PsyŻywienieIle powinien jeść pies

Kiedy postanawia się zostać opiekunem psa, jedną z najważniejszych rzeczy, którą należy przemyśleć jest odpowiednie żywienie swojego pupila.

Jaka powinna być zdrowa dieta psa?

Dieta psa powinna być dobrze zbilansowana, bogata w składniki odżywcze i zaspokajać jego zapotrzebowanie energetyczne. Zbyt duże i zbyt małe posiłki oraz słabej jakości pokarm będą nieuchronnie prowadzić do różnego rodzaju chorób, w tym otyłości czy cukrzycy. Dlatego każdy odpowiedzialny opiekun musi wiedzieć jak dużo i jak często powinien jeść jego pies.

 

Jak policzyć zapotrzebowanie psa?

W celu policzenia zapotrzebowania energetycznego psa, możemy skorzystać z opracowanego przez specjalistów przelicznika DER (daily energy requirement), który oznacza dzienne zapotrzebowanie na energię. W jego skład wchodzi spoczynkowe zapotrzebowanie na energię RER (resting energy requirement) oraz dodatkowy współczynnik przeliczeniowy k, którego wartość zależy od indywidualnych potrzeb naszego psa.

 

Liczenie kalkulatorem

Spoczynkowe zapotrzebowanie na energię (RER)

Jest to liczba kalorii, której potrzebuje organizm na podstawowe procesy metaboliczne, czyli oddychanie, trawienie czy bicie serca. RER można policzyć na 2 sposoby:

RER = 30 x masa ciała psa + 70

lub

RER = 70 x masa ciała psa 0,75

przy czym ten drugi wzór jest dokładniejszy i korzystają z niego specjaliści zajmujący się opracowywaniem diet i bilansowaniem składów karm dla zwierząt.

Przykładowo, jeśli nasz pies waży 18 kg, jego spoczynkowe zapotrzebowanie na energię wylicza się tak:

RER = 70 x 18 0,75 = 611,7 kcal

 

Dzienne zapotrzebowanie na energię (DER)

Gdy mamy już obliczone RER, możemy obliczyć dokładne dzienne zapotrzebowanie na energię naszego pupila. Wzór do obliczeń wygląda tak:

DER = k x RER

Skąd wziąć tajemniczy współczynnik k? W zależności od wieku naszego psa, jego aktywności oraz innych czynników ma on różną wartość. Z jego pomocą możemy dowiedzieć się m.in. ile powinien jeść szczeniak, a ile dorosły pies. Musimy ją dopasować indywidualnie, kierując się cechami naszego pupila na podstawie opracowanych wartości:

Szczeniaki (psy rosnące – uwaga, u małych ras współczynnik k maleje wcześniej, u dużych później)

  • od odsadzenia do uzyskania 50% masy ciała dorosłego psa                         k = 3
  • 50 – 80% masy ciała dorosłego psa                                                                k = 2,5
  • 80 – 100% masy ciała dorosłego psa                                                              k = 2

Psy dorosłe

  • kastrowany                                          k = 1,6
  • niekastrowany                                     k = 1,8
  • otyły mało aktywny                              k = 1,4
  • na diecie odchudzającej                      k = 1,0
  • odżywianie przy intensywnej terapii    k = 1,0
  • rekonwalescencja                                k = 1,2 – 1,4

Psy pracujące lub trenujące

  • lekko                                                   k = 2
  • średnio                                                k = 3
  • intensywnie                                         k = 4 – 8

Ciąża

  • do 6 tygodnia (z czasem wzrasta)      k = 1,8
  • ostatni trymestr                                   k = 3

Laktacja – w zależności od liczby szczeniąt

  • 1 szczenię                                            k = 3
  • 2 szczenięta                                         k = 3,5
  • 3 – 4 szczenięta                                   k = 4
  • 5 – 6 szczeniąt                                     k = 5
  • 7 – 8 szczeniąt                                     k = 5,5
  • 9 szczeniąt                                           k =  6 <

 

Jak widać współczynnik k nie jest wartością, którą określa się dla psa raz na zawsze. Musimy dopasowywać go w zależności od momentu życia naszego czworonoga.

Przykładowo, jeśli nasz pies waży 18 kg, jego RER (obliczone wyżej) wynosi 611,7 kcal i jest to osobnik aktywny, lekko trenujący, jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne będzie wynosiło:

DER = 2 x 611,7 kcal = 1223,4 kcal

Jeśli jednak z jakiegoś powodu jego tryb życia się zmieni (np. przez zwiększenie ilości treningów lub odwrotnie – spadek aktywności do minimum), będzie trzeba przeliczyć DER od nowa, żeby nie doprowadzić do głodzenia lub przekarmienia.

 

Pies biegnie

Ile jedzenia dawać psu?

Na opakowaniach karm komercyjnych są zazwyczaj podane tabelki pomagające określić ile gramów karmy dawać psu o konkretnej masie ciała. Są tam jednak dane dość orientacyjne, określające masę co 5 kg i nie biorące pod uwagę aktywności naszego zwierzaka. Dlatego najlepiej jest spokojnie określić dzienne zapotrzebowanie energetyczne, a następnie przeliczyć ile danej karmy powinien zjeść nasz pies w ciągu jednego dnia na podstawie proporcji. Przykładowo – pies potrzebuje dziennie 2000 kcal, a 100 g karmy zawiera 115 kcal. Obliczamy to w ten sposób:

100 g (karmy) – 115 kcal

x g (karmy) – 2000 kcal

x = 100g x 2000 kcal / 115 kcal = 1739 g (tyle danej kamy potrzebuje nasz pies w ciągu całego dnia)

Możesz również skorzystać z Niezbędnika psiego opiekuna, w którym automatycznie wyliczysz zapotrzebowanie energetyczne swojego psa oraz dawkowanie karmy.

 

Wizyta u dietetyka zwierzęcego

Ile razy dziennie karmić psa dorosłego?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań w gabinecie weterynaryjnym podczas pierwszej wizyty z nowym pupilem. W przypadku psów dorosłych zaleca się podawanie posiłku 2 – 3 razy dziennie – o stałych porach. Karmienie powinno się odbywać po spacerze, zwłaszcza u psów ras olbrzymich i tych o głębokiej klatce piersiowej, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia skrętu żołądka. Najlepiej jeśli pory karmienia nie przesuwają się o więcej niż pół godziny w obie strony. Żołądek psa przyzwyczajony do rozpoczynania trawienia o określonej porze zaczyna produkować kwasy nawet wtedy, gdy nie dostanie jeszcze pożywienia. Nadmiar kwasów w pustym żołądku może prowadzić do wymiotów z głodu i złego samopoczucia. Warto też pamiętać, że psy ras małych ze względu na szybszy metabolizm mogą potrzebować 3 lub więcej posiłków dla odpowiedniego utrzymania energii przez cały dzień. Natomiast suki karmiące, potrzebujące dużej ilości energii mogą jeść nawet 5 razy dziennie, żeby nie doprowadzić do obciążenia żołądka zbyt dużymi porcjami.

 

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Szczenięta mają szybszy metabolizm niż dorosłe psy i ich układ pokarmowy szybciej trawi. Z tego względu szczeniaki powinny dostawać więcej posiłków w zależności od wieku. W trakcie odsadzania, jeszcze przy matce, tych posiłków będzie 6 do 8. W momencie wydania do nowego domu w wieku 3 miesięcy szczeniak powinien jeść 4 posiłki, a około 6 miesiąca można je zredukować do 3 razy. Należy przy tym pamiętać, żeby były one rozłożone dość regularnie w ciągu dnia, w podobnych odległościach czasowych.

 

Szczeniaki jedzące posiłek

Ile powinien jeść pies – praktyczne podejście

Będąc przy tym temacie, trzeba również poruszyć praktyczną stronę dobierania dawki karmy dla naszego psa. Należy pamiętać, że zawsze obserwujemy naszego psa, jego sylwetkę, aktywność, samopoczucie, łaknienie. Może być tak, że w przypadku naszego psa powyższe przeliczniki się nie sprawdzą, a dodatkowo zapotrzebowanie energetyczne może się na bieżąco zmieniać, chociażby z uwagi na temperaturę otoczenia. Dlatego ja w swojej praktyce żywieniowej skupiam się przede wszystkim na obserwacji psa oraz jego sylwetki w skali BCS. Zwłaszcza jeśli mówimy o psach będących na diecie BARF lub diecie gotowanej, gdzie to może wyglądać zupełnie inaczej. Trzeba pamiętać, że dobrze zbilansowane diety domowe są o wiele lepiej strawne i bardzo dobrze przyswajalne w porównaniu do większości karm komercyjnych. Miałem nawet przypadki psów, gdzie pies mający umiarkowaną aktywność, najlepiej się czuł na dawce pokrywającej jego spoczynkowe zapotrzebowanie energetyczne, czyli wspomniane wcześniej RER.

Dlatego też powyższe wzory powinniśmy przede wszystkim traktować jako pewną bazę, od której musimy zacząć, ale docelowo skupiamy się na obserwacji naszego pupila.

2 komentarze

  1. Serdecznie dziękuje za ten artykuł, mega przydatna wiedza. Zamierzam kupić sobie pieska, rasy mastif tybetański i przeszukują cały Internet obecnie, szukając przeróżnych informacji dot. żywienia i wychowania. Nie sądziłam, że szczeniaczki powinny mieć tak zbilansowaną dietę i posiłki. Teraz będę wiedziała co podawać pieskowi, a czego unikać 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz