BehawiorKotyŚpiący kot w legowisku

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek, że w trakcie, gdy już zapadasz w głęboki sen, albo właściwie już śpisz, to Twój kociak właśnie wtedy się uaktywnia i chce się bawić? Koty to z natury zwierzęta aktywne nocą, natomiast z racji, że obecnie większość jest typowymi kanapowcami, możemy przyzwyczaić je do naszego trybu życia. Dzisiaj pokażę praktyczne wskazówki jak nauczyć kota spać w nocy.

 

Ile śpi kot?

Sen to bardzo ważny element kociego życia. W czasie snu organizm się regeneruje i przygotowuje się do tego aktywniejszego trybu w ciągu doby. W naturze koty są najbardziej aktywne o zmierzchu oraz o świcie. To właśnie wtedy polują. Kot średnio przesypia w ciągu doby od 12 do 16 godzin. Koty śpią zarówno w dzień, jak i przez większą część nocy.

Na długość snu u kotów wpływa wiele czynników. Między innymi jest to wiek kota. Młody kociak śpi dłużej niż dojrzały osobnik, bo w trakcie snu intensywnie się rozwija i rośnie. Z drugiej strony, jeśli spojrzymy na kociego seniora, ten również potrafi długo spać, bo nawet do 20 godzin w ciągu doby. Jest to oczywiście związane z tym, że taki starszy organizm ma już spowolnione procesy regeneracyjne.

 

Zabawa z kotem

Jednym ze sposobów jak nauczyć kota spać w nocy, jest codzienna zabawa z kotem. W większości rozsądnych kocich domach, koty nie są wypuszczane samopas, tylko są typowymi kotami domowymi. Jest to oczywiście na plus dla kota, gdyż dbamy o jego bezpieczeństwo oraz o równowagę środowiska. Jednak ma to też pewne skutki. Koty mają naturalną potrzebę polowania. Skoro kot jest z nami w domu, musimy mu tę potrzebę zapewnić.

Imitacją polowania kota jest oczywiście zabawa. Poza zabawą w ciągu dnia bardzo dobrą praktyką, do tego, aby kot przespał noc, jest wybawienie go krótko przed snem. Na przykład jeśli kładziemy się spać o 23:00, to bawmy się z kotem 15 min przed pójściem do łóżka oraz po zakończonej zabawie dajmy mu posiłek. Kot bawiąc się, ma zapewnioną potrzebę polowania, a posiłek po zabawie, daje kotu poczucie, że polowanie było sukcesem i może skonsumować swoją „ofiarę”.

Są też sposoby, aby samemu wykonać zabawkę dla kota. Jeśli chcesz wiedzieć jak, koniecznie przeczytaj artykuł: ,,Jak zrobić zabawkę dla kota?”.

 

Kot podczas zabawy

Regularne karmienie kota

Kolejny ważny aspekt, aby nauczyć kota spać w nocy, to zapewnić mu regularne posiłki w ciągu dnia. Dając kotu jeść o stałych porach, narzucamy mu pewne przyzwyczajenia, które po prostu wchodzą w rutynę. Możemy wtedy niejako „zaprogramować” kota do tego, że o danych porach spożywa posiłki, a w innych spędza czas, śpiąc. Warto oczywiście połączyć tę metodę nauki kota spania w nocy, z imitacją polowania, o której pisałem powyżej.

 

Wrogiem w regularnym karmieniu kota jest sucha karma. Pomijając już fakt, że sucha karma jest po prostu niezdrowa, to niestety w wielu domach jest ona stale dostępna dla kota. Kot po prostu przychodzi i dojada kiedy ma ochotę. W tej sytuacji nie dość, że nie zapewniamy kotu poczucia polowania, to jeszcze znacznie skracamy drogę do powszechnej otyłości kotów, która jest niestety często bagatelizowana.

O nadwadze i otyłości kotów pisałem w artykule: ,,Jak odchudzić kota?”.

 

Pamiętajmy również o tym, że w przypadku kotów o wiele lepiej się sprawdzają mniejsze posiłki, ale częstsze.

 

Kocia telewizja

Znam wiele osób, które mają ciężko zasnąć, jeśli przed snem nie obejrzą jakiegoś filmu w telewizji, albo aktualnie częściej w smartfonie. Wiele osób nawet zasypia przy włączonym telewizorze. Jest coś takiego jak kocia telewizja i jest to nic innego jak możliwość obserwowania świata zewnętrznego. Koty uwielbiają spędzać czas, obserwując to, co się dzieje na zewnątrz. Dlatego też bardzo dobrze jest zapewnić kotu możliwość obserwacji świata za oknem, czy też na balkonie. Koty wtedy się relaksują, co sprawia, że o wiele lepiej przesypiają noc.

Musimy jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Wypuszczając kota na balkon, pamiętajmy o tym, aby go do tego odpowiednio przygotować. Taki balkon powinien być osiatkowany, gdyż niestety kot nie zawsze spadnie na cztery łapy, a instynktownie może po prostu z niego wyskoczyć. Tak samo nie zostawiajmy kota sam na sam z uchylonym oknem. Dbajmy o bezpieczeństwo naszych pupili.

 

Kot obserwujący świat na zewnątrz przez okno

Wprowadzenie drugiego kota do domu

Jest to również jeden ze sposobów na to, jak nauczyć kota spać w nocy. Koty potrafią się nawzajem sobą zająć, razem się bawią. Taka zabawa sprawia, że oboje się zmęczą i będą grzecznie spać w nocy.

Pamiętajmy jednak o bardzo ważnym aspekcie podczas wprowadzania drugiego kota do domu, jakim jest socjalizacja z izolacją. Pisałem o tym w artykule: ,,Jak przyzwyczaić kota do innego kota? – czyli socjalizacja z izolacją.” 

 

Dwa koty myjące się

Koci sen

Pamiętajmy o tym, że niektóre koty potrafią być naprawdę uparte. Nie możemy odpuszczać i musimy być konsekwentni. Stosując się do powyższych wskazówek, nauczymy naszego kota przesypiać całe noce. Kota musimy przyzwyczaić, dlatego taki proces jak nauczyć kota spać w nocy, w niektórych przypadkach może trwać dłużej, a w innych krócej.

 

Sprawdź koniecznie mój bezpłatny ebook ,,Prawidłowe odżywianie psów i kotów”. Zapewniając kotu wartościową dietę, sprawiamy, że posiłek jest sycący, co również wspomaga prawidłowy sen zwierzęcia.

8 komentarzy

  1. Witam. Mam dwumiesiecznego kota i chciałabym dowiedzieć się jaki byłby najlepszy sposób karmienia go. Kociak dużo śpi w dzień, przed pójściem spać robi się bardzo aktywny, kiedy w końcu zaśnie śpi do 6 rano i od razu zaczyna miauczeć.

  2. Witaj, co do punktu,żeby wprowadzić drugiego kota to właśnie z tym mam problem. Od około miesiąca mam drugiego kota i teraz szaleją większość nocy,dosłownie przed chwilą ucierpiał na tym mój rodziciel, udrapały go w głowę i to dość porządnie. Co robić,żeby kotki spały w nocy?

    • Tutaj na pewno trzeba przeanalizować, czy te szaleństwa w nocy to jest zabawa, czy może jakieś przepychanki. Tym bardziej jeśli doszło do podrapania rodziciela, co nie powinno mieć miejsca tak samo z siebie. Być może proces socjalizacji z izolacją nie został przeprowadzony we właściwy sposób. W tej sytuacji najlepiej będzie się skontaktować z kocim behawiorystą, który najlepiej doradzi, jak zażegnać problem.

  3. żeby to było tak proste jak wybawienie kota przed nocą. Niestety naszego nawet długie spacery czy zabawy po godzinę nie są wstanie skłonić do niebudzenia domowników.
    Dwa lata deprywacji snu to nie jest dobra rzecz i chyba trzeba bedzie się pożegnać

    • W tej sytuacji zawsze polecam poszukać źródła problemu, bo może to nie być kwestia zbyt małej aktywności. Na pewno wskazane będą badania krwi i konsultacja u kociego behawiorysty.

  4. Odnośnie suchej karmy. Mój kot dożył 18 lat i jadł w 95 % karmę suchą przeznaczoną dla brytyjczyków. Opinia Pana dot. karmy suchej jakoby była niewskazana mnie nie przekonuje. zależy to chyba od charakteru i zapotrzebowania kotów. Pozdrawiam

    • Ja nie bazuję na opiniach, ja bazuję na faktach. Pani kot to przykład dowodu anegdotycznego. Ludzie też palą, jedzą przetworzoną żywność, a potrafią dożywać 80 – 90 lat. Mimo tego nikt nie powie, że papierosy są zdrowe :). Żywienie i zdrowie, to nie jest temat zerojedynkowy, to jest o wiele bardziej złożone. Ja mimo wszystko w życiu i praktyce dietetycznej kieruję się zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz