KotyPielęgnacjaZdrowieChoroby uszu u kota

Uszy u kota to bardzo ważna część ich ciała. Charakterystyczne ruchliwe trójkąciki poruszające się w różne strony nadają tym pięknym zwierzętom wyjątkowości. Natura dobrze przemyślała budowę i funkcje kocich uszu – z jednej strony są one niezwykle czułe, z drugiej posiadają cechy chroniące je przed uszkodzeniem. Miłośnicy kotów wiedzą, że są one dodatkowo środkiem komunikacji i stanowią istotny element mowy ciała. Co warto wiedzieć o kocich uszach?

 

Budowa kociego ucha

Jak zbudowane jest ucho kota? Tak jak u wszystkich ssaków, jest ono anatomicznie podzielone na ucho zewnętrzne, ucho środkowe oraz ucho wewnętrzne. Ucho zewnętrzne obejmuje małżowinę uszną, przewód słuchowy w kształcie litery „L” i zewnętrzną powierzchnię błony bębenkowej. Małżowina uszna kota jest zbudowana w taki sposób, by jak najlepiej wyłapywać dźwięki dochodzące z różnych kierunków. Dzięki odpowiedniemu umięśnieniu uszy kota mogą poruszać się niezależnie od siebie i każde z nich może być zwrócone w inną stronę. Wejście do kanału słuchowego zasłaniają długie włosy, które mają za zadanie uniemożliwić przedostanie się do środka ciał obcych. Dalej, w uchu środkowym, znajdują się elementy przewodzące i wzmacniające falę akustyczną (m.in kosteczki słuchowe czy ślimak), natomiast ucho wewnętrzne służy do przetwarzania odebranych dźwięków w impulsy nerwowe oraz odpowiada za zmysł równowagi.

 

Uszy kota

Koci słuch

To, że koty słyszą lepiej niż ludzie nikogo nie dziwi. Jednak ciekawostką jest, że zmysł słuchu kotów jest dwukrotnie czulszy niż u psów! Jak słyszą koty? Ich słuch obejmuje tak szeroki zakres częstotliwości, że część z nich jest dla człowieka nieuchwytna i osiąga kategorię ultradźwięków. W dodatku, dzięki możliwości poruszania uszami niezależnie od siebie, koty potrafią z ogromna precyzją wychwycić kierunek, z którego dobiega dźwięk. Właśnie to czyni z nich tak wyśmienitych nocnych łowców. Z drugiej strony odgłosy, które dla nas są do zaakceptowania, dla kota mogą być bardzo drażniące. Najlepiej widać to w sytuacji, gdy w okolicy mieszkania pojawi się jakieś źródło hałasu (np. remont czy wprowadzka sąsiadów ze szczekającym psem). Niektóre koty mogą w takiej sytuacji reagować stresem nawet, jeśli według opiekunów nowe odgłosy nie są niczym uciążliwym.

 

Kocie uszy

Bardzo niebezpiecznie dla kociego słuchu są obroże z dzwoneczkiem, o których możesz przeczytać w artykule ,,Obroża z dzwoneczkiem dla kota i psa”.

 

Najczęstsze choroby uszu u kota

Mimo, że kocie uszy dzięki swojej anatomii są dość dobrze chronione, mogą pojawić się w ich obrębie różnego typu choroby. Najczęstszym problemem są choroby pasożytnicze (świerzbowiec uszny), zapalenia na tle bakteryjnym i grzybiczym, a także ciała obce, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia dermatologiczne (m.in. na tle alergicznym), oparzenia słoneczne i nowotwory (występujące najczęściej u kotów o białych uszach). U osobników wychodzących i żyjących w stadach zdarzają się również uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. bójkami.

 

Kontrola uszu u kota

Poznaj najczęstsze objawy choroby u kota: ,,10 objawów choroby u kota”.

Choroby uszu u kota – objawy

Najbardziej widocznym objawem choroby ucha jest drapanie i pocieranie małżowiny usznej oraz potrząsanie głową. Kot może też nienaturalnie przechylać głowę w kierunku chorego ucha, kulić je i mrużyć oko położone po tej samej stronie. Z czasem, gdy problem się nasili, ucho może stać się czerwone, gorące i bolesne. W jego okolicy często pojawiają się ślady zadrapań, które stają się dodatkowymi wrotami zakażenia. Może być też widać dużą ilość wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. W zaniedbanych przypadkach możliwe jest wtórne zapalenia ucha środkowego oraz wewnętrznego, a co za tym idzie – mogą pojawić się problemy z zachowaniem równowagi, porażenie nerwów twarzowych oraz inne objawy neurologiczne. W przypadku niektórych chorób (dermatologicznych, autoimmunologicznych czy nowotworowych) pierwszym objawem może być wyłącznie zmiana wyglądu małżowiny usznej, a zwłaszcza pokrywającej ją skóry.

 

Zapalenie ucha u kota

Zapalenie ucha u kota powinno natychmiast skierować nasze kroki w stronę przychodni weterynaryjnej. Jeśli pojawiły się niepokojące objawy lub coś zmieniło się w wyglądzie małżowiny usznej, najlepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Im dłużej trwa infekcja, tym trudniej ją wyleczyć i ostatecznie „zwykłe” zapalenie ucha zewnętrznego może skończyć się długotrwałym i problematycznym leczeniem głębszych odcinków aparatu słuchu. W trakcie wizyty lekarz weterynarii zajrzy do ucha i oceni jego wygląd. Częstym postępowaniem jest pobranie próbki wydzieliny do badania mikroskopowego. W ten sposób można m.in. dowiedzieć się czy ucho zostało zaatakowane przez świerzbowca usznego, czy problem jest natury bakteryjnej lub grzybiczej. Na tej podstawie zostanie wdrożone leczenie – najczęściej w postaci kropli lub maści, którą należy aplikować do ucha zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Zwykle zapalenie ucha zewnętrznego leczy się kilkanaście dni, natomiast jeśli rozniesie się ono głębiej – może to trwać nawet kilka tygodni.

 

Lekarz weterynarii badający uszy u kota

Brudne uszy u kota – czy należy je czyścić?

Niektórzy producenci proponują opiekunom kotów regularną profilaktykę zapalenia ucha w postaci aplikacji płynów czyszczących. Jednak w przypadku większości kotów takie działanie w żaden sposób nie pomaga, a może wręcz zaszkodzić. Płyny tego typu mogą spowodować podrażnienia i wtórnie przyczynić się do zapalenia przewodu słuchowego. Czasem rzeczywiście mogą być przydatne, ale tylko w konkretnych przypadkach – wtedy taką profilaktykę może zalecić lekarz weterynarii. Uszy z natury są chronione przez woskowinę i to ona ma za zadanie oblepić ewentualne zabrudzenia i pomóc usunąć je na zewnątrz. Jeśli zdarzy się, że pojawi jej się więcej niż zwykle (przy braku objawów zapalenia ucha), można po prostu delikatnie zmyć ją z małżowiny usznej. Nie wolno jednak czyścić kocich uszu patyczkami ani wkładać innych rzeczy w kanał słuchowy na własną rękę – jest to dozwolone jedynie w szczególnych przypadkach i to na wyraźne zalecenie lekarskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz