PsyZdrowieBiegunka u psa

Jednym z częstszych problemów gastrycznych, które można zaobserwować, jest biegunka u psa. Warto wiedzieć, co może ją powodować oraz jak sobie z nią radzić, gdy już wystąpi.

 

Problem biegunek u psa

Biegunka jest dość częstym objawem klinicznym, które zostaje stwierdzony podczas wizyt u lekarzy weterynarii lub dietetyków zwierzęcych. Podobnie jak przy wymiotach, jej konsekwencje mogą przybierać różną postać. Mogą one być wręcz nieistotne, a również zagrażające życiu zwierzęcia. Na szczęście te drugie zdarzają się bardzo rzadko.

Biegunkę u psa możemy sklasyfikować. Jest to bardzo istotna informacja dla lekarza weterynarii, zwłaszcza w przypadku doboru odpowiedniego leczenia tego schorzenia. Biegunkę możemy klasyfikować na:

  • ostrą lub przewlekłą;
  • względnie łagodną lub poważną prowadzącą do zaburzeń ogólnoustrojowych;
  • pochodzącą z jelita cienkiego, jelita grubego lub obu tych odcinków;
  • spowodowana pierwotną lub wtórną chorobą układu pokarmowego;

 

Załatwiający się pies

Przyczyny biegunki u psa

Istnieje bardzo dużo powodów pojawienia się biegunki u psa. Najczęstszym powodem jest tzw. niedyskrecja dietetyczna, czyli zjedzenie przez psa, czegoś, czego nie powinien. Konsekwencją jest negatywna reakcja organizmu w przypadku luźniejszego wypróżniania.

Ten problem dotyczy zwłaszcza sytuacji okołoświątecznych, gdy ludzie przygotowują się i gotują wiele potraw. Wtedy powstaje ryzykowne środowisko, gdzie w chwili nieuwagi pies może zjeść coś, co może mu zaszkodzić.

Niektórzy też nie zdają sobie sprawy, że zjedzenie przez psa resztek ze stołu może być powodem zatrucia, a w konsekwencji pojawienia się biegunki. Tego typu sytuacje mogą mieć również miejsce w ogrodzie, czy na spacerze. Niestety nie zawsze jest możliwość w zupełności upilnować psiaka. Należy jednak zwracać szczególną uwagę i nie dopuszczać psa np. do wody, która może być chemicznie skażona czy do znalezionych resztek pożywienia, czy opakowań po żywności.

Inną przyczyną pojawienia się biegunki jest źle przeprowadzony okres przejściowy podczas zmiany diety. Zmiana diety jest w pewnym stopniu stresująca dla organizmu zwierzęcia, dlatego często należy postawić na stopniową zmianę karmy lub dodatkową ochronę probiotyczną.

Częstym powodem biegunek są również alergie i nietolerancje pokarmowe. Dotyczy to zarówno nietolerancji na poszczególne składniki karm, jak i na karmy w zależności od stopnia przetworzenia, któremu została poddana. Doświadczenie dietetyczne pokazuje, że biegunki częściej występują u psów spożywających karmę suchą.

Przyczyną biegunki u psa mogą być również pasożyty takie jak np. giardia. Giardia Lamblia jest o tyle specyficznym pasożytem, że może powodować tzw. sporadyczne biegunki. Często jest tak, że biegunka pojawia się nagle i równie szybko przemija. Kiedy wydaje się, że problemu już nie ma, to za kilka dni lub tygodni problem pojawia się ze zdwojoną siłą.

Wszelkie zakażenia bakteryjne i wirusowe mogą wywoływać biegunkę u zwierzęcia. To samo dotyczy niektórych stosowanych leków powodujących takie skutki uboczne.

Takim najbardziej pospolitym powodem jest najzwyklejszy w świecie stres. Zdarzają się sytuacje, gdzie pies będzie bardziej zestresowany np. przeprowadzka, wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Organizm psa odreagowując te sytuacje, może zareagować biegunką. Na szczęście taki problem bardzo często dość szybko mija.

 

Objawy towarzyszące biegunce

Najbardziej oczywistym objawem biegunki jest sytuacja, gdy pies niespokojnie stoi pod drzwiami i widać, że musi wyjść. Po wyjściu z domu bardzo szybko biegnie np. na trawnik, gdzie wydala luźny lub wodnisty kał.

Biegunka u psa zaburza naturalny rytm skurczów mięśni w przewodzie pokarmowym. To może dać zwierzęciu poczucie, że musi iść się załatwić. Nawet jeśli psiak jest spięty i zgarbiony, a tak naprawdę jego okrężnica może być pusta, ze względu na częste luźne wypróżnianie.

Innymi objawami towarzyszącymi biegunce u psa są: gorączka, apatia, utrata apetytu i odwodnienie.

U zdrowych psów od czasu do czasu może się zdarzyć luźniejsze wypróżnianie, jednak ono zazwyczaj bardzo szybko samoistnie przemija. Wtedy powodem najprawdopodobniej było zjedzenie przez psa czegoś, co mogło mu zaszkodzić.

Szczególną uwagę należy zwrócić na szczenięta oraz psich seniorów, gdyż to oni są najbardziej narażeni na odwodnienie w związku z trwającą biegunką. Zwierzę powinno mieć ciągły dostęp do świeżej wody. Jeśli pojawi się gorączka, ospałość, inne zmiany w zachowaniu, to znak, że należy udać się do gabinetu weterynaryjnego, w celu dokładniejszego zbadania zwierzęcia. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy zauważymy ślady krwi w kale oraz problem się powtarza.

Bardzo istotne jest, aby zabrać ze sobą próbkę stolca, nawet jeśli jest ona wodnista. Można zebrać ją np. do plastikowego woreczka. Taka próbka kału może zdecydowanie pomóc lekarzowi weterynarii, w zdiagnozowaniu problemu.

 

Chory pies

Jak zatrzymać biegunkę u psa?

Jeśli u psa dorosłego i zdrowego pojawi się nagła biegunka, dobrze jest przeprowadzić 12-godzinną głodówkę. Należy jednak pamiętać, że pod żadnym pozorem nie należy ograniczać dostępu do wody. Gdy pies poczuje się lepiej, dobrze jest postawić przez jakiś czas na lekkostrawne, niskotłuszczowe posiłki. To jednak ma związek z tym, co pies jadł dotychczas. Być może warto pomyśleć nad zupełną zmianą diety na stałe.

Dobrym rozwiązaniem dietetycznym, który można indywidualnie dopasować pod potrzeby psa, jest dieta BARF.

Często przy biegunce u psów zaleca się ugotowanie ryżu. Ja nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania. Ryż, nawet jeśli jest mocno rozgotowany, to jest bardzo podatny na fermentację. Fermentacja ryżu w okrężnicy zwierzęcia cierpiącego na biegunkę może zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia wzdęć i gazów. Często również taki ryż nie zdąży zostać strawionym, przez co bardzo szybko zostaje z niego wydalony w postaci luźnego kału.

Dobrym sposobem przy okazji wystąpienia biegunki jest postawić na wsparcie organizmu zwierzęcia probiotykiem oraz środkiem przeciwbiegunkowym np. w postaci glinki kaolinowej. Najważniejsze jednak jest zdiagnozowanie przyczyny pojawienia się dolegliwości trawiennych.

Stosowanie łagodnej diety to dobry plan na około 3 dni, kiedy to wypróżnianie powinno wrócić do normy. Jeśli biegunka nie ustępuje, jest to znak, aby odwiedzić lekarza weterynarii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz