Myślę, że każdy obecny lub przyszły koci opiekun zna taką roślinę jak kocimiętka. Jest ona uważana za afrodyzjak dla kotów.
Co to jest kocimiętka?
Kocimiętka lub inaczej zwana kocimiętką właściwą (Nepeta cataria), to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Była ona znana już w Starożytności, gdzie była wykorzystywana przez ludzi z uwagi na jej właściwości lecznicze. Obecnie stosuje się ją głównie jako herbatę ziołową wspomagającą trawienie oraz przez pszczelarzy, jako roślinę miododajną. Zapach kocimiętki ma również działanie odstraszające dla komarów, much i mszyc.
Kocimiętka jest stosunkowo łatwą rośliną w uprawie i można ją zasiać zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce. Roślina ta potrafi urosnąć nawet do metra wysokości, a jej cechami charakterystycznymi, oprócz specyficznego zapachu, są zielone liście z szarawym połyskiem oraz fioletowe kwiaty.
Kocimiętka a koty – jak działa?
Głównym winowajcą reakcji wielu kotów na kocimiętkę jest substancja się w niej znajdująca o ciekawej nazwie nepetalakton. Co ciekawe, nie jest to ten specyficzny zapach, który my ludzie wyczuwamy, a w rzeczywistości feromon ten jest bezwonny. Koty wyczuwają feromon przy pomocy narządu Jacobsona lub inaczej narządu przylemieszowego, który jest umiejscowiony w kocim podniebieniu.
Koty wykorzystując narząd Jacobsona, charakterystycznie się zachowują, otwierając delikatnie pyszczek oraz unosząc górną wargę do góry.
Do powszechnych reakcji kotów na kocimiętkę możemy zaliczyć ocieranie się o roślinę, drapanie i lizanie rośliny, ślinienie się, intensywne mruczenie, wokalizacja w znaczeniu pozytywnym oraz charakterystyczne dla kotów kopanie zabawki nasączonej kocimiętką tylnymi nogami.
Koty wyczuwając feromony z kocimiętki, często są chętniejsze do zabawy, mają wzmożony apetyt oraz uaktywnia się instynkt łowiecki.
Czy kocimiętka działa na wszystkie koty?
Kocimiętka może oddziaływać zarówno na koty domowe, jak i osobniki dzikie takie jak np. tygrysy, rysie, lwy. Natomiast udowodnione jest, że kocimiętka nie działa na wszystkie koty, a reakcja na nią, jest często dziedziczona genetycznie. Wiele kotów jest obojętnych na substancje występujące w roślinie. Przyjmuje się, że około 1/3 populacji kotów nie wykazuje reakcji na kocimiętkę. Brak reakcji występuje również u młodych kociąt przed osiągnięciem dojrzałości płciowej oraz u osobników starszych.
Czy kocimiętka jest bezpieczna dla kotów?
Generalnie mówiąc, kocimiętka nie uzależnia kotów, a więc jest rośliną bezpieczną. Zdrowy koci organizm, wypracowuje również mechanizm, który zapobiega nadmiernemu pobudzeniu przez kocimiętkę. Natomiast tutaj jak zawsze wspominam, każdy przypadek jest inny i do każdego kota należy podejść indywidualnie. Zdarzają się koty z problemami behawioralnymi lub z zaburzonym łaknieniem. W sytuacji nadmiernego spożycia kocimiętki przez kota może dojść do problemów gastrycznych. Są również koty, które potrafią reagować agresywnie, wyczuwając w pobliżu substancje zawarte w kocimiętce. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest zabrać roślinę oraz zabawki nią nasączone.
Tak więc podsumowując, kocimiętka jest bezpieczna dla kotów, ale wymaga obserwacji ze strony opiekuna i w razie potrzeby podjęcia odpowiednich kroków.
Jak długo działa kocimiętka na kota?
Kocimiętka działa na koty zazwyczaj do 10 minut, a po tym czasie koty przez pewien czas stają się na nią niewrażliwe. Jest to związane z tym, że neurony potrzebują określonego czasu do odbudowania swojej zdolności do ponownego przekazania sygnału nerwowego. Jest to powiązane ze wspomnianym wcześniej mechanizmem zapobiegającym uzależnieniu.
Kocimiętka dla kota – gdzie wykorzystać?
Roślina ta może mieć wiele zastosowań dla naszych kotów. Często możemy ją wykorzystać jako zachęta do zainteresowania się nowym drapakiem, zabawką, czy legowiskiem. Bardzo często też producenci np. drapaków dokładają woreczek z suszona kocimiętką.
Kocimiętka może również być wykorzystana jako środek kojący lęk np. podczas jazdy samochodem. Jednak stres, to bardzo złożony czynnik, a więc czasem kocimiętka może nie wystarczyć.
Można również roślinę wykorzystać jako środek kojący nerwy kota po stresującej sytuacji np. po wizycie u lekarza weterynarii. Często też kocimiętka może się sprawdzić przy okazji socjalizacji kotów ze sobą.
kocimiętka ma również właściwości owadobójcze. Aktywną substancją chemiczną w kocimiętce jest nepatalakton (składnik olejku eterycznego wyekstrahowanego z kocimiętki). Naukowcy z Iowa State University niedawno opatentowali nepatalakton jako środek odstraszający karaluchy, komary, roztocza, kleszcze, pająki, termity i inne owady.