Koty to zwierzęta znane z wrażliwego układu moczowego. Powiedzenie „biegać jak kot z pęcherzem” powstało nie bez powodu! Jedną z przyczyn takiego zachowania kotów jest pojawienie się w moczu struwitów, czyli kryształów fosforanu amonowo-magnezowego. Skąd się to bierze? Jak to leczyć? Czy można temu zapobiec?
Struwity u kota
Struwity to jedne z wielu rodzajów kryształów moczowych, które mogą pojawić się w moczu kota. Występują one najczęściej ze wszystkich, a koty są do nich szczególnie predysponowane. Z pojedynczych kryształów może powstawać piasek, a nawet znacznej wielkości kamienie moczowe, które powodują podrażnianie ścianek pęcherza moczowego. Wywołuje to dyskomfort oraz przyczynia się do powstawania stanu zapalnego.
Struwity u kota – przyczyny
Skąd się biorą struwity w moczu kota? Pojawiają się one wtedy, gdy odczyn pH moczu u kota jest zbyt wysoki. W normalnych warunkach odczyn ten powinien być kwaśny i wynosić maksymalnie 6,5. Niekiedy dochodzi jednak do alkalizacji moczu, czyli zwiększenia jego zasadowości, co prowadzi do wytrącania się kryształów struwitu. Może się do tego przyczynić obecność bakterii wytwarzających ureazę, ale również inne czynniki takie jak: niedostateczne nawodnienie organizmu (dochodzi wtedy do zbytniego zagęszczenia moczu), nieodpowiednia dieta (nadmiar magnezu i fosforu, niskowilgotna dieta), nadwaga i otyłość, stres oraz zbyt mała aktywność fizyczna.
Struwity u kota – objawy
Objawy kamicy struwitowej obejmują:
- krew w moczu kota
- oddawanie moczu poza kuwetą
- posikiwanie (mylone z nietrzymaniem moczu)
- kropelkowanie (oddawanie moczu często i w małych ilościach)
- wokalizacja przy oddawaniu moczu
- wylizywanie brzucha lub okolicy cewki moczowej
- posmutnienie i apatia
Pojawienie się struwitów powoduje uszkadzanie błony śluzowej pęcherza moczowego przez co może pojawić się krew w moczu u kota i objawy zapalenia pęcherza. Obecność piasku lub większych kamieni moczowych grozi całkowitym zablokowaniem cewki moczowej. Może to uniemożliwić oddawanie moczu i prowadzi do stanu zagrożenia życia. Należy pamiętać, że koty to zwierzęta, które starają się za wszelką cenę ukryć swoje dolegliwości. Jeśli więc opiekun zauważy jakąkolwiek niepokojącą zmianę w zachowaniu swojego pupila, powinien niezwłocznie pojawić się z nim u lekarza weterynarii. Dlatego warto wiedzieć, jak zaobserwować niepokojące symptomy u kota. Tutaj odsyłam Cię do artykułu: ,,10 objawów choroby u kota”.
Krew w moczu u kota – przyczyny
Krew w moczu jest jednym z objawów występujących przy kamicy moczowej, ale może również wskazywać na infekcje układu moczowego u kota, która niekoniecznie musi wiązać się z występowaniem kryształów. Obecność struwitów może być zarówno przyczyną wystąpienia stanu zapalnego, jak i jednym z jego objawów. Żeby móc określić skąd biorą się wszystkie problemy, konieczne jest wykonanie badania moczu kota, a czasem również dodatkowych badań układu moczowego – USG oraz RTG.
Badanie moczu u kota – jak pobrać mocz?
Pobieranie moczu u kota bywa sporym wyzwaniem. Może to zrobić lekarz weterynarii poprzez cystocentezę (pobranie moczu bezpośrednio z pęcherza moczowego) lub można spróbować pobrać próbkę samodzielnie w domu. Najlepiej jest robić to w trakcie mikcji, jednak koty często unikają załatwiania potrzeb fizjologicznych w obecności człowieka. Innym sposobem jest pozostawienie kotu czystej, wyparzonej kuwety – pustej lub z nasypanym specjalnym żwirkiem, który nie chłonie wilgoci. Następnie trzeba pobrać z niej mocz pipetą do zakręcanego pojemnika. Tak pobraną próbkę powinno się zanieść do lecznicy weterynaryjnej jak najszybciej, ponieważ z czasem może się ona stać zupełnie niemiarodajna. W praktyce próbka powinna zostać zbadana w ciągu 2 godziny od pobrania oraz najlepiej, aby kot był na czczo. W pobranym moczu po jakimś czasie dochodzi do zmian w obrazie kryształów oraz mogą namnażać się bakterie zaburzające wynik badania.
Struwity u kota – leczenie
W przypadku wykrycia struwitów w moczu kota leczenie zależy od objawów oraz wyniku badania moczu. Jeśli jednocześnie występuje bakteryjne zapalenie pęcherza, lekarz weterynarii może wdrożyć antybiotykoterapię i leczenie przeciwzapalne. W sytuacji zatkania cewki moczowej kamieniem konieczna może być interwencja chirurgiczna. W każdym przypadku należy zadbać o odpowiednie nawodnienie zwierzęcia oraz podawanie suplementów diety zakwaszających mocz. Systematyczne dbanie o utrzymanie odpowiednio niskiego pH moczu może sprawić, że obecne w pęcherzu kamienie struwitowe całkowicie się rozpuszczą.
Struwity u kota – dieta
Do utrzymania niskiego pH moczu u kota odpowiednia dieta to podstawa, zwłaszcza w przypadku, gdy problem ze struwitami ma tendencję do nawracania. Idealna karma na struwity u kota to taka, która jest mokra i bazuje na odpowiedniej jakości białku pochodzenia zwierzęcego. Diety wysokomięsne naturalnie mają działanie zakwaszające mocz. Do tego bardzo istotna jest suplementacja kwasami Omega 3, które świetnie wspierają układ moczowy u kota. Warto wiedzieć, że koty z natury piją mało wody. W naturalnych warunkach większość płynów przyjmują wraz z upolowanym pokarmem. Dlatego, zwłaszcza gdy już pojawią się struwity, powinno się podawać karmę o dużej zawartości wody. Jeśli jednak kot jada suchą karmę, warto koniecznie pomyśleć o jak najszybszej zmianie diety. Suche karmy urinary, również nie będą tutaj zdawały odpowiedniego rezultatu, gdyż problem będzie nawracał. Można próbować uatrakcyjnić picie zmieniając miseczki z wodą na ceramiczne, stawiając je w różnych miejscach lub zainwestować w specjalną fontannę. W niektórych przypadkach sprawdza się też dolewanie dodatkowej wody do karmy, choć niektóre koty mogą wtedy odmówić jedzenia.
Ze swojej strony polecam dietę surową BARF, którą możemy indywidualnie dopasować pod potrzeby kota i odpowiednio zadbać o organizm, w tych pęcherz. Więcej o diecie BARF przeczytasz w artykule” ,,Dieta BARF dla psa i kota – co musisz o niej wiedzieć?”.