ŻywienieCzarny kot na zewnątrz

Whole prey to model żywienia, który u niektórych właścicieli psów i kotów budzi pewne kontrowersje. Podobnie jak dieta BARF, whole prey jest typem żywienia, który opiera się na skarmianiu naszego pupila surowym pokarmem.

 

Co to jest whole prey?

Whole prey, czyli tłumacząc z angielskiego cała ofiara, to rodzaj diety, w którym podajemy kotu do jedzenia ofiary, które upolowałby w naturze. Podaje się całe tuszki takie jak np. ptaki, gryzonie czy niektóre ryby.

Na rynku dostępne są karmówki w postaci: kurczaków jednodniowych, szczurów karmowych, myszy karmowych, przepiórek, perliczek, bażantów oraz tak jak już wspomniałem niektórych ryb. W przypadku ryb ważne, aby to były ryby bez tiaminazy i triox, czyli takie jak np. łosoś czy dorsz.

Ofiary podajemy oczywiście martwe, uśmiercone wcześniej w humanitarny sposób. W diecie whole prey, jak i w żadnej innej nie wykorzystujemy do skarmiania żywych zwierząt.

 

Śpiący kot

Jak karmić whole prey?

Posiłek w przypadku tej diety jest oczywiście podawany w formie surowej. Podajemy całą tuszkę małego zwierzęcia razem z wszystkimi wnętrznościami oraz kośćmi.

Niestety same tuszki ofiar to nie wszystko. Zwierzęta karmowe, które możemy zakupić, są zwierzętami hodowlanymi. Z racji tego nie są to zwierzęta dziko żyjące i żywiące się tym, co w naturze, a są karmione po prostu odpowiednimi mieszankami paszowymi. W wyniku tego ich skład nie jest w 100% kompletny dla zapotrzebowań kota. W przypadku diety whole prey oprócz podawania całych tusz ofiar, musimy uzupełniać dietę żółtkami jaj, witaminą E oraz kwasami Omega 3 w postaci np. oleju z łososia.

Podobnie jak w przypadku diety BARF, tak samo w diecie whole prey wskazana jest różnorodność. Nie powinniśmy kotu podawać tylko i wyłącznie samych myszek, a powinno znaleźć się tu również ptactwo oraz ryby.

Whole prey może również stanowić dodatek do diety BARF.

Więcej o diecie BARF przeczytasz w artykule: ,,Dieta BARF dla psa i kota – co musisz o niej wiedzieć?”

 

Whole prey

Whole prey dla psa

Psy również mogą być żywione tym modelem żywienia. Należy pamiętać, że psy to zwierzęta najbardziej zróżnicowane pod względem wielkości w obrębie poszczególnych ras. Z tego też względu istotne jest, aby wybierać karmówkę dopasowaną do możliwości samego psa. U psów często sprawdzają się króliki oraz ptactwo różnej wielkości.

 

Czy dieta whole prey jest lepsza od BARF?

Tutaj idealnie wpasuje się jedno z moich ulubionych stwierdzeń to zależy :). Psy i koty to zwierzęta mięsożerne, więc zarówno jeden, jak i drugi model żywienia jest zbliżony do tego, czym zwierzę żywiłoby się w naturze. Ja uważam, że zarówno whole prey, jak i BARF to bardzo dobre typy diety. Tutaj raczej zostaje kwestia indywidualna dla zwierzęcia, który model bardziej toleruje. Wszystko tak naprawdę można zweryfikować poprzez odpowiednie badania krwi.

Plusem w kierunku whole prey jest na pewno to, że jest to dieta uważana za łatwiejszą niż BARF.

Dodatkowo koty nie bez powodu w naturze wybierają myszy jako swoje ofiary. Mięso myszy ma zdecydowaną przewagę pod względem zawartości niezbędnej dla kotów tauryny.

O taurynie przeczytasz w artykule: ,,Tauryna dla kota”.

 

Dla porównania poniżej wstawiam zawartość tauryny w produkcie świeżym [g/1000g]:

  • Tuszka myszy: 2,4 g
  • Jagnięcina: 0,48 g
  • Wieprzowina: 0,48 g
  • Drób: 0,33 g
  • Wołowina: 0,44 g
  • Wątroba drobiowa: 0,11 g
  • Tuńczyk: 0,68 g
  • Indyk: 0,20 g

20 komentarzy

    • Dziękuję bardzo za miłe słowa :). Cieszę się, że artykuł się przydał i oczywiście zapraszam na mojego bloga, jak najczęściej :).

    • Mam begala i zastanawiam się nad Pana forma diety dla niego by móc indywidualnie spersonalizować i zbilansować dietę.

      Pozdrawiam serdecznie

        • Mam zagwozdkę. Dlaczego w takim razie nie są popularne puszki z mięsem z myszy jeśli są tak wartościowe dla kota i są ich pierwotnym i naturalnym pożywieniem?

          • W pierwszej kolejności jest to kwestia ceny. Mięso myszy nie jest najtańsze, a do produkcji karm idzie wszystko to, co nie poszło do spożycia przez człowieka. My ludzie myszy nie jemy, więc brakuje ubojni, która byłaby skierowana stricte na produkcję mięsa mysiego :). A druga kwestia, to zapewne brak rozeznania. Podejrzewam, że producenci nie sprawdzali, czy w ogóle byłoby jakieś większe zainteresowanie taką karmą, a też podejrzewam, że wiele ludzi z jakiegoś powodu mogłoby mieć opory, aby takie puszki podawać.

    • To tak na prawdę zależy od wielu czynników m.in. od aktywności kota, docelowej masy ciała, czy wielkości samych myszy czy przepiórek. W naturze kot potrafi w ciągu doby zjeść nawet 20 myszy, dlatego też whole prey jest często traktowany jako urozmaicenie diety, a nie główną dietę 🙂

    • Nie ma zbyt wielu badań w tym kierunku, ale biorąc pod uwagę, że stężenie tauryny w mięsie oraz organach zwierzęcych jest zależne od takich czynników jak: dieta, warunki hodowlane, warunki środowiskowe, czy cechy osobnicze, to bardzo prawdopodobne, że zawartość tauryny będzie się różnić u myszy dzikiej i u myszy karmowej.

    • Tak dieta whole prey również nadaje się dla psa, ale jest o wiele mniej popularna niż u kotów. Wszystko tak na prawdę zależy od wielkości psa i na tej podstawie należy dopasować zwierzęta karmowe, zachowując przy tym różnorodność posiłku.

    • Tak dieta kota powinna być zbilansowana całościowo, czyli suplementy należy stosować codziennie. Dawkowanie zgodnie z pokryciem zapotrzebowania kota, które można sprawdzić np. w normach żywieniowych FEDIAF

  1. Od jakiego wieku można podawać kotu whole pray? Czy trzymiesięczny kot Maine Coon mógłby już zacząć jeść całe myszy czy trzeba poczekać na dalszy etap rozwoju?

  2. Whole prey można podawać kotom w każdym wieku, tzn. od momentu gdy spożywają pokarm stały. Kwestia doboru wielkości karmówki 🙂

  3. Dziękuję Panu za cenny artykuł.
    Jako właściciel kota od tygodnia prześledzę moją ewolucję:
    1) Whiskas i Kitekat – dopiero po przeczytaniu paru artykułów i porozmawianiu z paroma mądrymi ludźmi dojście do wniosku że są to dla kota trucizny. I to bez żadnej przesady.

    No dobra skoro nie powyższe to co?
    2.) Dobre suche karmy mięsne. Już lepiej ale nawet najlepsze suche karmy są dla kota na dłuższą metę niekorzystne.

    3.) ostatecznie – dobre mięsne MOKRE karmy plus dodatki BARF plus WHOLE PREY

    • Ja nie polecam żadnych karm suchych, tak więc pozostaje jedynie albo wysokomięsna karma mokra, albo dieta barf, albo whole prey 🙂

  4. Mam pytanie czy whole prey jest odpowiednie dla kota muszącego ograniczać tłuszcze? Weterynarz polecał mi niestety tylko suche karmy z royal canin bądź Kattovit wszystkie na gastro i z niska zawartością tłuszczu. Czy jest możliwość podawania w takim wypadku whole prey, gdy kot zmuszony jest do jedzenia karm niskotłuszczowych? Czy myszy i inne tuszki są „lekkie”?

    • To zależy od stanu zdrowia kota oraz tego dlaczego muszą być ograniczane tłuszcze. Natomiast taka dieta może się sprawdzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz