KotyPsyZdrowiePies w kąpieli

Pchły u psów i kotów, to jedne z częściej spotykanych pasożytów. Warto wiedzieć jak z nimi walczyć.

 

Co to są pchły?

Pchły to pasożyty, które można spotkać powszechnie u psów i kotów, zwłaszcza u tych przebywających w dużych skupiskach. Występują również u zwierząt dzikich. Są to małe owady o długości zaledwie kilku milimetrów. Charakterystyczne jest ich boczne spłaszczenie — widziane od góry przypominają biegające kreseczki. Pchły posiadają 4 stadia rozwojowe: jajo, larwa, poczwarka i postać dorosła. Tylko ta ostatnia potrafi wykonywać dalekie skoki i właśnie w ten sposób dopada swoje ofiary. Jaja, larwy i poczwarki pcheł przebywają w środowisku życia zwierząt, są dość mocno rozpowszechnione i w odpowiednich warunkach potrafią przetrwać wiele miesięcy.

 

Pchła

Pchły u kota

Najpowszechniejszym w Polsce gatunkiem jest pchła kocia (Ctenocephalides felis). Bytuje ona nie tylko u kotów, ale również u psów i zwierząt dzikich, np. u jeży. Może się również zdarzyć, że pchła ukąsi człowieka, jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy owad długo głoduje i nie ma w okolicy lepszego żywiciela lub gdy inwazja pcheł w domu jest naprawdę silna. Trzeba pamiętać, że każdy kot, nawet ten niewychodzący z domu, może zostać zaatakowany przez pchły. Wystarczy przypadkowo wnieść do mieszkania jaja lub larwy tych owadów, chociażby na butach. Zgodnie z cyklem rozwojowym powstaną z nich dorosłe pchły, które z powodzeniem mogą zacząć atakować naszego domowego pupila.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: ,,Toksoplazmoza u kota – wszystko co musisz o niej wiedzieć”.

Siedzący kot

Pchły u psa

Ze słowem „zapchlenie” najczęściej kojarzą nam się psy, ponieważ wychodzą one na codzienne spacery i w ten sposób mogą łatwo się spotkać z pchłami. Niekoniecznie muszą się zetknąć z innymi zapchlonymi zwierzętami — wystarczy, że do ich futra przyczepi się larwa lub poczwarka pchły i zostanie w ten sposób zawleczona do mieszkania.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: ,,Lamblia u psa – wszystko co musisz o niej wiedzieć”.

 

Leżący pies

Objawy inwazji pcheł

Dorosłe pchły żywią się krwią swoich ofiar. Nacinają skórę zwierzęcia i pobierają pojawiającą się krew. Wywołuje to przede wszystkim świąd, więc kot czy pies zaczyna się intensywnie drapać. U niektórych zwierząt występuje reakcja alergiczna związana z obecnością pcheł – alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS), przez którą psy i koty doświadczają bardzo dotkliwego swędzenia. W takim wypadku drapiąc się i wygryzając sierść, mogą nawet spowodować u siebie rozległe uszkodzenia skóry. Bardzo groźne mogą okazać się pchły u szczeniaka czy kociaka, zwłaszcza przy dużej inwazji. Potrafią one wywołać poważną anemię u takiego malucha, a nawet doprowadzić go do śmierci.

 

Cykl życiowy pchły

Źródło: www.cdc.gov; zmodyfikowane

Jak rozpoznać pchły

Rozpoznanie inwazji pcheł nie należy do trudnych. Samą dorosłą pchłę nie jest łatwo zobaczyć, bo wskakuje na swojego żywiciela tylko po to, żeby się pożywić. Jeśli już uda się ją dostrzec, bardzo szybko ucieka do środowiska. Natomiast zostawia ona po sobie charakterystyczne odchody, w postaci czarnych kropeczek lub kreseczek rozsianych na skórze zwierzęcia – zwłaszcza w okolicach głowy, brzucha i nasady ogona. Gdy zbierze się te kropeczki na białą serwetkę lub gazik i zmoczy wodą, rozmazują się one, dając kolor brunatnoczerwony. Podobnie, gdy zastosuje się kąpiel zapchlonego zwierzaka, spływająca woda będzie miała barwę ceglastobrązową – wynika to właśnie z obecności pchlich odchodów na sierści.

 

Leżący kot

Jak pozbyć się pcheł

Najlepiej jest działać profilaktycznie i nie dopuścić do rozwoju inwazji pcheł u naszego zwierzaka stosując regularne zabezpieczenia przeciw pasożytom zewnętrznym. Najprościej jest zastosować preparaty działające co najmniej kilka tygodni. Mogą to być na przykład krople na pchły dla psa i kota (spot-on), obroża na pchły (nie jest to polecane rozwiązanie dla kotów), spray lub nowoczesne preparaty w tabletkach. Żeby były skuteczne, koniecznie trzeba je zastosować zgodnie ze wskazówkami na ulotce. Należy pamiętać, że krople na pchły dla kota, a także preparaty w innej formie nie mogą zawierać permetryny. Składnik ten występuje w niektórych preparatach dla psów, ale jest on silnie trujący dla kotów. 

Niestety preparaty przeciwpasożytnicze mogą wywoływać rożnego rodzaju skutki uboczne, dlatego tutaj zawsze należy podejść indywidualnie do psa lub kota i zawsze warto skonsultować stosowanie takiego środka z lekarzem weterynarii.

 

Domowe sposoby na pchły

Pewnie zastanawiasz się, czy są jakieś domowe sposoby na pchły u psa. Jedną ze znanych metod jest zastosowanie octu jabłkowego. Rozcieńcza się go z wodą, a następnie spryskuje sierść psa. Ocet jabłkowy na pchły działa odstraszająco, jednak nie jest on owadobójczy. Pchły po prostu uciekną do środowiska, a gdy tylko zapach octu się ulotni — natychmiast wrócą. Podobne działanie mają niektóre olejki eteryczne (np. cedrowy czy lawendowy). Odstraszają one pchły, lecz niestety do momentu, gdy przestaną być wyczuwalne. Domowe sposoby na pchły u kota są takie same jak w przypadku psa. Jednak chyba żaden kot nie zaakceptuje spryskiwania octem, a w dodatku może zlizać go z sierści i nabawić się podrażnienia jamy ustnej. Natomiast olejki eteryczne mogą okazać się toksyczne dla naszego mruczka zwłaszcza gdy zostaną zlizane.

 

Sól i soda oczyszczona na pchły

Przy zwalczaniu jaj i larw pcheł w środowisku domowymi sposobami może być pomocna sól kuchenna w połączeniu z sodą oczyszczoną. Mają one właściwości wysuszające, a jaja i larwy potrzebują do swojego rozwoju wilgotnego środowiska. Mieszaninę sody z solą należy wsypać we wszelkie szczeliny w podłodze i przy listwach, a następnie po kilku godzinach porządnie odkurzyć.

 

Sprzątanie mieszkania

Jak usunąć pchły z domu

Jeśli mamy już w domu dużą inwazję pcheł, najlepiej jest zastosować specjalistyczny preparat, który likwiduje wszystkie formy rozwojowe pasożyta. Dodatkowo trzeba wdrożyć bardzo dokładne czyszczenie całego domu, zwłaszcza legowisk, dywanów i kanap. Jaja i larwy pcheł mogą ukrywać się w różnych szczelinach, więc porządne odkurzenie to podstawa. Walka z inwazją może wymagać sporo czasu i działania wielotorowego (jednoczesnego zabezpieczenia zwierząt preparatem owadobójczym oraz zastosowanie środków zwalczających jaja, larwy i poczwarki pcheł w środowisku), ale będąc konsekwentnym w końcu uda się oczyścić całe mieszkanie.

Pozostając przy temacie pasożytów, warto rozpoznać symptomy choroby u psów i kotów. Tutaj zachęcam Cię do przeczytania artykułów: ,,10 objawów choroby u kota” oraz ,,10 groźnych objawów choroby u psa”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz