KotyKoty rasowe

Pisałem już o najpopularniejszych rasach psów w Polsce. Czas spojrzeć jakie koty rasowe są najchętniej kupowane przez Polaków 🙂 .

 

Zanim przejdziesz do listy top 10 rasowych kotów w Polsce, chciałbym Cię zaprosić na możliwość uzyskania porady żywieniowej dla Twojego kota pod tym linkiem Konsultacje żywieniowe.

 

10. Kot sfinks

9. Kot syberyjski

8. Kot norweski leśny

7. Kot bengalski

6. Kot syjamski

5. Ragdoll

4. Kot rosyjski niebieski

3. Kot perski

2. Maine Coon

1. Kot brytyjski

 

Ile jest ras kotów?

Jest to bardzo trudne do określenia, ze względu na kryteria, które się przyjmuje. Tak więc nie można określić ile jest ras kotów na świecie, ale przyjmuje się, że liczba ta wynosi ok. 110.

 

10. Kot sfinks

Kot sfinks

 

Bardzo charakterystyczna rasa. Jego znakiem rozpoznawczym, jest to że jest to kot bez sierści. Rasa ta wbrew pozorom nie pochodzi ze starożytnego Egiptu, a z Kanady. Ich skóra jest blada i pomarszczona a głowa trójkątna o ostrych rysach. Sfinksy cechują się dużą aktywnością i sprawnością, lecz uważane są za koty bardzo przyjacielskie. Przed zakupem takiego kotka, musimy pamiętać, że posiadają delikatną skórę i słabo tolerują skrajne temperatury. Masę ciała jaką osiągają to w zależności od płci samice 3 – 4 kg a samce 4 – 6 kg.

 

9. Kot Syberyjski

Kot syberyjski

 

Kot syberyjski pojawił się na świecie naturalnie, bez pomocy człowieka. Pochodzi dokładnie z Rosji. Jest kotem silnym i umięśnionym. Potrafi osiągnąć masę ciała od 4 do 7 kg. Charakteryzuje się sierścią półdługą. Jest to kot, do którego przypisuje się takie cechy charakteru, jak ciekawość, przyjacielskość i towarzyskość. Należy pamiętać, że z racji że jest on kotem leśnym to lubi się wspinać. Mówi się również, że została w nim kropla dzikości ale można go ze spokojem wychować 🙂

 

8. Kot Norweski Leśny

Kot Norweski Leśny

 

Kot Norweski Leśny podobnie jak kot syberyjski, to rasa która wytworzyła się naturalnie. Pochodzenie, jak sama nazwa wskazuje wskazuje na Norwegię. Są to koty silne, duże, mocno zbudowane. Osiągają masę ciała od 4 do 8 kg. Ich cechą charakterystyczną są oczy, które są duże, owalne lecz lekko skośnie osadzone. Jest to kot, który odznacza się dużą odpornością na choroby. Uznaje się go za dobre towarzysza dla dzieci,gdyż jego temperament jest łagodny oraz przyjacielski. Należy również pamiętać, że lubi się wspinać, więc warto w domu zorganizować mu jakąś miejscówkę na wysokości.

 

7. Kot Bengalski

Kot Bengalski

 

Rasa kotów o bardzo charakterystycznym umaszczeniu. Ze względu na plamy i cętki jest to mniejsza wersja lamparta w wersji kanapowej. Koty te pochodzą z USA. Rasa powstała przy udziale człowieka. Są to duże koty osiągające masę ciała od 5,5 do 9 kg. Silne, dobrze umięśnione, ale zarazem aktywne. Jego cechy charakteru to towarzyskość i zabawowość. Na przestrzeni lat widać coraz większe zainteresowanie tą rasą wśród osób decydujących się na posiadanie kota.

