Większość opiekunów kotów zapewne zna pojęcie kul włosowych lub inaczej bezoarów. Koty jako zwierzęta wybitnie dbające o swoją higienę, potrafią zjadać nadmierną ilość sierści, przez co może dojść do tzw. zakłaczenia. Warto znać sposoby na odkłaczanie kota, aby ułatwić mu życie i zapobiegać nadmiernemu połykaniu kul włosowych.
Bezoary – czym są i jak wyglądają
Bezoary lub inaczej kule włosowe to po prostu kępki zwymiotowanej przez kota sierści. Zazwyczaj mają one cylindryczny kształt i są śliskie oraz pokryte flegmą, często również zmieszane z niestrawioną karmą. Gdy bezoar wyschnie, pozornie może przypominać odchody, ale przyglądając się, łatwo można stwierdzić, że to jednak nie to.
Jak dochodzi do zakłaczenia kota?
Koty w ciągu doby spędzają bardzo dużo czasu, myjąc się. Jeśli kot zaniedbuje swoją higienę, to już jest uznawane za jeden z symptomów chorobowych. Naturalnie kot podczas pielęgnacji, połyka sierść. Po połknięciu kawałki sierści przemieszczają się do żołądka i jelit kota poprzez perystaltykę, która działa poprzez mimowolne zwężanie i rozluźnianie się jelit. Tam zazwyczaj zostają usunięte wraz z masą kałową. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie nadmiar włosów zapląta się, utworzy masę w postaci kuli włosowej, która już nie w stanie opuścić organizmu normalną drogą. W ten sposób organizm radzi sobie z nimi poprzez wymioty.
Należy mieć na uwadze, że nadmierne tworzenie się kul włosowych, czy częste wymioty nie są niczym normalnym i może to świadczyć o problemach zdrowotnych. W niektórych przypadkach bezoary mogą utknąć w jelitach i stworzyć niebezpieczną dla zdrowia i życia kota niedrożność jelit.
Dlaczego koty się zakłaczają?
Układ pokarmowy kota jest przystosowany do radzenia sobie z pewną ilością sierści. Dla przykładu kot będący na diecie whole prey, spożywa ofiary w całości, zarówno z sierścią, czy piórami i nie stanowi to żadnego zagrożenia dla jego zdrowia.
Powodów nadmiernego zakłaczania się kota jest dość sporo. Często również powodów jest kilka. Do najczęstszych powodów sprzyjających nadmiernemu zakłaczaniu się kota możemy zaliczyć:
- zbyt dużo połkniętych włosów;
- dieta z niedoborem wilgoci lub będąca kiepskiej jakości;
- problemy zdrowotne dotyczące układu pokarmowego kota;
Zdecydowanie problem zakłaczania dotyczy w głównej mierze kotów długowłosych. Jest to oczywiście związane z większą ilością, dłuższej sierści.
Często powody tego problemu nie są bezpośrednie. Dla przykładu kot może cierpieć na stan zapalny skóry związany z alergią, infekcją lub pasożytami, co w konsekwencji powoduje nadmierne linienie oraz wzmożoną pielęgnację u kota. Istnieje również pojęcie łysienia psychogennego, które jest kompulsywnym zaburzeniem u kotów, powodującym nadmierne mycie się kota, a w konsekwencji spożywanie zbyt dużej ilości sierści.
Pod względem dietetycznym do nadmiernego zakłaczania się kota przyczynia się również sucha karma. Kot będący na takiej diecie nie spożywa odpowiedniej ilości wody, potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Koty nie potrafią uzupełnić niedoborów wody, wypijając ją oddzielnie. Koty naturalnie wodę pozyskują z pokarmu. Więcej o istocie wody w diecie kotów przeczytasz w artykule: ,,Woda dla psa i dla kota jako ważny składnik diety”.
Układ pokarmowy, który nie ma dostarczonej odpowiedniej ilości wody, będzie miał mniejszą zdolność do transportowania kul włosowych przez cały przewód pokarmowy.
Innymi poważnymi problemami i zarazem powodami nadmiernego zakłaczania się kota będą takie schorzenia jak: nieswoiste zapalenie jelit (IBD), pasożyty, ciała obce, nowotwory. Jeśli zauważymy u naszego kota, że ma problemy z częstym wymiotowanie kłaczkami, koniecznie należy się skonsultować z lekarzem weterynarii w celu postawienia diagnozy. Zwłaszcza że zdarzają się sytuacje, gdzie kule włosowe potrafią urosnąć do takich rozmiarów, że zaczynają zagrażać życiu zwierzęcia i należy je usunąć chirurgicznie.
Jeśli zauważasz częste odruchy wymiotne u kota, ale nie znajdujesz nigdzie wydalonej treści, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii!
Jak odkłaczyć kota?
Sposobów na odkłaczanie kota jest całkiem sporo. Natomiast pierwszy, od którego powinniśmy zacząć, to przeanalizowanie obecnej diety kota. Jeśli kot spożywa suchą karmę, to pierwszym i jedynym rozsądnym podejściem jest przejście na dietę bogatszą w wodę, czyli np. mokra karma lub dieta BARF. Taka dieta zapewni prawidłową pracę przewodu pokarmowego kota. Warto również pomyśleć nad wprowadzeniem dodatkowej suplementacji kwasów Omega 3, które dodatkowo wspomagają pracę układu trawiennego kota. Innym działaniem kwasów Omega 3 jest wzmocnienie skóry i sierści, co skutecznie będzie zapobiegać nadmiernemu wypadaniu sierści. Innym równie dobrym suplementem w diecie kotów jest żółtko jaja.
Kolejnym sposobem na odkłaczanie kota jest dodanie do diety odpowiedniej jakości enzymów trawiennych. Koty spożywające surowe posiłki nie mają tego problemu, gdyż organizm naturalnie przystosowuje się do spożywanego pokarmu.
W okresie nadmiernego linienia warto do diety kota włączyć dodatkową suplementację błonnika, np. Psyllium. Alternatywą jest również dodanie łyżeczki ugotowanej dyni. Pamiętaj jednak, że warzywa nie są niezbędnym elementem w diecie kota i należy je stosować właśnie przy problemach z zakłaczaniem lub zaparciami. Dodatkowa dawka błonnika wspomaga pasaż jelitowy.
Można również zadbać o pracę jelit poprzez manipulację tłuszczu w diecie naszego kota. Podawanie raz w tygodniu łyżeczki naturalnego smalcu gęsiego lub kaczego potrafi skutecznie pomóc.
Koty naturalnie przeczyszczają się poprzez zjadanie trawy. Kot niewychodzący nie ma do niej dostępu, dlatego warto pomyśleć o zasianiu w domu np. owsa.
Bardzo istotna jest codzienna pielęgnacja naszego kota, czyli wyczesywanie oraz szczotkowanie sierści powinno być stałym rytuałem każdego dnia. Zwłaszcza jeśli mówimy tu o kocie rasy długowłosej. Praktykując regularne wyczesywanie sierści naszego pupila, z pewnością bardzo szybko zauważymy poprawę i zdecydowanie rzadsze sytuacje wymiotów bezoarami. Szczotkowanie i czesanie kota poprawia także stan skóry oraz usuwa zanieczyszczenia, czy martwe komórki skóry.
Super wpis, bardzo dobrze, że temat został poruszony, pozdrawiam 🙂
Dzien dobry, czy psyllium mozna stosowac dla kota z chora watroba? Jesli tak to w jakiej ilosci? Jak przyrzadzic i jak czesto podawac? Jesli nie, to co mozna pidawac? Dziekuje
To zależy od stanu zdrowia kota, wyników badań oraz całej diety. W zależności od tych czynników, należy na określonym poziomie trzymać zawartość włókna w diecie. Wszystko też zależy w jakim celu psyllium miałoby być stosowane.
Witam.
Czy na odklaczanie można podawać kotu siemię.
Pozdrawiam
Siemię lniane może zaburzać wchłanianie wartości odżywczych z posiłku, dlatego nie polecam go, zwłaszcza do długotrwałego stosowania.
Moja kotka je barfa i oddaje stolec co 4 dni.Cierpi na zaparcia.,już raz miała wlewkę.Lekarz polecił podawac 1 ×dz dulcosoft i pastę odklaczajacą ,smalec lub psylium 1-2 × w tyg.Kotka trawy nie lubi i dyni w karmie. .Czy mogę do barfa codziennie dodawać psylium i w jakiej dawce.A może jakiś inny blonnik.
Faktycznie zdarzają się koty, które do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego potrzebują dodatkowego źródła włókna w diecie, czasem nawet na stałe. Natomiast dawkę ustala się indywidualnie na podstawie potrzeb kota oraz z uwzględnieniem wyników badań.