PsyWyjazd z psem

Jeśli jesteś opiekunem zwierzaka, planując wakacje, musisz zastanowić się, co zrobić w tym czasie ze swoim pupilem. Można zostawić go pod opieką bliskich czy znajomych, znaleźć dla niego hotel dla zwierząt lub zabrać ze sobą. Jeśli Twój pies jest do Ciebie bardzo przywiązany, a ty lubisz spędzać z nim czas na wakacjach, ta ostatnia opcja wydaje się najrozsądniejsza. Co powinno się wiedzieć, planując wyjazd z psem? O czym pamiętać? Co może być potrzebne w przypadku wyjazdu za granicę?

 

Wybór odpowiedniego miejsca na wyjazd

Wybierając się na wyjazd z psem, należy pamiętać, że nie wszędzie zwierzęta są mile widziane. Dlatego poszukując hotelu, pensjonatu czy ośrodka wypoczynkowego, koniecznie trzeba sprawdzić, czy psy są tam akceptowane, na jakich warunkach (czasem ośrodki zgadzają się wyłącznie na małe rasy) i czy jest z tym związana dodatkowa opłata. Powinno się wziąć pod uwagę nie tylko własny komfort, ale również potrzeby swojego pupila. Na przykład nieszczególnie dobrym miejscem na wyjazd z psem będą bardzo gorące regiony, gdzie zwierzak właściwie spędzi całe wakacje, siedząc samotnie w klimatyzowanym pokoju.

 

Pies na plaży

Wakacyjna wyprawka dla psa

Pakując się na wakacje z psem, należy pamiętać o tym, by stworzyć mu warunki podobne do tych, jakie ma w domu. Co powinno się znaleźć w wyjazdowej wyprawce dla psa?

  • karma, którą pies jada na co dzień w takiej ilości, by wystarczyła na cały wyjazd (najlepiej z lekkim zapasem),
  • miski – osobno na wodę i pokarm,
  • obroża i/lub szelki oraz smycz, używane na co dzień w domu,
  • kaganiec – nawet jeśli nie jest używany na co dzień, na wyjeździe może się przydać, np. w komunikacji miejskiej,
  • książeczka zdrowia,
  • apteczka z podstawowymi akcesoriami, m.in. przyjmowanymi przez psa lekami, płynem do dezynfekcji, gazikami, bandażem, przyrządem do usuwania kleszczy,
  • legowisko,
  • szampon i ręczniki – zwłaszcza, jeśli będzie szansa na błotne spacery i kąpiele w zbiornikach wodnych,
  • zabawki, najlepiej te ulubione

Plus ewentualnie:

  • szczotka do wyczesywania sierści
  • paszport dla psa z aktualnymi wpisami – w przypadku wyjazdu za granicę
  • smakołyki, jeśli pies dostaje je na co dzień

Jeśli chcesz przygotować domowe smakołyki dla psa, idealne na wyjazd, to zerknij do artykułu: ,,Jak przygotować przysmaki dla psa?”.

 

Pies na walizce

Bezpieczna podróż

Wybierając się na urlop z psem, trzeba pamiętać o tym, by zapewnić sobie bezpieczną podróż. Jeśli planujesz przejazd samochodem, stwórz dla swojego psa komfortowe miejsce, gdzie będzie mógł usiąść lub wygodnie się położyć. Duże psy najczęściej podróżują w bagażniku – dobrze jest wyposażyć go w dodatkową antypoślizgową matę. Jeśli przewozisz psa na tylnej kanapie, koniecznie załóż mu odpowiednie szelki z wpinaczem do pasów.

Najmniejsze rasy można bezpiecznie przewozić w dedykowanych transporterach, które również trzeba zabezpieczyć pasami – w innym razie w trakcie wypadku taki postawiony luzem transporter pod wpływem sił zderzenia może stać się niebezpieczny dla pasażerów i kierowcy. Podróżując samochodem na wakacje z psem, pamiętaj o tym, by robić przerwy dla siebie oraz swojego pupila na mały spacer i picie. Jeśli planujesz przejazd komunikacją zbiorową, dowiedz się wcześniej jakie są zasady przewozu zwierząt – w szczególności w przypadku lotu samolotem.

 

Pies w oknie samochodu

Wyjazd z psem za granicę

Niektórzy opiekunowie psów nie wyobrażają sobie bez nich żadnej podróży, nawet tej zagranicznej. Jeśli jednak chcesz zabrać swojego psa do innego kraju, musisz zaplanować taki wyjazd z dużym wyprzedzeniem. Przede wszystkim zwierzak musi mieć wyrobiony i aktualny paszport dla psa (szczegóły w kolejnym akapicie) – jest to podstawowy wymóg wyjazdu poza granice Polski. W większości państw Europy paszport z aktualnym wpisem dotyczącym szczepienia przeciwko wściekliźnie wystarcza, by pies mógł przekroczyć granicę. Są jednak kraje, które stawiają dodatkowe warunki, np. Wielka Brytania, Irlandia, Malta, Norwegia i Finlandia wymagają dodatkowego leczenia przeciwko tasiemcowi Echinococcus multilocularis, a do krajów takich jak Francja, Litwa, czy Cypr nie wolno wwozić psów ras uznanych za niebezpieczne (w internecie można znaleźć dokładne listy ras zakazanych w danym kraju).

Wyjazd poza Europę wymaga najczęściej dodatkowych przygotowań (m.in. określenia poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie) i dokumentów (np. Unijne świadectwo zdrowia zwierzęcia). Trzeba mieć świadomość, że załatwianie formalności może zająć nawet kilka tygodni! Nie warto tego zostawiać na ostatnią chwilę. Wyjazd z psem za granicę wiąże się też z odpowiednim zaplanowaniem transportu – długotrwała podróż samochodem wymaga zaplanowania odpowiedniej liczby postojów, a lot samolotem jest obwarowany wieloma zasadami ustanowionymi przez linie lotnicze.

Przed wyjazdem warto też sprawdzić, czy pies dobrze się czuje. W artykule ,,10 groźnych objawów choroby u psa”, zobaczysz na co zwracać szczególną uwagę.

 

Kontrola psa u lekarza weterynarii przed wyjazdem

Jak wyrobić paszport dla psa?

Żeby wyrobić paszport dla psa, należy udać się do lekarza weterynarii posiadającego uprawnienia do wystawiania paszportów. Aby wszystko było zgodne z prawem, pies musi być zaczipowany oraz zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. W niektórych przypadkach wymagane jest dodatkowe badanie kliniczne przed wyjazdem i/lub dodatkowe leczenie przeciwko tasiemcowi Echinococcus multilocularis (o czym wspomniane zostało powyżej) wykonane w odpowiednim czasie przed przekroczeniem granicy. Ile to kosztuje? Cena urzędowa samego wydania dokumentu to obecnie 100 zł, ale każda inna czynność (szczepienie, odrobaczanie, badanie kliniczne, pobranie krwi, badanie poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie itd.) to dodatkowy koszt dla opiekuna.

 

Paszport dla psa

Co jeszcze warto wiedzieć planując wyjazd z psem za granicę?

Przede wszystkim – trzeba poznać przepisy prawa dotyczące przewozu zwierząt do konkretnego kraju, ponieważ są one różne i mogą się zmieniać. Potrzebne informacje można zwykle znaleźć na stronach internetowych konsulatów, a jeśli czegoś brakuje – warto tam zadzwonić i dopytać. Należy pamiętać, że nie ma możliwości transportu psa poza granice Polski bez ważnych szczepień przeciwko wściekliźnie. Jeśli szczepienie było wykonane po raz pierwszy lub kolejne nie zostało wykonane na czas (w Polsce obecnie obowiązuje szczepienie co rok), pies nie może wyjechać jeszcze przez kolejne 21 dni.

Wyjątek stanowią szczenięta przed ukończeniem 16 tygodnia życia, które w takim przypadku powinny podróżować wraz z zaszczepioną matką lub z dodatkowym oświadczeniem opiekuna, że od dnia urodzenia nie miały one kontaktu z dzikimi zwierzętami. Jeśli chcesz przewieźć więcej niż 5 zwierząt jednocześnie, muszą mieć one ukończone minimum 6 miesięcy, a dodatkowo musisz mieć ze sobą potwierdzenie, że będą uczestniczyć w konkursie, wystawie bądź wydarzeniu sportowym. Pamiętaj! Nie warto próbować naginać przepisów, bo może się to skończyć kosztowną kwarantanną Twojego psa, odesłaniem do Polski na Twój koszt, a nawet jego eutanazją przez władze kraju docelowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz