PsyOwczarek niemiecki, york i rottweiler leżące na trawie

Ras psów na świecie jest około 340, jednak są te bardziej lub mniej popularne. Fakt, faktem ostatnio udało mi się zauważyć, że panuje pewien trend w Polsce i większość właścicieli decyduje się na mniejsze rasy psów. Spójrzmy na ranking jak to wygląda w Polsce aktualnie.

 

10. Siberian Husky

9. Beagle

8. American Staffordshire Terrier

7. Mops

6. West Highland White Terrier

5. Sznaucer Miniaturowy

4. Berneński pies pasterski

3. Labrador Retriever

2. Yorkshire Terrier

1. Owczarek Niemiecki

 

10. Siberian Husky

husky

Chyba, jedna z najbardziej charakterystycznych ras psów jakie istnieją. Zawsze mi się podobały te psy, ze względu na naturalny żywy temperament, a jednocześnie bardzo przyjacielskie nastawienie do ludzi. Nie lubią one samotności i uwielbiają przebywać wśród ludzi lub czy też wśród innych psów. Dodatkowo jest to rasa z bardzo dobrą odpornością na warunki zewnętrzne. Słyszałem kiedyś powiedzenie, że podobno jak ktoś zdecyduję się na tą rasę psa, to już zawsze będzie ją miał.

 

9. Beagle

Beagle na łące

 

Psy o bardzo charakterystycznych, bardzo uwielbianych przez wszystkich uszach, które aż się unoszą z radości co można zaobserwować w niektórych reklamach telewizyjnych. Średniej wielkości psy, podobnie jak poprzednik bardzo żywiołowy. Co ciekawe jest traktowany przez wielu jako pies rodzinny, spokojny a tak na prawdę pierwotnie został przysposobiony do polowań. Dlatego, też lepiej nie zostawiać go samego w domu na długo, bo po powrocie możemy się zdziwić 🙂

 

8. American Staffordshire Terrier

Amstaff

 

Amstaff to również bardzo popularny pies wśród Polaków. Jest to rasa psa, która pomimo nie największych rozmiarów, jest bardzo silna i dobrze zbudowana. Pies ten ma bardzo specyficzny charakter, przez co nie jest łatwy do opanowania, ale już odpowiednio wytresowany, jest bardzo dobrym obrońcą i stróżem.

 

7. Mops

Mops leżący na trawie

 

Rasa psów, której popularność wzrasta w niespodziewanym tempie. Widać bardzo wielu zwolenników tej rasy szczególnie wśród kobiet. Pewnie jest to związane z bardzo łagodnym i towarzyskim temperamentem. Poza tym odznaczają się wysoką inteligencją. Psy te zdecydowanie nadają się do kontaktu z dziećmi.

Dużo ludzi zastanawia się jakie przysmaki warto podawać swoim pieskom. Tutaj przeczytasz ,,Jak przygotować przysmaki dla psa?”

 

6. West Highland White Terrier

West Highland White Terrier na smyczy

 

Potocznie zwany Westie, pies o bardzo charakterystycznej szacie. Żywiołowy, nieustraszony o silnym charakterze, a jednocześnie bardzo towarzyski. Bardzo pozytywne nastawiony do ludzi i mocno się z nimi związuje, jednak czasami bywa trochę nieufny.

5. Sznaucer Miniaturowy

 

Sznaucer miniaturowy na plaży

 

Idealny pies dla wszystkich barberów, ze względu na charakterystyczną brodę i wąsy :D. Żywiołowy i wesoły, odpowiedni do tresury, gdyż lubi się uczyć nowych rzeczy. Jest zdecydowanie typem psa rodzinnego.

 

4. Berneński Pies Pasterski

Berneński pies pasterski w ogrodzie

 

Po serii mniejszych piesków, czas na „olbrzyma” :D. Nie jest największa rasą ale w porównaniu do poprzedników zdecydowanie przewyższa ich rozmiarem. Pomimo tego jest psem o bardzo zrównoważonym i towarzyskim temperamencie. Bardzo mocno przywiązuje się do swoich właścicieli. Spokój nabywa dopiero z wiekiem, gdyż na początku jako szczeniak, na pewno nie da Ci spokoju, ale będzie idealnym motywatorem do wyjścia z domu :).

 

3. Labrador Retriever

Labrador

 

Bardzo popularny piesek, pewnie z tego względu że jako towarzysz człowieka, jest można powiedzieć idealnym psem. Bardzo łagodne usposobienie, predyspozycje do zooterapii oraz przyjacielskość to jego znaki szczególne. Bardzo dobrze sprawdza się w kontakcie z dziećmi. Ze względu na łagodność, niezbyt nadaje się na psa stróża, ale ruchliwość ma we krwi :).

 

2. Yorkshire Terrier

Dwa yorki leżące w legowisku

 

Nie ma żadnych wątpliwości, że jest to jedna najpopularniejszych ras w Polsce. Aktualnie na drugim miejscu ale myślę, że to kwestia czasu i będzie na pierwszym. Psy te pomimo niewielkich rozmiarów, odznaczają się niezwykłą odwagą i zadziornością. Bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i przez to bywa o niego zazdrosny :), ale nie ma problemu z zostaniem przez jakiś czas samemu w domu. Ze względu na niepokaźną budowę, nie przepada za niedelikatnym traktowaniem.

U yorków, choć nie tylko, dość często pojawiają się problemy z uzębieniem. O tym jak chronić zęby swojego psa przeczytasz w artykule ,,Czyszczenie zębów u psa”

 

1. Owczarek Niemiecki

Owczarek niemiecki stojący na trawniku

 

Pomimo rosnącej popularności yorków, w Polsce pod względem ilości góruje owczarek niemiecki. Jest to pies bardzo przywiązujący się do właściciela, dzięki czemu jest wobec niego bardzo lojalny. Jest zwierzęciem o żywiołowym temperamencie i silnej budowie. Doskonały towarzysz aktywnego trybu życia oraz zabawy. Wrodzona odwaga sprawia, że jest doskonałym stróżem i obrońcą. Jest to rasa również idealna do tresury, lecz trzeba mu poświęcić wiele uwagi i troskliwości.

11 komentarzy

 1. Ciekawy post. Ja zastanawiam się nad Labradorem Retrieverem albo Berneńskim Psem Pasterskim. Planuję na początku następnego roku powitać nowego, czworonożnego przyjaciela rodziny. Już dziś się powoli przygotowuję, ale przyznam szczerze że nie potrafię się doczekać niezależnie od tego którą rasę wybiorę.

 2. Ja mam suke w typie husky, lecz po niej rodzina zastanawia się nad ONkiem, rasowym husky bądź wyżłem niemieckim. Całkiem różne rasy, na pewno piesek nie będzie mały 😉

 3. zdjęcie nr.7 przedstawia mopsa :). Każda rasa ma swoje „5 minut”. Był on-ek, za sprawą „Czterech pancernych” i Psa Cywila”. Podobnie husky, bo to takie fajne, ładne puchate kuleczki. No i te oczy dwukolorowe. Amstafy były przeważnie „preferowane” przez „dresiarzy” w celach wiadomych. Można by opisać każdą rasę. Niestety, każda rasa ma swoje „wzloty i upadki”. Wystarczy że pojawi się jakiś inny przedstawiciel psiego świata, i już zaczyna być modny. A ponieważ obecnie panuje moda na małe rasy, więc na topie są yorki, shih-tzu, bolończyki itp

  • Faktycznie. Właśnie w punkcie 7 chodziło o mopsa. Dziękuję 🙂 . W kwestii popularności poszczególnych ras zgadzam się. Trendy cały czas się zmieniają i trzeba by non stop badać, jakie rasy preferują ludzie, aby być na bieżąco 🙂 .

   • tak, oczywiście. Tylko to wszystko, ta cała „moda” zawsze działa na niekorzyśc psów. Robi się z nich „nakolankowe” psiaczki, zapominając o ich naturalnych zapotrzebowaniach. I tak z yorków szczurołapów, zrobione psy z długą sirścią, chodzace w papilotach, do tego jeszcze ze względu na dużą popularnośc, rozmnaża się psy nie patrząc na zdrowie. I stąd u wetów mozna zobaczyc psy z wypadającymi rzepkami, czy wypadającym odbytem (najczęstsze choroby)

    • No niestety to jest smutna prawda, gdzie czasami człowiek widzi zysk, nie patrzy na dobro zwierzęcia. Dlatego też trzeba przeciwdziałać wszelkim pseudohodowlom. Jeżeli chodzi o tworzenie nowych ras przez człowieka, to jest to szczególnie widoczne właśnie u psów. Nie ma chyba bardziej różnorodnego gatunku od psa. I tak np. rasy brachycefaliczne, szczególnie pod względem wyglądu niewiele przypominają wilka.

 4. Ja miałam w życiu kilka psów, był to między innymi owczarek niemiecki, dalmatyńczyk i jeszcze kundelek, a obecnie golden retriever. Powiem, że ten ostatni najbardziej pasuje do mojego stylu życia i charakteru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz