PsyZdrowieDlaczego pies je trawę

Dość często się spotykam z pytaniem, dlaczego pies je trawę i czy jest to normalne zachowanie, czy może powinniśmy mu przeciwdziałać. Jak się okazuje, odpowiedź może być tutaj dwuznaczna.

 

Jedzenie trawy kiedyś i dziś

Jak się okazuje w przeprowadzonych badaniach kału wilków i lisów z różnych regionów geograficznych, można było zaobserwować materiały pochodzenia roślinnego, takie jak trawa. Oczywiście nie były to duże ilości, ale dowodzą one temu, że dzikie psowate również wykazują takie zachowanie jak zjadanie trawy.

 

Dlaczego psy jedzą trawę i czy należy się tym przejmować

Tutaj odpowiedzią jest oczywiście moje ulubione — to zależy. Jedzenie trawy przez psa jest zachowaniem normalnym i występuje ono stosunkowo często. W większości sytuacji pies po zjedzeniu trawy nie wykazuje żadnych niepokojących objawów, a jedynym aspektem jest tu niepokój opiekuna. Jak się okazuje takie czynniki jak dieta, płeć, rasa nie mają wpływu na zjadanie trawy przez psy. Oczywiście mówimy tutaj o samym występowaniu tego zachowania, bo intensywność też gra tutaj bardzo istotną rolę. Z kolei wiek ma już tutaj znaczenie, bo jak się okazuje, psy do 12 miesiąca życia, znacznie częściej zjadają rośliny niż psy starsze. Podejrzewa się, że jest to związane z pewnego rodzaju profilaktyką chorób pasożytniczych przewodu pokarmowego. Tak więc wiele skazuje na to, że jedzenie trawy przez psy jest zachowaniem wrodzonym.

Wpływ na zjadanie trawy przez psy ma również poczucie sytości. Jak się okazuje, według badań psy poświęcały więcej czasu na zjadanie trawy przed posiłkiem, niż po nim. Nie stwierdzono negatywnego wpływu jedzenia trawy na stan zdrowia. Wymioty po zjedzeniu trawy obserwowano sporadycznie. Autorzy tych badań podsumowują, że psy mogą traktować trawę jako pokarm i są bardziej skłonne do jej jedzenia, gdy są głodne.

 

Pies jedzący trawę

Pies je trawę i wymiotuje

Niekiedy jednak zjadanie trawy może już wynikać z różnych problemów zdrowotnych i można to zaobserwować najczęściej w sytuacji, gdy pies zaczyna jeść trawę w ogromnych ilościach. Tego typu zachowanie może wynikać z zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Czasem jest to też zachowanie, które ma sprowokować wymioty. Ma to za zadanie spowodować ustąpienie dolegliwości. Tego typu zachowania można było zaobserwować u psów cierpiących na niestrawność, dysfunkcje wątroby oraz zatrucia.

Koniecznie przeczytaj ,,10 groźnych objawów choroby u psa”.

 

Zjadanie trawy przez psa a dieta

Czasem sądzi się również, że kompulsywne zjadanie trawy przez psa może wynikać z niedoborowej diety, zwłaszcza jeśli mówimy o włóknie pokarmowym. Psy to z natury zwierzęta mięsożerne, a więc w swojej diecie bazują na mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Natomiast są one zwierzętami względnie mięsożernymi i z własnego doświadczenia widzę, że wiele psów lepiej toleruje dietę, gdy zawarty jest w nich niewielki dodatek warzyw, będących właśnie źródłem włókna pokarmowego. Nie dotyczy to każdego psa, bo faktycznie niektóre świetnie sobie radzą na diecie w pełni mięsnej.

Przykładem diety, w której bazujemy na mięsie, jest dieta BARF. Zachęcam Cię do przeczytania artykułu ,,Dieta BARF dla psa i kota – co musisz o niej wiedzieć?”.

 

Trawa

Czy pies może jeść trawę?

Będąc w tym wątku, warto jeszcze sobie zadać pytanie, jakie mogą być zagrożenia w związku z jedzeniem trawy przez psa. Problemem może być kontakt z różnymi środkami chemicznymi, gdzie np. trawa była opryskiwana. Jest to niestety dość częsty powód zatruć u psów. Często kontakt z herbicydami może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Ponadto trawniki mogą stanowić źródło niebezpiecznych dla zdrowia psa pasożytów i jest to problem zwłaszcza w przypadku psów rosnących.

Częstym problemem pasożytniczym u psów jest lamblia. Koniecznie przeczytaj artykuł ,,Lamblia u psa – wszystko co musisz o niej wiedzieć”.

To na co należy również zwracać uwagę, że pies, jedząc trawę, przez nieuwagę może również zjeść roślinę, która będzie dla jego organizmu toksyczna. Przykładem takich roślin są np. bluszcz pospolity, bieluń dziędzierzawa, pokrzyk wilcza jagoda, bukszpan, czy cis pospolity. Lista tych roślin jest oczywiście o wiele dłuższa.

Podsumowując zjadanie trawy przez psy, jest czynnością naturalną i jeśli nie jest ona zbyt intensywna, to nie powinna budzić większych powodów do niepokoju. Oczywiście, jeśli nasz pies ma tendencje do zjadania trawy, to lepiej jest wybierać miejsca do spacerów, gdzie istnieje niewielkie ryzyko użycia środków ochrony roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz