Jeżeli chcesz, aby Twój pupil towarzyszył Ci nie tylko jak najdłużej, ale i w pełni zdrowia, to priorytetem każdego opiekuna jest zapewnienie swojemu czworonogowi odpowiedniej opieki. Psy bardzo często sprawnie maskują swoje dolegliwości, dlatego kluczowe jest ich rozpoznanie poprzez odczytywanie konkretnych zachowań i reakcji fizycznych. Artykuł ten kieruję do każdego świadomego opiekuna psa, który chce nie tylko łatwo rozpoznawać oznaki bólowe u swojego towarzysza, ale także szybko reagować i zapewniać ulgę i wsparcie, kiedy zwierzę tego najbardziej potrzebuje. Jesteś takim opiekunem? Czytaj dalej!
Jakie są najczęstsze oznaki bólu u psa? Dowiedz się, jak rozpoznać, że psa coś boli.
Zrozumienie subtelnych sygnałów to klucz, który pozwoli Ci nie tylko na błyskawiczną reakcję, ale również na zapewnienie psu natychmiastowej pomocy. Poniżej przygotowałem kilka najczęściej występujących oznak bólu u psa, które powinny być dla Ciebie alarmujące:
Nagłe zmiany w zachowaniu
Ze strony psa możemy zaobserwować niepokój, wycofanie i nadmierną senność. Może on również unikać kontaktu fizycznego lub odmawiać udziału w rutynowych aktywnościach.
Powtarzające się jęczenie, skomlenie lub wycie
Psie dźwięki mogą być sygnałem, że coś ich boli. Wszelkie jęczenie, skomlenie lub wycie mogą wystąpić podczas ruchu lub dotykania pupila.
Nagłe zmiany w apetycie
Ból może prowadzić do zmniejszenia apetytu lub całkowitego odmówienia jedzenia. Dodatkowo, można zaobserwować również zmiany w codziennych nawykach, np. brak zainteresowania jedzeniem lub bardzo powolne spożywanie posiłku.
Zmiany w postawie ciała i poruszaniu się
Pies może przyjmować nietypowe pozycje ciała, aby unikać nacisku na bolesny obszar na ciele. Można zauważyć również podkulony ogon i napięte mięśnie.
Lizanie, gryzienie lub drapanie w jednym miejscu
Psy mogą reagować na ból poprzez intensywne lizanie, gryzienie lub drapanie obszaru, który spowoduje dyskomfort. To może prowadzić do podrażnień lub urazów skóry.
Zmiany w oddawaniu moczu lub kału
Ból u psa może wpływać na funkcje fizjologiczne w postaci oddawania moczu lub kału. Takie zmiany możemy łatwo zauważyć, kiedy pies ma problemy z wypróżnianiem, gdy występuje krew w moczu lub kale czy też przy nagłej zmianie częstotliwości ich oddawania.
Mała wskazówka
Psy obronne, takie jak chow chowy, boksery, amstaffy czy labradory, często wykazują wysoki próg bólowy, co może utrudnić rozpoznanie dolegliwości. Z kolei owczarki niemieckie i ich mieszańce są bardziej wrażliwe na ból. Opiekunowie powinni być świadomi tych różnic i obserwować pupila, żeby szybko zareagować.
Jak wyglądają charakterystyczne pozycje bólowe u psa?
Kiedy pies odczuwa ból, często przybiera bardzo charakterystyczne pozycje, które są próbą złagodzenia powstałego dyskomfortu i uniknięcia ucisku na obolałe partie ciała. Jedną z oznak bólowych jest kulenie w postaci unoszenia jednej lub więcej łap, unikając obciążenia na chorej kończynie.
Inną, często pojawiającą się pozycją jest tzw. postawa sfinksowa. Pies wówczas leży na brzuchu z klatką piersiową i brzuchem dotykającymi podłogi, a kończyny z tyłu są lekko uniesione lub wyciągnięte w tył. Ta pozycja może wskazywać na dyskomfort związany z okolicami pleców lub brzucha.
Nie można zapomnieć też o pozycji modlitewnej, czyli wyciągnięciu przedniej części ciała do przodu i uniesienie tylnej. Pozycja te często sygnalizuje silne bóle brzucha.
Jak doraźnie pomóc psu, gdy coś go boli?
Gdy podejrzewasz, że twój pies doświadcza bólu, istnieje kilka doraźnych sposobów, które możesz zastosować, aby mu pomóc, zanim zdążysz skonsultować się z lekarzem weterynarii:
Podejrzewasz, że Twojemu psu coś dolega, jednak jest środek nocy, Twój sprawdzony lekarz weterynarii jest daleko lub jest za wcześnie, aby przyjął Twojego pupila? Możesz podjąć kilka doraźnych kroków, które przyniosą ulgę zwierzęciu i pozwolą mu przeczekać przez wizytą u specjalisty. Co możesz zrobić?
- Zapewnij psu ciche i spokojne miejsce, gdzie będzie mógł się wyciszyć i odpocząć. Nadmierny stres, hałas i gwar panujący wokół może tylko pogorszyć jego stan.
- Jeśli Twój pies sygnalizuje potrzebę kontaktu, potowarzysz mu. Możesz go lekko pomasować, unikając w przy tym obolałych miejsc.
- Istnieją sytuacje, w których będzie trzeba użyć zimnego (np. lód owinięty w ręcznik) lub ciepłego (np. dobrze zabezpieczony termofor) kompresu na bolącym obszarze. Może to przynieść psu niesamowitą ulgę. Upewnij się jednak, że temperatura jest bezpieczna i nie spowoduje dodatkowego dyskomfortu.
- Jeśli podejrzewasz, że pies ma ból, unikaj nadmiernego wywoływania ruchu lub ćwiczeń, które mogą zaostrzyć ból. Pozwól mu odpocząć i unikać aktywności fizycznej, która może pogłębić dyskomfort.
- Jeśli widzisz, że stan psa się niepokojąco pogarsza lub utrzymuje się przez dłuższy czas, poszukaj w swojej okolicy pogotowia weterynaryjnego, które przyjmuje również w nocy. Profesjonalna i szybka ocena stanu zdrowia psa i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia są kluczowe dla zapewnienia mu jak najszybszej ulgi i powrotu do zdrowia.
Zdarza się, że powodem problemu u psa jest zatrucie. Warto wiedzieć, co robić w takiej sytuacji i tutaj odsyłam Cię do artykułu: ,,Zatrucie u psa – co robić w jego przypadku?”.
Dlaczego nie można samodzielnie podawać psu leków?
Bardzo często można natknąć się na najróżniejsze porady weterynaryjne, czy to wśród rodziny czy to na psiej grupie na Facebooku. Jednak niekoniecznie dają je osoby, które zostały do tego odpowiednio wykształcone. Absolutnym priorytetem każdego opiekuna powinno być to, aby kwestie bólu i innych dolegliwości konsultować z osobą do tego wykwalifikowaną – z lekarzem weterynarii.
To właśnie lekarz weterynarii podejmie odpowiednie kroki w leczeniu oraz profilaktyce psa, a może i nawet zauważy oznaki choroby, których sami byśmy nie byli w stanie spostrzec.
Ponadto, samodzielne podawanie leków psu może nieść ze sobą szereg niepożądanych i niebezpiecznych efektów, do których możemy łatwo doprowadzić np. przez niepoprawnie postawioną diagnozę, źle dobraną dawkę czy też niechciane interakcje leków, które niekorzystnie ze sobą oddziałują.
Koniecznie przeczytaj też artykuł ,,10 groźnych objawów choroby u psa”.
Oznaki bólu u psa – dziękuje za ten artykuł, okazał się bardzo pomocny.