KotyPielęgnacjaŁapa kota

Jak każdy wie natura wyposażyła nasze koty w bardzo potężną broń, czyli pazury. Są one bardzo istotne w codziennym życiu naszych pupili. Zapewniają im one przetrwanie jak i również codzienne, normalne funkcjonowanie. Obcinanie pazurów to bardzo popularny zabieg kosmetyczny, tylko czy jest on w 100% konieczny i jak się za to zabrać?Pazury kota

Pazury są bardzo ważnym elementem kociego ciała. Są głównym narzędziem do obrony oraz umożliwiają prawidłowe poruszanie się. Jak to na koty przystało, uwielbiają się wspinać. Dzięki pazurom, koty szybko i sprawnie mogą wejść na drzewo w poszukiwaniu kryjówki. Przy okazji, dzięki pazurom oznaczają swoje terytorium, np. właśnie w pniu drzewa. Powinniśmy dbać o nie poprzez zapewnienie odpowiedniej pielęgnacji oraz odpowiedniej diety, która również ma wpływ na kondycję pazurów u kota. Jeżeli chcesz przeczytać kilka wskazówek w kwestii żywienia kotów przeczytaj artykuł: ,,Jak karmić kota i psa?”

Przeciągający się kot

Czy obcinać kotom pazury?

Jest to pytanie, które zadaje sobie większość właścicieli kotów. W naturze koty biegając po drzewach albo drapiąc konary i pnie drzew, ścierają pazury. Jest to naturalny zabieg pielęgnacyjny. Natomiast, z racji że większość kotów na szczęście nie jest wychodząca i jest typowymi domownikami, musimy odpowiednio zadbać o kocie pazury. Jeżeli olejemy temat, musimy liczyć się z tym, że najprawdopodobniej ucierpią na tym nasze meble. Obcinanie pazurów u kota to bardzo istotny zabieg pielęgnacyjny, natomiast nie możemy również zapomnieć o zapewnieniu drapaków, dzięki którym kot sam będzie mógł ścierać pazury.

Jak obcinać pazury u kota?

No ok, jeżeli już się zdecydujemy, że chcemy obcinać pazury u naszego mruczka, to musimy wiedzieć jak się za to zabrać. Przede wszystkim musimy przyswoić kilka informacji, żeby nie zrobić krzywdy naszemu kociakowi. Pazury u kota mają specyficzną budowę. Zewnętrzna warstwa pazura to warstwa rogowa, która otacza unaczyniony rdzeń. Jest to o tyle istotne, że jeśli nie chcemy zrobić krzywdy kotu to nie możemy naruszyć rdzenia. Najbezpieczniej jest obcinać maksymalnie 1/3 długości pazura, dzięki czemu nie naruszymy rdzenia.

Szczególnie na początku musimy liczyć się z tym, że kot raczej nie będzie zbyt zadowolony i musimy go przyzwyczaić do obcinania pazurów. Najlepiej jest posadzić kota na kolanach, przytrzymać go od tyłu i przycisnąć brzuchem grzbiet. Kolejno chwytamy za przednią łapę, naciskamy w okolicach palców, dzięki czemu wysuniemy pazury. Teraz już możemy się zabrać za odpowiednie cięcie.

Jak przyzwyczaić kota do obcinania pazurów?

Koty doskonale wiedzą jak ważne są dla nich pazury, dlatego też nie ma co się dziwić, że opierają się gdy próbujemy w nie ingerować. Bez nich czują się bezbronne. Najszybszym sposobem jest pojechać do lecznicy weterynaryjnej, gdzie doświadczony weterynarz powinien szybko i bezboleśnie obciąć pazury kota. Niestety dużym minusem tego rozwiązania jest ogromny stres kota, nie tylko samym obcinaniem pazurów, a również podróżą do lecznicy i pobytem w niej. Dlatego, też najlepiej próbować obcinać pazury samemu.

Jednym ze sposobów, jest po prostu jak najwcześniejsze przyzwyczajenie kociaka już od małego do obcinania pazurów. Trzeba sprawić, by zabieg ten kojarzył się kotu z czymś przyjemnym. Najpierw zachęcamy kota by siedział blisko nas, gdy próbujemy dotykać jego łap, natychmiast zaczynamy go głaskać. Czynność tą powtarzamy, aż zobaczymy że kot śmiało pozwala nam dotykać swoich łapek. Następnie próbujemy wysunąć pazury, poprzez naciśnięcie okolic palców, pamiętając przy tym że nic na siłę. Gdy kociak nam się opiera, musimy chwilę odczekać i wrócić do poprzedniego etapu. Takie przyzwyczajanie kota do obcinania pazurów może trwać nawet tygodnie, dlatego też musimy być bardzo cierpliwi i systematyczni. Gdy już kot nie reaguje nerwowo na dotyk łapek lub widok nożyczek do pazurów, możemy przystąpić do ich obcięcia.

Dobrym sposobem, jest też uzbrojenie się w smaczki, którymi będziemy nagradzać kota za dobre zachowanie.

Drapak dla kota

Usuwanie pazurów u kota

Całkowite usuwanie pazurów u kota, jest bardzo złym pomysłem i przez niektórych jest traktowane nawet jak znęcanie się nad zwierzęciem. Sama moda na usuwanie pazurów u kotów, przywędrowała do nas z USA. Niesie ona za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Jednym z nich jest duży ból fizyczny u kota, związany z samym zabiegiem. Kolejną kwestią są problemy behawioralne, gdyż tak naprawdę zabieramy kotom ich podstawowe narzędzie do obrony. Brak pazurów u kotów może prowadzić nawet do kociej depresji. Brak komfortu u kota może prowadzić do wielu innych problemów nie tylko zdrowotnych, lecz również behawioralnych.

Tipsy dla kota

Ktoś, kiedyś wpadł na kolejny idiotyczny pomysł, jakim są tipsy dla kota. Jak sama nazwa wskazuje, są to specjalne nakładki na kocie pazury. Największym ich problemem jest to, że nie pozwalają one chować kotom pazurów, a nie bez powodu anatomia kota jest jaka jest. Każda próba schowania pazurów w momencie założonych tipsów jest dla kota bardzo bolesna. Tak jak w przypadku usuniętych pazurów, tipsy powodują ogromny dyskomfort dla kota i mogą prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych i behawioralnych.

Drapanie kota

Potrzeba drapania u kotów jest czymś naturalnym i nie możemy w żaden sposób ich tego oduczyć. Trzeba mieć tego świadomość, że jeśli decydujemy się na kota to może się mu zdarzyć podrapać meble czy udrapnąć nas podczas zabawy. Oczywiście w domu nie może panować samowolka i jeśli kot natarczywie drapie meble to nie możemy mu na to pozwalać. Powinniśmy stanowczo pokazać kotu, że robi źle.

Nie możemy jednak wymagać od kota poprawy w zachowaniu, jeżeli nie damy mu coś w zamian. Dlatego też tak bardzo istotnym elementem kociego domu są drapaki.

Więcej o drapakach możesz przeczytać w artykule: ,,Jaki drapak dla kota?”

Warto posiadać drapaki zarówno poziomie jak i pionowe. Nigdy nie będziemy wiedzieć jaki kaprys będzie miał nasz kotek w danym dniu.

Poza drapakami, możemy wyposażyć dom w kawałki drewna, które znajdziemy podczas niedzielnego spaceru. Intensywny zapach lasu dodatkowo wzmocni bodźce naszego kota.

Można również uzbroić się w dywan, na którym kociaki bardzo chętnie się wyciągają i go drapią.Podsumowując

Obcinanie pazurów u kota to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, szczególnie u kotów przebywających tylko i wyłącznie w domu. Musimy pamiętać, aby zapewnić kotu miejsce do drapania, dzięki czemu sam również będzie ścierał pazury i nie będzie trzeba ich tak często przycinać. Musimy jednak pamiętać, że wpadki zawsze mogą się przydarzyć bo tak stworzyła koty natura i drapanie jest ich naturalną potrzebą. Jeżeli komuś ten aspekt bardzo przeszkadza, nie powinien decydować się kota w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz