KotyŻywienieArginina dla kota

Koty jako bezwzględni mięsożercy mają specyficzne zapotrzebowanie na określone aminokwasy. Warto wiedzieć jak ważna jest arginina dla kota.

 

Co to jest arginina

Arginina to jeden z kwasów egzogennych dla kotów, o bardzo rozbudowanej nazwie kwas 2-amino-5-guanidynowalerianowy. Większość organizmów ssaków takich jak człowiek, przeżuwacze, świnia, gryzonie są w stanie samemu syntetyzować ten aminokwas, a więc dla nich jest on aminokwasem endogennym. Jednak w przypadku psów i kotów sytuacja wygląda odmiennie i wynika z ich naturalnej drapieżności. Jest on kolejnym obok tauryny bardzo istotnym aminokwasem.

Więcej o taurynie można przeczytać w artykule ,,Tauryna dla kota”.

 

Kot o zielonych oczach

Dlaczego arginina dla kota jest niezbędna?

Arginina pełni w organizmie bardzo wiele funkcji. Jedną z głównych funkcji u zwierząt mięsożernych jest funkcja energetyczna. Stanowi ona także jeden z elementów cyklu mocznikowego, odbywającego się w hepatocytach, czyli komórkach wątroby. Oznacza to, że jest ona niezbędna dla procesu detoksykacji amoniaku i wytwarzaniu nietoksycznego mocznika. To ostatecznie warunkuje również prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego oraz odpornościowego u kota.

Arginina odgrywa również sporą rolę w gospodarce hormonalnej, gdyż bierze udział w uwalnianiu insuliny, glukagonu oraz gastryny. Bierze również udział w procesach dzielenia i odnawiania komórek.

Funkcja, o której należałoby również wspomnieć, to wpływ na wytwarzanie tlenku azotu, będącego hormonem oddziałującego relaksacyjne na ściany naczyń krwionośnych. To w konsekwencji wpływa na właściwy przepływ oraz ciśnienie krwi w organizmie kota. Dlatego też m.in. ten aminokwas odgrywa istotną rolę u kotów cierpiących na choroby nerek.

Istnieją również wzmianki o pozytywnym wpływie argininy u zwierząt cierpiących na nowotwory. Odnosi się to konkretnie, do połączenia argininy z glutaminą, która potrafi ograniczyć wzrost guzów oraz przerzuty.

 

Zapotrzebowanie kotów na argininę

Arginina jest aminokwasem egzogennym psów i kotów, ale to koty są o wiele bardziej wrażliwe na jej niedobór. Zapotrzebowanie kociąt rosnących na argininę to 0,50 g na kg masy ciała metabolicznej, a kotów dorosłych 0,19 g / kg masy ciała metabolicznej.

Spore zapotrzebowanie na argininę u kotów wynika z niektórych cech typowego drapieżnika. Możemy do nich zaliczyć niemożność endogennej ponownej syntezy ornityny bez obecności argininy, niskiej aktywności enzymów takich jak pyrolinowa-5-karboksysyntetaza oraz aminotransferaza ornitynowa, braku możliwości syntezy argininy z ornityny.

 

Niedobór argininy u kota – objawy

Do najpowszechniejszych objawów niedoboru argininy u kotów możemy zaliczyć rozwój hiperamonemii. Objawia się ona intensywnym ślinieniem, wymiotami, hiperestezją, pojawieniem się porażeń i skurczów tężycowych. W ostateczności może to doprowadzić nawet do śpiączki i śmierci kota.

 

Kot

Gdzie możemy znaleźć argininę?

Głównym źródłem argininy są białka pochodzenia zwierzęcego, a więc jeśli kot jest na wysokomięsnej diecie opierającej się na mięsie mięśniowym oraz podrobach nie musimy się obawiać o niedobory tego aminokwasu. Do takich diet możemy zaliczyć m.in. dietę BARF.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz