ale on za nic w świecie nie chciał go ruszyć i ostatecznie skończyło się na miseczce wody.
Czy koty mogą pić mleko?
Oceń ten wpis