KotyZdrowieStłuszczenie wątroby u kota

Koty są zwierzętami, które nie lubią pokazywać swoich problemów zdrowotnych. Wynika to z ich wrodzonych zachowań. Dlatego warto rozpoznać, jakie są pierwsze symptomy stłuszczenia wątroby u kota.

 

Stłuszczenie wątroby u kota objawy

Stłuszczenie wątroby to groźne schorzenie występujące u kotów dojrzałych i starszych niezależnie od płci, najczęściej u osobników otyłych. Objawy są początkowo niespecyficzne: utrata apetytu i spadek masy ciała, apatia, senność, wymioty, czasem biegunka na przemian z zaparciami. Po kilku dniach pojawia się żółtaczka w postaci zażółcenia błon śluzowych i skóry. Przy dalszym postępowaniu choroby, gdy dochodzi do coraz większej niewydolności wątroby, pojawiają się objawy neurologiczne (encefalopatia wątrobowa): otępienie, ślinotok, letarg, a nawet drgawki i śpiączka. U niektórych kotów występuje też wodobrzusze i zaburzenia krzepnięcia krwi.

Jeśli nasz zwierzak zaczyna być osowiały, nie ma ochoty na aktywność i przestaje jeść, nie można zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii. Nawet jeśli wydaje się, że ma po prostu „gorszy dzień”. U kota takie zachowanie może świadczyć o szeregu różnych chorób, a gdy brak apetytu trwa dłużej, może u niego dojść do groźnego stłuszczenia wątroby.

 

Chory kot

Stłuszczenie wątroby u kota przyczyny

Bezpośrednią przyczyną stłuszczenia wątroby u kota jest odkładanie się triacylogliceroli wewnątrz komórek wątrobowych, co upośledza ich działanie. Choroba może pojawić się, gdy kot nie dostarcza do organizmu wystarczająco dużo kalorii i zaczyna wykorzystywać tkankę tłuszczową do podtrzymania procesów metabolicznych. Taki stan może się pojawić jako następstwo innych schorzeń lub jako choroba idiopatyczna (gdy nie da się wykryć przyczyny). Bywa również następstwem zbyt restrykcyjnej diety odchudzającej. Chorobami predysponującymi do wystąpienia stłuszczenia wątroby są:

  • zapalenie trzustki;
  • zapalenie przewodów żółciowych;
  • nowotwory wątroby i/lub trzustki;
  • cukrzyca;
  • choroba zapalna jelit (IBD);
  • nadczynność tarczycy;
  • ropomacicze;
  • kardiomiopatia;
  • zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze;
  • zatrucie lekami i metalami ciężkimi;

Oprócz tego do stłuszczenia wątroby może doprowadzić silny stres, ponieważ koty są szczególnie wrażliwe na wysoki poziom katecholamin wydzielanych w sytuacjach stresowych. Groźne mogą być też inne choroby prowadzące do utraty łaknienia, np. silne zapalenie przyzębia czy dróg oddechowych. Na stłuszczenie wątroby szczególnie narażone są koty otyłe, mające silnie rozbudowaną tkankę tłuszczową.

Koniecznie zerknij do artykułu ,,10 objawów choroby u kota”.

 

Diagnozowanie stłuszczenia wątroby u kota

Jeśli nasz kot robi się apatyczny i odmawia jedzenia, powinno się jak najszybciej odwiedzić lekarza weterynarii, żeby sprawdzić, skąd wzięło się takie zachowanie. Niestety często dochodzi do bagatelizowania pierwszych objawów stłuszczenia wątroby i kot zaczyna być diagnozowany w momencie, gdy wystąpi już u niego żółtaczka. Weterynarz wykona badanie kliniczne, w którym może stwierdzić powiększoną, niebolesną wątrobę i zażółcenie błon śluzowych i skóry. W badaniu krwi widać wyraźnie podwyższony poziom bilirubiny, podwyższoną aktywność fosfatazy zasadowej (ALP) przy nieznacznie podwyższonej aminotransferazie alaninowej (ALT) i praktycznie niezmienionej aktywności gamma-glutamylotransferazy (GGT), co odróżnia stłuszczenie wątroby od zapalenia wątroby i dróg żółciowych.

W badaniu moczu da się zaobserwować bilirubinurię. Lekarz weterynarii może wykonać badanie USG, żeby ocenić powiększenie obrysu wątroby oraz zmianę w jej strukturze. Ostateczną diagnozę można postawić poprzez badanie histopatologiczne, ale nieczęsto się je wykonuje ze względu na ryzyko związane z pobieraniem próbki do badania. 

 

Kot u lekarza weterynarii

Leczenie stłuszczenia wątroby u kota

Leczenie należy rozpocząć równolegle do diagnostyki choroby. Przede wszystkim trzeba zadbać o prawidłowe nawodnienie i uregulowanie gospodarki elektrolitowej oraz dostarczenie odpowiedniej liczby kalorii. Początkowo można spróbować podać leki stymulujące apetyt. Jeśli jednak kot nie daje się karmić lub wymiotuje, stosuje się odżywianie przez sondę nosowo-przełykową specjalnymi preparatami wysokoenergetycznymi, niskotłuszczowymi i wysokobiałkowymi przeznaczonymi dla kocich pacjentów. Często zwierzak musi pozostać w szpitalu, zwłaszcza przez pierwsze kilka dni w celu stałego monitorowania jego stanu i sprawdzania parametrów krwi.

Odpowiednio, w zależności od występujących objawów, stosuje się też leki przeciwwymiotne i antybiotyki. Dodatkowo zaleca się suplementację niektórych aminokwasów i witamin oraz podawanie preparatów wspomagających regenerację wątroby. Intensywne leczenie może potrwać nawet 1,5 miesiąca, a przeżywalność wynosi 60%. Jeśli zwierzę przeżyje pierwsze 2-4 dni, jego szanse na wyleczenie wzrastają do 85-95%. Dużo zależy od przestrzegania zaleceń i podaży odpowiednio kalorycznego pożywienia oraz nawadniania. Rokowania znacznie pogarszają się, gdy jednocześnie występuje IBD i zapalenie trzustki. 

 

Koty przy misce

Ile kot może być bez jedzenia?

Koty to zwierzęta o szybkim metabolizmie, których organizm przystosowany jest do przyjmowania wielu małych, wysokobiałkowych posiłków w ciągu dnia. W przypadku braku pożywienia natychmiast uruchamia procesy kataboliczne, co przy niedoborze białka prowadzi do gromadzenia się triacylogliceroli w komórkach tłuszczowych. Do stłuszczenia wątroby może dojść już nawet po 2 dniach takiego stanu, choć częściej pojawia się ono po 10-14 dniach bez jedzenia. Dlatego głodówka u kota nigdy nie powinna trwać dłużej niż 24 godziny – jeśli nasz pupil nie je 2 dni, jest to sygnał do szybkiej konsultacji z lekarzem weterynarii. Zwłaszcza jeśli mówimy o kocie z nadwagą lub otyłym.

Trzeba też pamiętać, że o głodówce mówimy w sytuacji, gdy kot całkowicie odmawia jedzenia. W momencie, gdy spożywa nawet niewielkie ilości karmy rzędu kilkudziesięciu gramów, to już nie mówimy o całkowitej głodówce.

Dobrą metodą zapobiegania wielu chorobom u kotów jest zadbanie o właściwą dietę. Zachęcam Cię do przeczytania artykułu ,,Dlaczego warto zdrowo żywić kota? – kompleksowy poradnik”.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany Wymagane pola są oznaczone *

Opublikuj komentarz