6. Kot Syjamski

Kot Syjamski

 

Pochodzenie kotów syjamskich nie jest do końca znane. Przypuszcza się, że jest to Wielka Brytania. Są to koty średniej wielkości, osiągające masę ciała od 2,5 do 4,5 kg. Mają charakterystyczną budowę ciała, pełną gracji, smukłą i elegancją. Sierść jest bardzo krótka. Jeżeli chodzi o charakter to są to koty bardzo towarzyskie, zabawowe, przyjazny. Musimy jednak pamiętać o tym, że koty syjamskie bardzo nie lubią samotności, więc jeśli wiemy że przez większość czasu nie ma nas w domu, nie zaleca się przygarnięcia tej rasy kotów.

 

5. Ragdoll

Ragdoll

 

Półdługowłosy kot, pochodzący ze Stanów Zjednoczonych. Jest dosyć dużym kotem, gdyż masa ciała jaką osiąga to 4,5 – 9 kg. Posiada muskularne ciało ale zarazem odznacza się bardzo spokojnym temperamentem. Jest uznawany za najlepszą rasę wykorzystywaną w zooterapii. Biorąc kota ragdolla na ręce wiotczeje on jak szmaciana lalka, dzięki czemu nadaje się do terapii z dziećmi oraz z osobami niepełnosprawnymi.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak prawidłowo karmić kota, aby był zdrowy i szczęśliwy, zajrzyj do artykułu ,,Jak karmić kota? – dieta dla kota”.

 

4. Kot Rosyjski Niebieski

Kot Rosyjski Niebieski

 

Rasa naturalna, pochodzący jak sama nazwa wskazuje z Rosji. Inaczej zwany też kotem maltańskim czy też archangielskim. Jest kotem średniej wielkości, krótkowłosym. Odznacza się pełnym gracji wyglądem z muskularną budową. Osiąga masę ciała od 2,5 – 4,5 kg. Jest kotem lojalnym, zrównoważonym i przyjaznym.

 

3. Kot Perski

Kot Perski

 

Koty perskie są kotami o długiej okrywie włosowej. Pochodzą z Iranu. Coraz więcej osób decyduje się na zakup właśnie kota tej rasy. Są to koty średniej wielkości o masywnej budowie ciała. Ma łagodny temperament, jest kotem bardzo spokojnym, uczuciowym i łagodnym. Lubi się bawić, lecz nie przepada za wspinaczką. Masa ciała jaką osiąga to 2,5 – 6 kg.

 

2. Maine Coon

Maine Coon

 

Inaczej zwany jako kot majkun albo mainkun. Są to duże koty. Jego pochodzenie nie jest dokładnie znane. Przypuszcza się, że pochodzą od długowłosych kotów występujących w Azji i Europie w XVIII w. Są to koty eleganckie o wydłużonej, muskularnej sylwetce. Posiada gęstą, jedwabistą sierść. Często uważany jest za psa w ciele kota, gdyż bardzo przywiązuje się do człowieka. Jest kotem towarzyskim, przyjaznym, łatwo nawiązującym kontakt. Kocury są większe od kotek. Kocury osiągają 7 – 10 kg a kotki 4 – 6 kg.

 

Jeśli chcesz wprowadzić najlepszą dietę dla swojego kota, zerknij na kurs online ,,Dieta BARF jest prosta – kot”.

 

1. Kot Brytyjski

Kot Brytyjski

 

Kot pochodzący z Wielkiej Brytanii. Bardzo popularny w polskich domach. Są kotami o średniej wielkości, gdzie samice osiągają 3 – 5 kg a samce 4 – 8 kg masy ciała. Są to koty krótkowłose. Koty te odznaczają się bardzo spokojnym, zrównoważonym i przyjacielskim charakterem. Jest kotem krępym i muskularnym.

 

Sprawdź również: ,,10 najpopularniejszych ras psów w Polsce”

4 komentarze

  1. Cześć! Bardzo ciekawy i wartościowy post. 🙂 Dodałabym jeszcze na tę listę Ocicata!
    Przy okazji polecam szczerze portal http://www.pethomer.com w razie gdyby była potrzebna pomoc w opiece nad kotem, np. podczas wyjazdu. 🙂 Opiekunowie przychodzą do kota na karmienie, zabawę i sprzątnięcie kuwety. Świetna sprawa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz