BehawiorDwa koty na dworze
Ostatnio mam trochę mało czasu na pisanie, ze względu na przeprowadzkę, ale dzisiaj w końcu udało mi się na chwilkę usiąść i coś naskrobać :). Mając już jednego kota lub psa bywa tak, że decydujemy się na kolejnego lub kolejnych domowników. Wtedy zaczynamy się zastanawiać, jak to jest, czy można tak po prostu wprowadzić nowego psa lub kota do już obecnego domownika? Dzisiaj chciałbym wytłumaczyć Jak przyzwyczaić kota do innego kota, lub psa do innego psa czyli tak zwana socjalizacja z izolacją.

Przygotowania…

Warto zaznaczyć, że proces zapoznawania zwierząt powinno się przeprowadzać zawsze, nawet jeżeli nie wykazują wrogości wobec innych zwierząt. Przed rozpoczęciem socjalizacji z izolacją należy przygotować grunt i odpowiedni sprzęt.
  1. Niewielkie pomieszczenie, w którym będziemy trzymać naszego nowego domownika
  2. Zapewnienie kuwety
  3. Jak i kuweta to i potrzebny żwirek. Najlepiej jak będzie to taki sam żwirek, jaki miał przed przybyciem do nowego domu
  4. Dwie miski, jedna do jedzenia, druga do wody
  5. Jedzenie, warto by był karmiony tym czym przed przybyciem do domu
  6. Legowisko – przecież musi gdzieś odpoczywać 😉
  7. W przypadku kota drapak
  8. Zabawki oraz miejsca „kryjówki” gdzie będzie mógł ze spokojem oswoić się z nowym miejscem. Pamiętajmy, że każda tego typu zmiana powoduje stres.


Właściwa socjalizacja z izolacją

Wprowadzamy nowe zwierzę, jednak nie przedstawiamy go jeszcze rezydentowi. Zamykamy go we wcześniej przygotowanym pomieszczeniu i zostawiamy by przywyknął do nowej sytuacji i do nowego miejsca.

Zapewniamy mu cały przygotowany wcześniej asortyment. Ważne by był rozstawiony wokół 4 kątów w danym pomieszczeniu, gdy już zwierzak się trochę zadomowi, możemy przynieść mu jakiś smakołyk, a następnie zostawiamy go samego z jedzeniem.

Jeżeli przynieśliśmy razem z naszym pupilem jakiś koc lub jakąś inną rzecz, warto ją zostawić w danym pomieszczeniu po to by zwierzak miał blisko siebie jakiś znajomy zapach.

W kolejnym etapie musimy już poprosić naszych milusińskich o pomoc 🙂 . Nie dopuszczamy jeszcze do bezpośredniego kontaktu, ale wprowadzamy rezydenta do pomieszczenia, gdzie przebywa nowy członek rodziny, a nowego przybysza do pozostałych pomieszczeń w domu. Wszystko po to, by przyzwyczaić ich do nowych zapachów. Ważne jest by, regularnie i codziennie mieć kontakt ze zwierzęciem by mógł się do nas przyzwyczaić.

Węch to bardzo ważny zmysł u zwierząt, dlatego też socjalizacja z izolacją opiera się głównie na tym zmyśle. Dobrym sposobem przyzwyczajania rezydenta i nowego zwierzaka jest przenoszenie zapachu poprzez głaskanie jednego a następnie drugiego, i tak na zmianę.

Dane czynności staramy się powtarzać codziennie. Jedną z rzeczy, którą koty i psy uwielbiają to jedzenie. Dobrą opcją, aby wspomóc zapoznawanie się zwierząt, jest ustawianie misek z jednej i z drugiej strony drzwi. Dzięki temu zwierzęta nie będą się widzieć, ale będą czuć i automatycznie zapach będzie im się kojarzył z czymś pozytywnym. Na początku ustawiamy miski troszkę dalej, a z czasem przybliżamy coraz bliżej drzwi.

Szczególnie u kotów w socjalizacji z izolacją bardzo pomocny jest transporter. Pierwszym etap przeprowadzamy w taki sposób, że przenosimy nowego kota w transporterze przykrytym kocem, do mieszkania. Dzięki temu pozwalamy rezydentowi, jeszcze bardziej przyzwyczaić się do zapachu nowego przybysza. Warto w tej sytuacji bawić się z rezydentem lub dawać mu różne przysmaki, by pokojarzył nowy zapach z czymś przyjemnym. Drugi etap przyzwyczajania kotów do siebie przy użyciu transportera polega na dokładnie tym samym, ale nowy kot nie jest już zasłonięty kocem. Obydwie fazy średnio powinny trwać około tygodnia każda. Gdy już zwierzęta bardziej się tolerują możemy wprowadzić karmienie zwierząt blisko siebie, tzn nowy kot miska w transporterze, rezydent miska blisko obok transportera.

Po tym wszystkim, możemy już powoli przejść do wypuszczania kota do innych pomieszczeń w domu. Robimy to w taki sposób, że zamykamy rezydenta w jednym pomieszczeniu a nowemu kotu potrafimy zwiedzać nasze mieszkanie. Następnie wypuszczamy rezydenta, by mógł zaznajomić się z terenem, oznaczonym przez nowego kota. Znakiem, czy możemy dopuścić zwierzęta do bezpośredniego kontaktu, jest to że nie syczą one a nie warczą. Dopuszczamy zwierzęta do siebie, jednak cały czas kontrolujemy sytuację, obserwujemy ich zachowanie. Pomocą może być rozstawienie po przeciwległych stronach misek z przysmakami

Podczas bezpośredniego zapoznawania się zwierząt, musimy być spokojni i cierpliwi, pozwalamy zwierzętom na spokojnie się ze sobą kontaktować, po prostu obserwujemy rozwój sytuacji i pilnujemy.

Po pierwszej takiej akcji zamykamy nowe zwierzę, w jego miejscu izolacji i powtarzamy czynności z danego dnia jeszcze przez jakiś czas.

W dalszym etapie po prostu obserwujemy jak zwierzęta się zachowują, czy są już wobec siebie przyjaźnie nastawione i czy możemy pozwolić im się swobodnie ze sobą spotykać.

Myjące się dwa koty

Ważny jest fakt, że sam proces zapoznawania ze sobą zwierząt, jest procesem długotrwałym. To ile będzie trwał zależy od temperamentu zwierząt, czasami wystarczy kilka dni a czasami musi to trwać kilka tygodni. Pamiętajmy by być cierpliwym i spokojnym, pośpiech nie jest wskazany. Socjalizacja z izolacją to bardzo ważny proces w życiu naszych pupili, odpowiednio przeprowadzony wpływa pozytywnie na ich zdrowie oraz behawior.
Jak przyzwyczaić kota do innego kota? – czyli socjalizacja z izolacją
5 (100%) 2 votes