PielęgnacjaZdrowieŻywienieWypadanie sierści u psa i kota

Gdy za oknem robi się coraz cieplej, normalnym jest, że nasze psy i koty zaczynają gubić sierść. Wypadanie sierści u psa i kota to normalna cecha fizjologiczna. W czasie intensywnej wymiany okrywy włosowej, możemy non stop chodzić po domu i zbierać kłębki sierści. Są jednak pewne sposoby na wypadanie sierści u psa i kota, które mogą nam ułatwić przetrwanie tego najintensywniejszego okresu.

 

Linienie psa i kota

Włosy to wytwór naskórka. Tak jak i my ludzie gubimy włosy, to samo tyczy się naszych psów i kotów. U zwierząt są dwa okresy w roku, w których następuje dość intensywna wymiana okrywy włosowej – wiosną oraz jesienią. Na to jak intensywne będzie linienie psa i kota wpływa między innymi temperatura zewnętrzna oraz długość dnia świetlnego.

Szczególnie w przypadku zwierząt długowłosych, wszędobylskie kłaki to standard w każdym kocim i psim domu. Gubienie sierści wywołuje niestety często niechęć wśród ludzi, do posiadania psa czy kota. Posiadając w domu czworonoga musimy po prostu zaakceptować, fakt unoszącej się sierści, gdyż nigdy w 100% jej nie wyeliminujemy. Możemy jednak zadbać o kilka spraw, które nie dość, że wpłyną na zdrowie naszego psa czy kota, to sprawią, że problem sierści w domu znacznie się zmniejszy.

 

Linienie psa

Karma na sierść

Jak praktycznie w każdym aspekcie, także tutaj ma znaczenie odpowiednie żywienie naszego psa lub kota. Podając naszemu zwierzakowi do jedzenia zbilansowaną, dobrą karmę lub odpowiednio przyrządzony posiłek BARF, zapewniamy naszemu pupilowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeżeli decydujemy się na karmę, to najlepiej gdy jest to mięsna, mokra karma, gdyż te często zawierają w sobie niezbędną suplementację, która odpowiednio zadba o sierść naszych czworonogów. Taki rodzaj żywienia wpłynie na wzmocnienie włosa, co nie dość, że sierść będzie błyszcząca, to w przypadku kotów zmniejszy szansę na zakłaczenie. Niedawno napisałem ebooka ,,Prawidłowe odżywianie psów i kotów”, którego możesz pobrać bezpłatnie. Znajdziesz tam podstawy prawidłowego żywienia psów i kotów, które pozwolą utrzymać sierść naszego pupila w odpowiedniej kondycji.

 

Jeżeli zainteresowała Cię dieta BARF, to możesz przeczytać o niej w artykule: ,,BARF dla psa i kota – naturalny posiłek dla twojego pupila”.

 

Witaminy na sierść

Podstawą jest oczywiście, wyżej wspomniana odpowiednia dieta dla naszego psa lub kota, ale na wypadanie sierści możemy podać naszemu pupilowi wartościowe suplementy.

 

Żółtko jaja – jest to jeden z suplementów, który najlepiej jest podawać w wersji surowej. Surowe żółtko jaja jest bogate w witaminę H, która doskonale wpływa na kondycję sierści naszych zwierząt. Zmniejsza wypadanie sierści oraz nadaje jej blask. Ważne jest to, aby podawać samo żółtko jaja, a nie całe jajo, gdyż w białku jest zawarta awidyna, która w kontakcie z witaminą H, może doprowadzić do jej zneutralizowania.

 

Olej z łososia – jest on doskonałym, źródłem bardzo zdrowych dla psów i kotów kwasów Omega 3 oraz Omega 6,wpływa on dość istotnie na sierść naszych zwierząt. Natłuszcza ją, co powoduje, że jest silniejsza co wpływa na mniejsze wypadanie sierści u psa i kota.

 

Korzyści stosowania żółtka jaja w diecie psów i kotów

O odpowiedniej karmie dla kotów przeczytasz w artykule: ,,Jak karmić kota? – dieta dla kota”.

Wyczesywanie sierści

Poza odpowiednia dietą, powinniśmy pamiętać o regularnej pielęgnacji sierści u naszych psów i kotów. W okresie linienia, martwy włos zbiera się na ciele naszych zwierząt, który i tak potem opadnie. Dobrze jest regularnie wyczesywać sierść naszego pupila przy pomocy szczotek czy furminatorów. Wyczesywanie sierści nie dość, że wpłynie na pozbycie się zalegających martwych włosów, to sprawia, że masujemy skórę naszego pupila. Taki masaż dla naszego psa i kota to przy okazji bardzo dobry sposób na poprawę metabolizmu naszego pupila.

 

Wyczesywanie sierści

Łysienie plackowate u psa i kota

Na ciele naszych psów i kotów możemy czasami zobaczyć wyłysiałe placki. Nie jest to normalny objaw wypadania sierści i nie możemy go bagatelizować. Takie wyłysienia u psa lub kota, często mogą być spowodowane różnymi stanami chorobowymi lub alergiami. Warto wtedy wybrać się do lekarza weterynarii, aby zdiagnozować problem. Gdy okaże się, że winowajcą nadmiernego wypadania sierści u psa i kota i powstawania wyłysień jest alergia, warto zastosować tzw. dietę eliminacyjną. Taka dieta pozwala bardzo skutecznie ocenić, który składnik diety uczula naszego psa lub kota i wywołuje niepożądane objawy.

4 komentarze

  1. Bardzo ciekawe i praktyczne informacje 🙂 Super wpis i fajny blog – bardzo chętnie będę tutaj zaglądać, bo można dowiedzieć się ciekawych rzeczy o zwierzakach

    • To prawda, ta przypadłość zdarza się być dla niektórych zwierząt bardzo uciążliwa. Najważniejsze, to znaleźć co wywołuje alergię i starać się to wyeliminować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz