PsyZdrowieZatrucie u psa

Czym może zatruć się pies? Przyczyną zatrucia u psa jest zjedzenie jakiegoś szkodliwego produktu zwykle wbrew woli, a czasem również bez wiedzy opiekuna. Niektóre psy lubują się w poszukiwaniu i zjadaniu dziwnych, często niejadalnych przedmiotów. Może się też zdarzyć, że zwierzak dobierze się do ludzkiego jedzenia, które dla niego jest szkodliwe. Na co warto zwrócić uwagę? Jak zapobiegać zatruciom i jak je leczyć?

 

Co może być trujące dla psa?

Najczęstszą przyczyną zatrucia u psa, które objawia się potem problemami gastrycznymi, jest spożycie przez niego czegoś nieświeżego na spacerze. Niestety, mimo apeli osób dbających o środowisko naturalne, wciąż można spotkać leżący na trawnikach spleśniały chleb lub starą kiełbasę wyrzuconą w krzaki. Na szczęście coraz rzadziej zdarza się, że zwierzak dostanie coś nadpsutego, czym pies może się zatruć, bezpośrednio od swojego opiekuna w myśl założenia „ja już nie zjem, ale psu nie zaszkodzi”. Chcąc zapobiegać zatruciom warto zwrócić uwagę na to, by nie dawać swojemu pupilowi jedzenia dla ludzi – część produktów, które są jadalne, a nawet zdrowe dla człowieka, u psa mogą spowodować silne zatrucie prowadzące do uszkodzenia pracy narządów wewnętrznych. Są to między innymi:

  • czekolada
  • winogrona i rodzynki
  • ksylitol (coraz częściej obecny w produktach typu „fit”)
  • orzechy makadamia

Kolejną grupą produktów, które mogą spowodować poważne zatrucie u psa są środki ochrony roślin, preparaty do zwalczania gryzoni oraz ślimaków. Spożycie któregoś z nich może się skończyć śmiercią czworonoga. Trzeba też pamiętać, że wiele leków używanych na co dzień przez człowieka, np. przeciwbólowe czy hormonalne również stanowi dla psów duże zagrożenie.

Jeśli zainteresował Cię ten temat, to koniecznie przeczytaj również artykuł ,,Czego nie może jeść pies?”.

 

Rodzynki

Zatrucie u psa – objawy

Objawy zatrucia u psa to najczęściej problemy żołądkowo – jelitowe, czyli wymioty i biegunka. W ten sposób organizm stara się pozbyć szkodliwego czynnika z układu pokarmowego. Niektóre produkty mogą jednak dawać zupełnie inne symptomy, m.in. zaburzenia krzepnięcia krwi, krwotoki, anemię, problemy z oddychaniem, zaburzenia pracy wątroby czy nerek, otępienie, a nawet drgawki i utratę przytomności. Wszystko zależy od tego, czym zatruł się pies.

 

Wymioty u psa z powodu zatrucia

Zatrucie u psa – leczenie

Jeśli zauważyłeś, że Twój czworonożny przyjaciel zjadł coś podejrzanego, zwłaszcza z grupy substancji chemicznych lub leków, jak najszybciej zabierz go do najbliższego lekarza weterynarii nie czekając na wystąpienie objawów. Najważniejszym postępowaniem w przypadku zatrucia u psa jest usunięcie trucizny z przewodu pokarmowego zanim zacznie się wchłaniać. Najlepszym sposobem jest wtedy wywołanie wymiotów lub, w przypadku podejrzenia spożycia substancji żrącej, płukanie żołądka. Konieczne może być również podanie kroplówki, odtrutki (jeśli taka istnieje) i zaopatrzenie psa lekami mającymi zniwelować skutki zatrucia oraz ograniczyć ból ze strony układu pokarmowego. Często podaje się również rozpuszczony węgiel aktywny, który potrafi zneutralizować wiele toksyn. Wstępne leczenie może trwać kilka dni, ale jeśli dojdzie do uszkodzenia pracy narządów, zwierzak może wymagać leków nawet dożywotnio.

 

Pies u lekarza weterynarii z powodu zatrucia

Zatrucie u psa – domowe sposoby

Czy da się opanować zatrucie u psa domowymi sposobami? Jeśli ma się pewność, że pies zatruł się nieświeżym jedzeniem, a nie substancjami chemicznymi czy lekami i nie wykazuje alarmujących objawów, można spróbować pomóc mu domowymi sposobami. Są to:

Głodówka

Jest uznawana za skuteczny sposób na zatrucie u psa. Dzięki niej przewód pokarmowy może spokojnie zregenerować się po podrażnieniu. Taka głodówka powinna trwać około 24 godziny. W tym czasie trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, żeby pies pił wodę, najlepiej często i małe ilości na raz – zapobiegnie to groźnemu odwodnieniu. Głodówki nie można stosować na własną rękę u szczeniąt i psów z chorobami przewlekłymi. W takich przypadkach należy zgłosić się ze zwierzakiem do lekarza weterynarii.

Głodówka jednak jest obecnie tematem dyskusyjnym i nie sprawdzi się w każdym przypadku. Dlatego warto zawsze ją skonsultować z prowadzącym lekarzem weterynarii.

 

Węgiel aktywowany

Znany jest on też jako węgiel aktywny. Działa neutralizująco na toksyny w przewodzie pokarmowym. Trzeba jednak podawać go w odpowiedniej dawce – u psa jest to od 1 do 5 g na kg masy ciała. Jeśli więc masz w apteczce tabletki z węglem 300 mg, na jeden kilogram masy ciała swojego pupila musisz podać co najmniej 3,5 tabletki. W dodatku najlepiej, gdy zostaną one rozkruszone i rozpuszczone w czystej wodzie. Podanie węgla aktywowanego w zbyt małej dawce nie zaszkodzi, ale będzie mało skuteczne.

 

Środki na biegunkę

Zawierają one składniki pochłaniające bakterie i toksyny, powlekające i regenerujące ściany przewodu pokarmowego oraz stabilizujące florę bakteryjną, np. diosmektyt (składnik Smecty), montmorylonit, oligosacharydy czy elektrolity. Bardzo dobrze potrafi się również sprawdzić glinka kaolinowa. Jeśli Twój pies ma tendencję do zatruć pokarmowych, warto mieć taki środek w domu i podać go w takiej dawce, jaka jest wskazana na załączonej ulotce.

 

Mleko na zatrucie u psa

To zdecydowanie ZŁY pomysł. Podanie mleka najczęściej spowoduje jedynie nasilenie objawów. Może być źródłem nietolerancji lub alergii pokarmowej.

O alergiach więcej przeczytasz w artykule ,,Alergia pokarmowa u psa – rozpoznanie oraz zapobieganie”.

 

Zatrucie u psa – jak długo trwa?

Objawy zatrucia pokarmowego u psa nie powinny trwać dłużej niż 2 – 3 dni. Jeśli wymioty, biegunka i inne symptomy nie mijają, a wręcz nasilają się z czasem, pies nie przyjmuje wody i słabnie, wizyta u lekarza weterynarii to konieczność. W innym przypadku zwierzak może się poważnie odwodnić, co prowadzi do zaburzeń pracy wielu narządów, a w konsekwencji nawet do śmierci. Jeśli zatrucie u psa nastąpiło z powodu zjedzenia groźnych substancji chemicznych, jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia. W takim przypadku, jeżeli uda się wyleczyć czworonoga, skutki zatrucia mogą być odczuwalne przez bardzo długi czas.

Koniecznie przeczytaj również artykuł ,,10 groźnych objawów choroby u psa”.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz